Президент Шавкат Мирзиёев 14 декабрь куни “Uzbekistan airways” акциядорлик жамиятини трансформация қилишга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 30 апрелдаги қарорида фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш бўйича вазифалар белгиланган эди. Бу борада илғор хорижий тажриба ўрганилмоқда, етук консультантлар жалб этилмоқда.
Хусусан, “Uzbekistan airways” акциядорлик жамиятини ислоҳ қилиш бўйича туркиялик мутахассис Илкер Айжи жамоаси билан иш олиб борилмоқда. У “Турк ҳаво йўллари” авиакомпаниясини бошқарган кезда уни минтақавий даражадан глобал миқёсга муваффақиятли олиб чиққан.
Бугун “Uzbekistan airways” олдига ҳам шундай вазифа қўйилган. Мамлакатимизнинг географик жойлашуви ва соҳа инфратузилмасидан оқилона фойдаланиб, уни халқаро транспорт хабига айлантириш кўзда тутилган.
Тақдимотда давлатимиз раҳбарига “Ўзбекистон ҳаво йўллари”ни трансформация қилиш ва ривожлантириш бўйича ишлаб чиқилган стратегия ҳақида ахборот берилди.
Унга мувофиқ, авиакомпанияга халқаро тажриба асосида корпоратив бошқарув тизимини жорий этиш, ҳаво кемаларини кўпайтириш, хизматлар сифатини ошириш ва юк ташиш тармоғини кенгайтириш чоралари кўрилади. Хорижий инвесторларни жалб этган ҳолда авиакомпанияни жаҳон стандартлари асосида хусусийлаштириш ишлари якунига етказилади.
Булардан кўзланган асосий мақсад “Ўзбекистон ҳаво йўллари”ни етакчи минтақавий авиакомпанияга айлантириш, шунингдек, аҳолининг маҳаллий ва халқаро йўналишларда арзон нархларда ҳаракатланишини таъминлашдан иборатдир.
Президентимиз бу режаларни маъқуллаб, унинг ижросига тезроқ киришиш кераклигини таъкидлади.
– Бу соҳада ўн йилга кечикканмиз. Авиакомпания эскича услубда ишлаяпти, йўловчилар хизмат сифатидан рози эмас. Агар иқтисодиётимизни, туризмни ривожлантирамиз десак, яккаю ягона йўлимиз шу, – деди Шавкат Мирзиёев.
Авиакомпанияда лойиҳа офиси тузиб, транформация жараёнини мувофиқлаштириб бориш бўйича тавсиялар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 15 декабрь куни ҳудудларда энергия таъминотини яхшилаш, аҳоли бандлигини ошириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 декабря ознакомился с презентацией предложений по трансформации акционерного общества «Uzbekistan airways».
В постановлении главы государства от 30 апреля 2021 года определены задачи по трансформации предприятий гражданской авиации. В этом процессе изучается передовой зарубежный опыт, привлекаются опытные консультанты.
В частности, для реформирования «Uzbekistan airways» налажено взаимодействие с командой турецкого специалиста Илькера Айджи, бывшего председателя авиакомпании «Turkish Airlines», под руководством которого она превратилась из регионального в глобального игрока на рынке пассажирских авиаперевозок.
Сегодня схожие задачи стоят перед «Uzbekistan airways». Планируется превратить нашу страну в международный транспортный хаб, эффективно используя ее географическое положение и авиационную инфраструктуру.
В ходе презентации глава нашего государства проинформирован о разработанной стратегии трансформации и развития национального авиаперевозчика.
В соответствии с ней будут приняты меры по внедрению в авиакомпании системы корпоративного управления на основе международного опыта, увеличению парка воздушных судов, повышению качества обслуживания и расширению сети грузоперевозок. С привлечением иностранных инвесторов на основе мировых стандартов будет завершена приватизация авиакомпании.
Основная цель – превратить «Uzbekistan airways» в ведущую региональную авиакомпанию, а также обеспечить доступные населению полеты по внутренним и международным маршрутам.
Президент одобрил эти планы и подчеркнул, что они должны быть реализованы в кратчайшие сроки.
- Мы опоздали в этой области на десять лет. Авиакомпания работает по-старому, пассажиры недовольны качеством обслуживания. Если мы хотим развивать нашу экономику и туризм, это наш единственный путь, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны рекомендации по созданию проектного офиса в авиакомпании и координации процессов трансформации.