O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Qohira shahriga keldi.
Misr poytaxtining xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarining tashrifi munosabati bilan ikki mamlakat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
O‘zbekiston yetakchisini Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi kutib oldi va samimiy qutladi. Davlat rahbarlarining qisqa uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Bugun davlatimiz rahbari Qohirada buyuk alloma bobomiz Ahmad Farg‘oniy tomonidan barpo etilgan “Miqyosi Nil” inshootiga tashrif buyuradi va Misr sivilizatsiyasi milliy muzeyi bilan tanishadi. Ushbu mamlakat yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkaziladi.
Tashrifning asosiy tadbirlari, shu jumladan oliy darajadagi muzokaralar ertaga, 21-fevral kuniga mo‘ljallangan.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев расмий ташриф билан Қоҳира шаҳрига келди.
Миср пойтахтининг халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарининг ташрифи муносабати билан икки мамлакат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Ўзбекистон етакчисини Миср Араб Республикаси Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сиси кутиб олди ва самимий қутлади. Давлат раҳбарларининг қисқа учрашуви бўлиб ўтди.
Бугун давлатимиз раҳбари Қоҳирада буюк аллома бобомиз Аҳмад Фарғоний томонидан барпо этилган “Миқёси Нил” иншоотига ташриф буюради ва Миср цивилизацияси миллий музейи билан танишади. Ушбу мамлакат етакчи компаниялари ва молиявий тузилмалари раҳбарлари билан учрашув ўтказилади.
Ташрифнинг асосий тадбирлари, шу жумладан олий даражадаги музокаралар эртага, 21 февраль кунига мўлжалланган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Миср Араб Республикасига расмий ташрифини Аҳмад Фарғоний мероси зиёратидан бошлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл с официальным визитом в Каир.
В международном аэропорту египетской столицы к встрече главы нашего государства были подняты государственные флаги двух стран, выстроен почетный караул.
Лидера Узбекистана встретил и искренне поприветствовал Президент Арабской Республики Египет Абдельфаттах ас-Сиси. Состоялась короткая встреча глав государств.
Сегодня глава нашего государства посетит Каирский Ниломер, возведенный нашим предком - великим ученым Ахмадом Фергани, ознакомится с экспозицией Национального музея египетской цивилизации. Состоится встреча с руководителями ведущих компаний и финансовых структур этой страны.
Основные мероприятия визита, в том числе переговоры на высшем уровне намечены на завтра, 21 февраля.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал свой официальный визит в Арабскую Республику Египет с ознакомления с наследием великого ученого Ахмада Фергани.