7 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовга ўзининг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини билдирди.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил 20-21 октябрь кунлари Туркманистонга амалга оширилган расмий ташрифи давомидаги олий даражали учрашув ва тадбирларнинг самарали натижалари юксак баҳоланди.
Эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни, шу жумладан фаол парламентлараро мулоқотлар ва алмашинувларни давом эттириш орқали амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Шу ҳафта охирида Самарқандда ўтказиладиган Туркий давлатлар ташкилоти саммитининг кун тартибидаги масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Президент Шавкат Мирзиёев жисмоний тарбия ва спорт соҳасида кадрлар тайёрлаш, илмий тадқиқотларни ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.

Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
В начале беседы глава нашего государства передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову.
Высоко оценены плодотворные результаты встреч и мероприятий на высшем уровне в ходе официального визита Президента Узбекистана в Туркменистан 20-21 октября этого года.
Отмечена важность практической реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений, в том числе путем продолжения активных межпарламентских контактов и обменов.
Были также рассмотрены вопросы повестки дня саммита Организации тюркских государств, который состоится в конце этой недели в городе Самарканде.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию подготовки кадров и научных исследований в области физической культуры и спорта.