Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 июнь куни Қатар Давлати Бош вазири ўринбосари, ташқи ишлар вазири шайх Муҳаммад бин Абдураҳмон Ол Соний бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Кўп қиррали Ўзбекистон-Қатар муносабатларини янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама ҳамкорлик суръати кейинги йилларда жадаллашиб бораётганини мамнуният билан қайд этди. Хусусан, юқори даражадаги ташрифлар ва сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилди, товар айирбошлаш кўрсаткичлари ўсмоқда. Ишбилармонлик ва туризм соҳаларидаги алмашинувларни рағбатлантириш мақсадида Қатар фуқаролари Ўзбекистонда бўлиши учун виза тартиби соддалаштирилди.
Ўзбекистон Президенти Қатар Амири шайх Тамим Ол Сонийга мамлакатимизга расмий ташриф билан келиш тўғрисидаги таклифини тасдиқлади.
Қатар делегацияси раҳбари, ўз навбатида, илиқ қабул учун Ўзбекистон етакчисига самимий миннатдорлик билдириб, Қатар Амирининг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Суҳбатда Ўзбекистон Президенти биринчи навбатда савдо, инвестициявий, инновациявий, молиявий-техник соҳаларда, шунингдек, бугун имзоланган Ҳаво қатнови тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга мувофиқ – транспорт соҳасида амалий шерикликни йўлга қўйиш ва кенгайтириш муҳим эканини таъкидлади.
Қўшма инвестиция жамғармасини ташкил этиш, Қатарнинг етакчи компаниялари ва банк-молия институтларини жалб қилган ҳолда саноат тармоқларида замонавий ишлаб чиқаришларни ишга тушириш, мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш, инфратузилмани модернизация қилиш бўйича истиқболли лойиҳаларни тез фурсатда тайёрлаш ва илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, таълим, фан, маданият ва зиёрат туризми соҳаларида алмашинувлар дастурларини амалга оширишдан икки мамлакат ҳам манфаатдор экани таъкидланди.
Халқаро сиёсатга доир ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Қатар ташқи сиёсий идораси раҳбари Ўзбекистоннинг Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этишга ва ушбу мамлакатнинг иқтисодий тикланишига кўмаклашиш борасидаги фаол саъй-ҳаракатларини юксак баҳолади ва қўллаб-қувватлади.
Президент Шавкат Мирзиёев 8 июнь куни маданият ва маърифат соҳаларига оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 июня принял делегацию Государства Катар во главе с заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел шейхом Мухаммадом бин Абдурахманом Аль Тани.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития узбекско-катарских многоплановых отношений.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил нарастающую динамику двустороннего сотрудничества в последние годы. В частности, проведены визиты на высоком уровне и политические консультации, растут показатели товарооборота. В целях поощрения деловых и туристических обменов упрощен визовый режим для пребывания граждан Катара в Узбекистане.
Президент Узбекистана вновь подтвердил приглашение Эмиру Катара шейху Тамиму Аль Тани посетить нашу страну с официальным визитом.
В свою очередь, глава катарской делегации выразил искреннюю благодарность лидеру Узбекистана за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания Эмира Катара.
В ходе беседы Президент Узбекистана подчеркнул важность налаживания и расширения практического партнерства, прежде всего в торговой, инвестиционной, инновационной, финансово-технической сферах, а также в области транспорта в соответствии с подписанным сегодня межправительственным Соглашением о воздушном сообщении.
Отмечена важность скорейшей подготовки и продвижения перспективных проектов по созданию совместного инвестиционного фонда, запуску современных производств в отраслях промышленности, глубокой переработке продукции сельского хозяйства, модернизации инфраструктуры в нашей стране с привлечением ведущих компаний и банковско-финансовых институтов Катара.
Кроме того, выражена обоюдная заинтересованность в осуществлении программ обменов в сфере образования, науки, культуры и паломнического туризма.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной политики и региональной повестки. Глава внешнеполитического ведомства Катара высоко оценил и поддержал активные усилия Узбекистана по содействию мирному урегулированию ситуации и экономическому восстановлению Афганистана.