Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 декабрь куни Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг видеоанжуман шаклида ўтказиладиган навбатдаги йиғилишида иштирок этади.
Тадбир Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев раислигида ўтади. Россия, Беларусь, Қирғизистон ва Арманистон, шунингдек, ташкилот ҳузуридаги кузатувчи давлат – Куба етакчиларининг иштирок этиши режалаштирилган.
Саммит кун тартибига мувофиқ, ЕОИИ доирасидаги интеграция жараёнларини кенгайтириш ва ушбу кўп томонлама тузилма фаолиятини такомиллаштиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилади.
Таъкидлаш жоизки, ўтган йил декабрь ойидан буён Ўзбекистон Евроосиё иқтисодий иттифоқида кузатувчи ҳисобланади.

Президент Республики Узбекистан примет участие в онлайн-саммите Евразийского экономического союза
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 декабря примет участие в работе очередного заседания Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции.
Мероприятие пройдет под председательством Президента Республики Казахстан Касыма-Жомарта Токаева. Предусматривается участие лидеров России, Беларуси, Кыргызстана и Армении, а также Кубы в статусе главы государства-наблюдателя при организации.
В соответствии с повесткой дня будут рассмотрены актуальные вопросы углубления интеграционных процессов в рамках ЕАЭС и совершенствования деятельности этой многосторонней структуры.
Следует отметить, что Узбекистан является наблюдателем при Евразийском экономическом союзе с декабря прошлого года.