Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг видеоанжуман шаклида ўтган юбилей мажлисида иштирок этди.
Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко раислигида ўтган саммит ишида Арманистон Республикаси Бош вазири Никол Пашинян, Молдова Республикаси Бош вазири Наталья Гаврилица, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби Сергей Лебедев ҳам қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ делегациялар раҳбарлари ташкилот фаолиятининг 30 йиллик даврида кўп томонлама ҳамкорликнинг ривожланиши ва эришилган ютуқлар юзасидан фикр алмашдилар, иқтисодий, ҳуқуқий ва маданий-гуманитар соҳаларда, шунингдек, минтақадаги хавфсизлик ва барқарорликка таҳдид солаётган замонавий хавф-хатарларга қарши курашишдаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини кўриб чиқдилар.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида МДҲ доирасидаги шерикликни мустаҳкамлашнинг муҳим йўналишлари юзасидан нуқтаи-назарини баён қилди.
Ҳамдўстлик мамлакатларида барқарор иқтисодий тараққиётни таъминлаш муҳим экани алоҳида таъкидланди.
Пандемия оқибатлари ўз таъсирини кўрсатаётган бугунги шароитда савдо-иқтисодий шерикликда ижобий суръат сақланиб қолмоқда. Жумладан, жорий йил бошида Ўзбекистоннинг МДҲдаги ҳамкорлари билан икки томонлама савдоси ҳажми қарийб ўттиз фоиздан зиёд ошди. Айни пайтда товар айирбошлаш кўрсаткичлари ҳам миқдор, ҳам сифат жиҳатидан ортиб бормоқда.
Шу билан бир қаторда Ҳамдўстлик маконида эркин савдо ҳудудининг истиснолик ва чекловларсиз, тўлақонли фаолият юритиши зарурлиги қайд этилди. Шу муносабат билан комплекс таҳлил асосида бирлашма доирасидаги савдо сиёсатини янада либераллаштириш юзасидан тавсиялар ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Қўшма лойиҳаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва бизнеснинг узоқ муддатли лойиҳаларини амалга ошириш мақсадида Ўзбекистон Президенти саноат кооперациясини ривожлоантиришни МДҲ маконининг 2022 йилги иқтисодий кун тартибининг муҳим масаласи сифатида белгилашни таклиф қилди.
Бугунги кунда Ўзбекистон ташаббуси билан ҳамкорлик бўйича тегишли узоқ муддатли дастур тайёрланмоқда. Келгуси йилда мамлакатимизда Ҳамдўстликда саноат кооперацияси бўйича форум ва кўргазма ўтказилади.
Давлатимиз раҳбари самарали минтақалараро ва трансқитъавий транспорт йўлаклари тизимини, шу жумладан юк ташиш тарифларини пасайтириш ва тартиботларини соддалаштириш орқали янада ривожлантириш заруриятига алоҳида эътибор қаратди.
Ўзбекистон қўшма инновацион дастурларни фаол илгари суриш ва ёш тадбиркорларни жалб қилган ҳолда стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлашнинг ҳам тарафдоридир. Ҳамдўстлик мамлакатларининг технологик ва IT-парклари ўртасидаги ҳамкорлик бўйича дастур ишлаб чиқиш ташаббуси илгари сурилди.
МДҲ Иқтисодий кенгаши фаолиятига мамлакатларнинг ишбилармон доиралари ва ҳудудлари вакилларини жалб қилиш орқали кенгаш фаолиятини кучайтириш муҳим экани таъкидланди.
Бундан ташқари, иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва “яшил” кун тартибини илгари суриш, биологик хавфсизликни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, меҳнат бозорини такомиллаштириш, ўзаро сайёҳлар оқимини қайта тиклаш ва маданий-гуманитар алмашинувларни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Афғонистондаги вазият тўғрисида сўз юритар экан, Ўзбекистон Президенти афғон халқига инсонпарварлик ва иқтисодий ёрдамни давом эттириш мақсадга мувофиқ эканини таъкидлади.
Айни пайтда терроризм ва наркотрафикка қарши курашиш борасидаги ҳамкорликни кучайтириш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбарини сўзининг якунида Ўзбекистон МДҲ мамлакатлари халқларининг фаровонлиги йўлидаги шерикликда аниқ натижаларга эришиш мақсадида конструктив мулоқотни давом эттириш ва яқиндан ҳамкорлик қилишда қатъий эканини тасдиқлади.
Саммит якунида ташкилотнинг 30 йиллиги муносабати билан баёнот, биологик хавфсизликни таъминлаш, миграция соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида баёнотлар, Олий судлар вакилларининг кенгашини тузиш тўғрисида битим ҳамда кўп томонлама ҳамкорликнинг турли йўналишларига доир бошқа қатор муҳим ҳужжатлар қабул қилинди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 октября принял участие в юбилейном заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств в формате видеоконференции.
В работе саммита, прошедшего под председательством Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко, также участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Республики Молдова Наталья Гаврилица, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В соответствии с повесткой дня главы делегаций обменялись мнениями о развитии и достижениях многостороннего сотрудничества за 30 лет деятельности Организации, рассмотрели вопросы дальнейшего расширения взаимодействия в экономической, правовой и культурно-гуманитарной сферах, а также по борьбе с современными вызовами и угрозами безопасности и стабильности в регионе.
В своем выступлении глава нашего государства представил видение ключевых направлений укрепления партнерства в рамках СНГ.
Особо отмечена важность обеспечения устойчивого экономического роста в странах Содружества.
В условиях последствий пандемии сохраняется позитивная динамика торгово-экономического сотрудничества. Так, с начала этого года объемы двусторонней торговли Узбекистана с партнерами по СНГ увеличились почти на треть. При этом наблюдается как количественный, так и качественный рост показателей товарооборота.
Вместе с тем подчеркнута необходимость полноценного функционирования зоны свободной торговли на пространстве Содружества без изъятий и ограничений. В этой связи предложено на основе комплексного анализа подготовить рекомендации по дальнейшей либерализации торговой политики в рамках Объединения.
В целях всесторонней поддержки совместных проектов и налаживания долгосрочных бизнес-контактов Президент Узбекистана предложил определить развитие промышленной кооперации ключевым вопросом экономической повестки дня на пространстве СНГ в 2022 году.
В настоящее время по инициативе узбекской стороны ведется подготовка соответствующей долгосрочной Программы сотрудничества. В следующем году в нашей стране пройдут форум и выставка промышленной кооперации Содружества.
Глава нашего государства обратил особое внимание на необходимость дальнейшего развития системы эффективных межрегиональных и трансконтинентальных транспортных коридоров, в том числе посредством снижения тарифов и упрощения процедур грузоперевозок.
Узбекистан также выступает за активное продвижение совместных инновационных программ и поддержку стартап-проектов с вовлечением молодых предпринимателей. Выдвинута инициатива о разработке программы сотрудничества между технологическими и IT-парками в странах Содружества.
Также отмечена важность усиления деятельности Экономического совета СНГ путем привлечения к его работе представителей деловых кругов и регионов стран.
Кроме того, отдельное внимание было уделено вопросам противодействия изменениям климата и продвижения «зеленой» повестки, консолидации усилий в обеспечении биобезопасности, совершенствования рынка труда, а также восстановления взаимного туристического потока и расширения культурно-гуманитарного обмена.
Говоря о ситуации в Афганистане, Президент Узбекистана подчеркнул целесообразность продолжения оказания гуманитарного и экономического содействия афганскому народу.
Была отмечена и необходимость усиления сотрудничества в борьбе против терроризма и наркотрафика.
В заключение глава нашего государства подтвердил твердую приверженность Узбекистана продолжению конструктивного диалога и тесного взаимодействия в целях достижения конкретных результатов партнерства на благо дружественных народов стран СНГ.
По итогам саммита приняты заявления в связи с 30-летием Организации, о сотрудничестве в области обеспечения биологической безопасности, в сфере миграции, Соглашение об образовании Совета председателей верховных судов и ряд других важных документов по различным направлениям многостороннего сотрудничества.