Ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевич!
Авваламбор, халқаро Наврўз байрами давом этаётган ушбу файзли кунларда Сиз, азизларни кўриб турганимдан мамнунман.
Бугунги учрашувни ташкил этиш ташаббуси билан чиққан муҳтарам оқсоқолимиз, Қозоғистон Республикасининг биринчи Президенти – Элбоши, Туркий Кенгашнинг Фахрий раиси Нурсултон Абишевич Назарбоевга чуқур миннатдорчилик изҳор этаман.
Анжуманимиз улуғ шоир ва мутафаккир Хожа Аҳмад Яссавий яшаб ўтган қадимий ва навқирон Туркистон шаҳри билан боғлангани бежиз эмас.
Ушбу шаҳри азим “Турк дунёсининг руҳоният пойтахтларидан бири” сифатида эълон қилинишида чуқур рамзий маъно бор.
Маълумки, Мир Алишер Навоий ҳазрат Яссавийга “Туркистон мулкининг шайхул машойихи” деб юксак баҳо берганлар.
Аҳмад Яссавийнинг ўлмас мероси буюк аждодларими – Жалолиддин Румий ва Юнус Эмро, Юсуф Хос Ҳожиб, Низомий Ганжавий, Махтумқули Фироғий ва Бобораҳим Машраб каби шоирлар қаторида туркий халқларнинг умумий маънавий бойлиги сифатида ардоқлаб келинади.
Аҳмад Яссавий ўз даврида бутун мусулмон оламида
“Ислом динининг қуввати” деб шуҳрат қозонган Бухорои шарифда Юсуф Ҳамадоний, Абдухолиқ Ғиждувоний каби машҳур уламолардан таҳсил олгани ота-боболаримизнинг доимо сафдош ва ҳамфикр бўлиб келганини кўрсатади.
Ўзининг диний-ахлоқий қарашлари билан минтақамизда улкан обрў-эътибор қозонган ҳазрат Яссавийга буюк Амир Темур чин дилдан ихлос қўйгани, унинг хотирасига атаб муҳташам мақбара бунёд этганини барчамиз яхши биламиз.
Шунингдек, Соҳибқирон бобомиз ушбу мажмуанинг моддий таъминоти учун вақф ташкил қилгани ва бу жамғарма асрлар давомида фаолият кўрсатгани эл-юртларимизнинг тарихий бирлигидан далолат беради.
Бугунги кунда Аҳмад Яссавий зиёратгоҳини барча қардош халқларимиз табаррук қадамжой сифатида чексиз қадрлайди.
Кўпмиллатли Туркистон шаҳри сўнгги йилларда тобора гўзал ва обод бўлиб бораётгани, улкан бунёдкорлик майдонига айланаётганига барчамиз ҳозир видеолавҳалар орқали гувоҳ бўлдик.
Бугунги фурсатдан фойдаланиб, Озарбайжон Президенти ҳурматли Илҳом Гейдарович Алиев ва озарбайжон халқини, Тоғли Қорабоғ ҳудудини қайтариб, тарихий адолатни тиклаш йўлидаги ғалабаси билан яна бир бор табриклайман.
Ўзбекистон Тоғли Қорабоғ заминидаги кўҳна обидалар, маданият ва маърифат масканларини тиклаш ишларига ҳисса қўшишга тайёр эканини билдирамиз.
Муштарак тил ва ягона дин, тарихий ва маданий ришталар асосида шаклланган Туркий Кенгаш ташкилоти минтақавий ҳамкорликнинг самарали механизмига айланиб бормоқда.
Ташкилотимиз ўз тараққиётининг янги даврига қадам қўяр экан, биз ҳар қандай синов ва таҳдидларни биргаликда енгиб ўтишга тайёр бўлишимиз, мавжуд салоҳиятимиздан тўлиқ фойдаланишимиз зарур.
Бу борада бизнинг олдимизда муҳим вазифалар турибди.
Биринчидан, иқтисодий алоқаларни кучайтириш бизнинг асосий мақсадимизга айланиши даркор.
Айни пайтда ишлаб чиқилаётган “Туркий дунё нигоҳи – 2040” концептуал ҳужжати асосида ҳозирги ва пандемиядан кейинги вазиятни инобатга олган ҳолда, аъзо давлатларга хос, яқин ва ўрта истиқболга мўлжалланган иқтисодий ҳамкорлик стратегиясини тайёрлашни таклиф қиламиз.
Бунда асосий урғуни кечаётган глобал инқирознинг салбий оқибатларини бартараф этиш, савдо, инвестиция, саноат, транспорт алоқаларини тиклаш ва янги шароитларда ривожлантириш, электрон тижорат ҳамда рақамли технологияларни кенг жорий этиш, бизнес ва ҳудудлараро ҳамкорлик имкониятларидан тўлиқ фойдаланишга қаратиш лозим.
Иккинчидан, давлатларимиз ўртасида саноат кооперациясини кучайтириш ва йирик сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида билдирилган таклифларни қўллаб-қувватлаган ҳолда, Туркий Кенгашнинг ўз Инвестициявий жамғармаси ҳамда Тараққиёт банкига эга бўлиш фурсати етди, деб ҳисоблаймиз.Бу борада амалий ишларни бошлаш тарафдоримиз.
Учинчидан, минтақамизнинг транспорт ва транзит салоҳиятини ошириш биз учун стратегик аҳамиятга эга.
Марказий Осиё ҳудуди орқали дунёнинг асосий бозорларига, жумладан, Хитой, Ҳиндистон, Покистон ва Осиёнинг бошқа мамлакатларига, Озарбайжон ва Туркиядан Европа давлатларига чиқиш муҳимдир.
Мазкур йўналишларда транспорт йўлакларини ривожлантириш ва йирик логистика инфратузилма лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш умумий манфаатларимизга тўлиқ жавоб беради.
Тўртинчидан, динимиз тарихида беқиёс из қолдирган улуғ боболаримиз мероси билан кенг жамоатчиликни яқиндан таништириш эзгу интилишларимизга мосдир.
Бу борада мамлакатларимиз ҳудудида жойлашган муқаддас қадамжойлар бўйлаб “Табаррук зиёрат” лойиҳасини амалга оширишни таклиф этамиз.
Бунинг учун Кенгаш доирасида Зиёрат туризмини ривож-лантириш дастурини қабул қилиш мақсадга мувофиқдир.
Бешинчидан, халқларимизнинг дунёвий фанлар ривожига қўшган беқиёс ҳиссасини ва бой маданий меросини чуқур ўрганиш, турли тадқиқотлар олиб бориш ҳамда жаҳон миқёсида тарғиб этиш катта аҳамиятга эга.
Биз “Туркий дунёнинг маданий пойтахти” мақомини олган Хива шаҳрида сентябрь ойида ЮНЕСКО билан ҳамкорликда “Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида” мавзусида халқаро форум ўтказиш ниятидамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, барча аъзо давлатларни ушбу анжуманда иштирок этишга таклиф қиламиз.
Олтинчидан, биз Бокуда ўтказилган саммитда адабиёт ва санъат соҳасида Халқаро мукофотни таъсис этиш ташаббусини илгари сурган эдик.
Ташкилотимизга аъзо давлатларнинг Сиз, ҳурматли раҳбарларига Туркий Кенгашнинг илм-фан, таълим, маданият ва санъат соҳаларини, шунингдек, туркий дунё бирлигини ривожлантиришга улкан ҳисса қўшган атоқли шахсларни рағбатлантириш мақсадида халқаро мукофот таъсис этиш ҳақидаги таклифни маъқуллаганингиз учун ташаккур изҳор этаман.
Ушбу мукофотни Мир Алишер Навоий номи билан аташ ҳақидаги таклифни қўллаб-қувватлаганингиз учун ўз номимдан, Ўзбекистон халқи номидан чуқур миннатдорлик билдираман. Бундай ҳурмат-эътибор ва ишонч биз учун катта шарафдир.
Биз буни барча туркий халқларнинг фахру ифтихори бўлган, улуғ зот – Алишер Навоийга юксак эҳтиром ифодаси, деб қабул қиламиз. Бу нуфузли мукофотнинг таъсис этилиши туркий бирлик руҳини мустаҳкамлашга хизмат қилиши шубҳасиз.
Шу ўринда Ташкилотимиз олдида турган муҳим ва устувор масалалар бугун қабул қилинадиган Туркистон декларациясида ўз ифодасини топганини ва уни қўллаб-қувватлашимизни маълум қиламан.
Ҳурматли йиғилиш қатнашчилари!
Сўзимнинг якунида Туркий Кенгашнинг фахрий раиси – муҳтарам оқсоқолимиз, Элбоши Нурсултон Абишевичга, Қозоғистон Президенти ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевич Тоқаевга бугунги мулоқотни юқори даражада ташкил этганлари учун яна бир бор самимий миннатдорчилик билдираман.
Барчангизга мустаҳкам соғлиқ, бахт-саодат, Ташкилотимиз нуфузи ва самарадорлигини ошириш йўлидаги шарафли ишларингизда улкан куч-ғайрат ва омадлар тилайман.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 март куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг видеоанжуман шаклида ўтган норасмий саммитида иштирок этди.

Уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич!
Рад видеть Вас, дорогие друзья, в эти замечательные дни продолжающегося международного праздника Навруз.
Выражаю огромную благодарность нашему уважаемому аксакалу, Первому Президенту Республики Казахстан – Елбасы, Почетному Председателю Тюркского совета Нурсултану Абишевичу Назарбаеву, который выступил с инициативой об организации сегодняшней встречи.
Наш саммит непосредственно связан с древним и современным городом Туркестан, где жил великий поэт и мыслитель Ходжа Ахмад Яссави.
Провозглашение этого славного города «одной из духовных столиц Тюркского мира» имеет глубокий символический смысл.
Известно, что Мир Алишер Навои высоко ценил Хазрата Яссави как «шейха всех туркестанских земель».
Бессмертное наследие Ахмада Яссави, наряду с такими нашими великими предками, как Джалалиддин Руми и Юнус Эмро, Юсуф Хос Хаджиб, Низами Гянджеви, Махтумкули Фироги и Боборахим Машраб, является общим духовным достоянием тюркских народов.
Тот факт, что Ахмад Яссави учился в священной Бухаре, известной во всем мусульманском мире как «Олицетворение мощи Ислама», у знаменитых учёных-богословов Юсуфа Хамадани, Абдухалика Гиждувани, подтверждает, что наши предки всегда были соратниками и единомышленниками.
Все мы хорошо знаем, что великий Амир Темур высоко почитал Хазрата Яссави, пользовавшегося огромным авторитетом в нашем регионе благодаря своим духовно-нравственным взглядам и служению, и в его память построил великолепный мавзолей.
Сахибкиран с целью материальной поддержки данного комплекса учредил специальный фонд – вакф. То, что этот фонд действовал на протяжении многих веков, свидетельствует об историческом единстве наших народов.
И в настоящее время у всех наших братских народов мавзолей Ахмада Яссави считается священным местом поклонения.
Сегодня мы увидели с помощью видео, как процветает многонациональный город Туркестан, какие масштабные преобразования произошли тут за последние годы.
Пользуясь случаем, еще раз поздравляю Президента Азербайджана уважаемого Ильхама Гейдаровича Алиева и азербайджанский народ с возвращением территорий Нагорного Карабаха и восстановлением исторической справедливости.
Узбекистан готов внести свой вклад в восстановление древних памятников, объектов культуры и просвещения на земле Нагорного Карабаха.
Тюркский совет, созданный на основе общности языка и единой религии, исторических и культурных связей, становится эффективным механизмом регионального сотрудничества.
Сегодня начинается новый этап развития нашей Организации, и мы должны быть готовы вместе преодолевать любые испытания и угрозы, в полной мере использовать имеющийся потенциал.
В этой связи перед нами стоят очень важные задачи.
Первое. Нашей главной целью должно стать укрепление экономических связей.
На основе разрабатываемого концептуального документа «Видение тюркского мира – 2040», а также с учетом нынешней и постпандемической ситуации предлагаем разработать Стратегию экономического сотрудничества на ближайшую и среднесрочную перспективу, которая учитывала бы специфику государств-членов Организации.
При этом особое внимание нужно уделить преодолению негативных последствий продолжающегося глобального кризиса, восстановлению и развитию в новых условиях торговли, инвестиций, промышленности, транспортных связей, широкому внедрению электронной коммерции и цифровых технологий, более полному использованию потенциала деловых кругов и межрегионального сотрудничества.
Второе. Поддерживая озвученные предложения
по усилению сотрудничества между нашими государствами в сфере промышленной кооперации и реализации крупных инвестиционных проектов, считаем, что настало время учреждения Инвестиционного фонда и Банка развития Тюркского совета.
Выступаем за скорейшее начало практической работы в данном направлении.
Третье. Стратегическое значение имеет повышение транспортно-транзитного потенциала нашего региона.
Важно обеспечить доступ через Центральную Азию к основным мировым рынкам, включая Китай, Индию, Пакистан и другие азиатские страны, а также из Азербайджана и Турции – в европейские страны.
Развитие транспортных коридоров в этих направлениях и совместная реализация крупных проектов по созданию логистической инфраструктуры полностью отвечают нашим общим интересам.
Четвертое. Широкое ознакомление общественности с наследием великих религиозных деятелей, оставивших огромный след в нашей истории, созвучно нашим общим духовным устремлениям.
В этой связи предлагаем реализовать проект «Табаррук зиёрат» – паломничество по священным местам, расположенным на территориях наших стран.
Для этого целесообразно принять в рамках Совета Программу развития паломнического туризма.
Пятое. Большого внимания также требует глубокое изучение бесценного вклада наших народов в развитие светских наук и их богатого культурного наследия, проведение различных исследований и популяризация во всем мире.
Мы намерены при содействии ЮНЕСКО провести международный форум «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций» в сентябре в городе Хива, которому присвоен статус «Культурная столица тюркского мира».
Пользуясь возможностью, приглашаем принять участие в этой конференции представителей всех государств – членов Совета.
Шестое. На саммите в Баку мы выдвинули инициативу об учреждении Международной премии в области литературы и искусства.
От имени народа Узбекистана и от себя лично выражаю огромную благодарность Вам, лидеры государств-членов, за поддержку нашего предложения об учреждении Международной премии Тюркского совета с целью поощрения известных личностей, внесших большой вклад в науку, образование, культуру и искусство, а также укрепление единства тюркского мира, и присвоение премии имени Алишера Навои.
Для нас такое уважение и доверие – большая честь. Мы воспринимаем это как дань высокого уважения Алишеру Навои, который был гордостью всех тюркских народов. Учреждение этой авторитетной премии, несомненно, еще больше поднимет дух тюркского единства.
Хотел бы заявить о нашей поддержке принятия Туркестанской декларации, а также нашедших в ней отражение важных и приоритетных вопросов, стоящих перед нашей Организацией.
В заключение хочу еще раз выразить искреннюю благодарность Почетному Председателю Тюркского совета – нашему дорогому аксакалу, Елбасы Нурсултану Абишевичу Назарбаеву и уважаемому Президенту Казахстана Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву за высокий уровень организации сегодняшнего саммита.
Желаю всем крепкого здоровья, энергии и успехов в вашей благородной работе по повышению престижа и эффективности нашей Организации.
Сегодня, 31 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в неформальном саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств, который состоялся в формате видеоконференции.