Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 март куни Тошкент халқаро инвестиция форумида Россия делегациясига бошчилик қилаётган Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири Максим Решетниковни қабул қилди.
Учрашув аввалида Максим Решетников давлатимиз раҳбарига Россия Президенти Владимир Путиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди ҳамда Тошкент форумининг муваффақиятли натижалари билан самимий табриклади.
Кўп қиррали Ўзбекистон-Россия ҳамкорлигини кенгайтириш бўйича олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди. Саноат кооперациясига доир аниқ лойиҳаларни илгари суриш ва ўзаро савдо кўрсаткичларининг ижобий ўсиш суръатларини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўтган йил якуни бўйича икки томонлама товар айирбошлаш учдан бирга ортиб, рекорд даража – 7,5 миллиард долларга етди. Жорий йилнинг биринчи ойларида савдо кўрсаткичлари 50 фоиздан зиёдга ошди. Бугунги кунда Ўзбекистонда 2 мингдан ортиқ қўшма корхона муваффақиятли фаолият юритмоқда, Россиядан иқтисодиётимизга жалб қилинган инвестициялар ҳажми 10 миллиард доллардан зиёдни ташкил этмоқда.
Учрашувда икки мамлакат ҳукуматлари даражасида яқиндан ҳамкорликни давом эттириш, шунингдек, Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия салоҳиятидан самарали фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған 29-30 март кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 марта принял министра экономического развития Российской Федерации Максима Решетникова, возглавляющего российскую делегацию на Ташкентском международном инвестиционном форуме.
В начале встречи Максим Решетников передал главе нашего государства слова приветствия и наилучшие пожелания Президента России Владимира Путина, а также искренне поздравил с успешными результатами Ташкентского форума.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне по расширению узбекско-российского многопланового сотрудничества. Особое внимание уделено продвижению конкретных проектов промышленной кооперации и обеспечению положительной динамики роста показателей взаимной торговли.
С удовлетворением отмечено, что по итогам прошлого года двусторонний товарооборот увеличился на треть и достиг рекордных 7,5 миллиардов долларов. За первые месяцы этого года рост показателей торговли превысил 50 процентов.
В настоящее время в Узбекистане успешно работают свыше 2 тысяч совместных предприятий, объем привлеченных российских инвестиций в нашей экономике составляет более 10 миллиардов долларов.
В ходе беседы подчеркнута важность продолжения тесного взаимодействия на уровне правительств двух стран, а также эффективного использования потенциала Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Узбекистаном и Россией.