Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат ташрифининг тадбирларга бой дастури ўз ниҳоясига етди.
Сиань шаҳрида давлатимиз раҳбари Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин билан музокара ўтказди, якунда етакчилар Қўшма баёнотни имзоладилар ва 2023-2027 йилларга мўлжалланган янги даврдаги ҳар томонлама стратегик шерикликни ривожлантириш дастурини қабул қилдилар.
Ташриф доирасида жами 41 та икки томонлама ҳужжат имзоланди, умумий қиймати 25 миллиард доллардан зиёд бўлган янги юқори технологик саноат, савдо ва инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан келишувларга эришилди.
Шунингдек, Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлиги кўргазмаси билан танишилди, янги қўшма лойиҳалар ишга туширилди ва Хитой ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашув ўтказилди.
Шу билан бирга, давлатимиз раҳбари “Марказий Осиё – Хитой” биринчи саммитида иштирок этиб, минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича муҳим таклиф ва ташаббусларни илгари сурди.
Аэропортда Ўзбекистон етакчисини ХХР маданият ва туризм вазири Ху Хэпин, Шэньси музофоти губернатори Чжао Ган ва фахрий қоровул кузатиб қўйди.
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкентга жўнаб кетди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифи иккинчи куни доирасида қатор ишбилармонлик тадбирлари бўлиб ўтди.

Визит Президента Узбекистана в Китай прошел плодотворно
Насыщенная программа государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева завершилась.
В ходе пребывания в городе Сиане глава нашего государства провел переговоры с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином, по итогам которых лидеры подписали Совместное заявление и приняли Программу развития всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху на 2023-2027 годы.
В целом в рамках визита был подписан 41 двусторонний документ, а по итогам проведенных совместных деловых мероприятий достигнуты договоренности о реализации новых промышленных, торговых и инвестиционных проектов более чем на 25 миллиардов долларов.
Президент нашей страны также посетил Выставку узбекско-китайского сотрудничества, запустил новые совместные проекты и провел встречу с представителями деловых кругов Китая.
Вместе с тем глава нашего государства принял участие в работе первого саммита «Центральная Азия - Китай», где выступил с рядом важных предложений и инициатив по развитию регионального сотрудничества.
В аэропорту высокого гостя проводили министр культуры и туризма КНР Ху Хэпин, губернатор провинции Шэньси Чжао Ган и рота почетного караула.