«Обод ва хавфсиз маҳалла» жамғармаси
2020 йил 15 апрелда Ҳукуматнинг 228-сонли «Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги фаолиятини тартибга солиш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тасдиқлаш тўғрисида»ги қарори  қабул қилинди.
Қарор билан Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ҳузурида юридик шахс ташкил этмаган ҳолда бюджетдан ташқари «Обод ва хавфсиз маҳалла» жамғармаси ташкил этилди.
Жамғарма маблағларидан «хавфсиз маҳалла» тамойилини тўлақонли ва самарали жорий этиш, оила ва маҳаллалардаги ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштириш каби мақсадларда фойдаланилади.
Шунингдек, қарор билан Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги тўғрисидаги ҳамда «Обод ва хавфсиз маҳалла» жамғармаси маблағларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги низомлар тасдиқланди, деб хабар беради Адлия вазирлиги матбуот хизмати.

Образован фонд «Благоустроенная и безопасная махалля»
Принято постановление Правительства «Об утверждении нормативно-правовых актов в сфере регулирования деятельности Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан» (№ 228, 15.04.2020 г.).
Постановлением образован внебюджетный фонд «Благоустроенная и безопасная махалля» при Министерстве по поддержке махалли и семьи без образования юридического лица.
Средства фонда будут использоваться на такие цели, как полная и эффективная реализация принципа «безопасная махалля», улучшение социально-духовной среды в семьях и махаллях.
Также, постановлением утверждены положения о Министерстве по поддержке махалли и семьи, а также о порядке формирования и использования средств фонда «Благоустроенная и безопасная махалля».