Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон музокараларни кенгайтирилган таркибда давом эттирдилар.
Музокараларда расмий делегациялар аъзолари, икки мамлакат вазирликлари ва йирик компаниялари, чегарадош вилоятлар раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон ва Тожикистон етакчиларининг сиёсий иродаси ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли биродар мамлакатларнинг муносабатлари тенг ҳуқуқли ва ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликнинг сифат жиҳатидан янги даражасига кўтарилгани қайд этилди.
- Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан беқиёс ишларни амалга оширдик ва улар ўзаро муносабатларимиз солномасидан ўрин олди, - деб таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Томонлар стратегик шерикликни кенгайтиришда қатътий экани ва бу борада аниқ чораларни кўришга тайёрлигини таъкидладилар.
Музокараларда савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, саноат кооперациясини чуқурлаштириш, транспорт соҳасидаги ва ҳудудлар ўртасидаги шерикликни ривожлантириш, энергетика йўналишидаги улкан салоҳиятни самарали ишга солиш, маданий-гуманитар алмашинувларни давом эттириш, замонавий таҳдид ва хатарларга қарши курашиш бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Президент Шавкат Мирзиёев товар айирбошлашдаги ижобий суръатга қарамай, келгуси йилда уни икки баробарга кўпайтириш учун янги “ўсиш нуқталари”ни топиш муҳим эканини айтди. Шу мақсадда эркин савдо режимидан истисноларни бекор қилиш ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш масалаларини келишишни тез фурсатда якунлаш муҳим, деб таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Ўзаро товар етказиб бериш ҳажмини ошириш ва номенклатурасини кенгайтириш, учинчи мамлакатларга биргаликда чиқиш имкониятларини излаш лозим.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон мамлакатларимиз ҳудудлари ва етакчи корхоналарининг саноат кооперациясини кенгайтиришдан манфаатдорлигини таъкидлади.
- Муваффақиятли ҳамкорликнинг реал мисоллари ва истиқболга мўлжалланган аниқ режаларимиз бор.
Бу ҳақда сўз юритганда, Ўзбекистон автомобилларини йиғишни ташкил этиш, замонавий трансформаторлар ва қишлоқ хўжалиги ускуналарини ишлаб чиқариш, маиший техника ва қурилиш материаллари, калава ип ва тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кенгайтириш, мамлакатларимиздаги бошқа қўшма лойиҳаларни тилга олиш лозим, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу муносабат билан ташкил этилган қўшма инвестиция компанияси фаолиятини илғор хорижий тажриба асосида самарали йўлга қўйиш ҳамда унинг имкониятларидан лойиҳаларни илгари суришда максимал даражада фойдаланиш зарур.
Транспорт ва транзит ташишлар соҳасидаги ҳамкорлик ҳам стратегик йўналишдир. Ўзбекистон Президенти мамлакатларимиз транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш, шаҳарлар ўртасидаги ҳаво қатновларини кенгайтириш ва автобус қатновларини тиклашни таклиф этди.
Шавкат Мирзиёев икки мамлакат вилоятлари ва туманлари кесимида тўғридан-тўғри тизимли мулоқотни йўлга қўйиш муҳим эканини таъкидлади.
Куни кеча Хатлон вилоятининг Бохтар шаҳрида ўтган биринчи Ҳудудлараро форум бундай шаклдаги ҳамкорликнинг самарадорлигини яна бир бор исботлади.
- Масалаларни тезкор ҳал қилиш учун ҳудудлар раҳбарлари изчил “ҳаракатлар режалари”ни келишиб олишлари ва ҳар ой камида бир марта жойларда учрашувлар ўтказиб боришлари лозим, - деб қайд этди давлатимиз раҳбари.
Икки мамлакатнинг улкан гидроэнергетика салоҳиятидан самарали фойдаланиш ва сувдан фойдаланиш масалалари бўйича конструктив ва ўзаро манфаатли мулоқотни давом эттириш масалалари муҳокама қилинди.
Етакчилар анъанавий фаол гуманитар алмашинувларни давом эттиришга келишиб олдилар. Давлатимиз раҳбари дипломатик муносабатларимиз ўрнатилганининг 30 йиллигига бағишланган қўшма маданий тадбирлар дастурини амалга ошириш, шунингдек, икки мамлакат ёшлари фестивалини ташкил этиш, Душанбе ва Тошкентда замонавий ўзбек ва тожик адабиётининг танланган асарлари - антологияларини нашр этишни таклиф этди.
Музокараларда замонавий хатар ва таҳдидларга қарши курашиш соҳасида, айниқса Афғонистонда юзага келаётган вазият асносида ҳамкорликни кучайтириш муҳим экани қайд этилди.
Ўзбекистон ва Тожикистон Афғонистон бўйича тинчлик музокараларини қўллаб-қувватлаш, ушбу мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қаратилган лойиҳа ва дастурларни амалга ошириш, уни минтақавий иқтисодий шерикликка фаол жалб этиш тарафдори экани таъкидланди.
Томонлар БМТ, МДҲ, ШҲТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Оролни қутқариш халқаро жамғармаси каби халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасида ҳамкорликни давом эттириш ва бир бирини қўллаб-қувватлашга тайёр эканини тасдиқладилар.
Президент Эмомали Раҳмон Тожикистон биродар Ўзбекистон билан ҳамкорликда эришилган бугунги юксак даражани қадрлашини, бунда Президент Шавкат Мирзиёевнинг катта ҳиссаси борлигини алоҳида таъкидлади. Музокаралар чоғида келгуси ишлар учун режалар белгилаб олингани, уларнинг натижалари икки мамлакат стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш учун янги омил бўлиб хизмат қилишини қайд этди.
Душанбе шаҳридаги “Қасри Миллат” қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президентини расмий кутиб олиш маросими бўлди.
Кенгайтирилган таркибдаги музокаралар якунлангач, Ўзбекистоннинг Самарқанд вилояти ва Тожикистоннинг Хатлон вилоятида барпо этилган ижтимоий объектларнинг расман очилиш маросими бўлиб ўтди. Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Эмомали Раҳмон рамзий тугмани босиб, уларнинг фаолиятига старт бердилар.

В переговорах приняли участие члены официальных делегаций, руководители министерств и ведомств, хокимы приграничных областей двух стран.
Отмечено, что благодаря политической воле и совместным усилиям лидеров Узбекистана и Таджикистана отношения братских стран перешли на качественно новый уровень равноправного и взаимовыгодного практического сотрудничества.
- Мы вместе провели колоссальную работу, которая уже вошла в летопись наших взаимоотношений, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Стороны выразили твердую приверженность и готовность реализовать конкретные меры для углубления стратегического партнёрства.
Особое внимание было уделено вопросам дальнейшего расширения торгово-экономического сотрудничества, углубления промышленной кооперации, развития транспортного и межрегионального взаимодействия, эффективного использования огромного энергетического потенциала, продолжения культурно-гуманитарных обменов, укрепления партнёрства в противодействии современным вызовам и угрозам.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что несмотря на позитивную динамику важно найти новые «точки роста» для двукратного увеличения товарооборота уже в следующем году. В этих целях, как заявил Глава нашего государства, важно в ближайшие сроки завершить согласование вопросов отмены изъятий из режима свободной торговли и устранения нетарифных барьеров.
Необходимо также наращивать объемы и расширять номенклатуру взаимных поставок, искать возможности для совместного выхода на рынки третьих стран.
Кроме того, предложено проработать создание совместного центра приграничной торговли.
Лидер нашей страны отметил, что Узбекистан заинтересован в расширении промышленной кооперации между регионами и ведущими предприятиями двух стран.
- Есть реальные примеры успешного сотрудничества и конкретные планы на перспективу.
Речь идет об организации сборки узбекских автомобилей, производстве современных трансформаторов и сельхозоборудования, расширении выпуска бытовой техники, стройматериалов, пряжи и текстиля, других совместных проектах в наших странах, - заявил Шавкат Мирзиёев.
В этой связи необходимо организовать эффективную деятельность созданной совместной инвестиционной компании на основе передового зарубежного опыта и максимально использовать её возможности для продвижения проектов.
Подчеркнуто, что стратегическим направлением является взаимодействие в области транспорта и транзитных перевозок. Президент Узбекистана предложил эффективно использовать транзитный потенциал друг друга, расширить авиационное и возобновить автобусное сообщение между городами двух стран.
Президент нашей страны отметил важность налаживания прямого системного диалога в разрезе областей и районов двух стран.
Прошедший накануне в городе Бохтаре Хатлонской области первый Форум регионов еще раз показал эффективность сотрудничества в таком формате.
- Для оперативного решения вопросов руководители регионов должны согласовать пошаговые «планы действий» и минимум раз в месяц проводить встречи на местах, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Обсуждены вопросы эффективного использования огромного гидроэнергетического потенциала двух стран и продолжения конструктивного и взаимовыгодного диалога по вопросам водопользования.
Лидеры согласились продолжать традиционно активные гуманитарные обмены. Глава нашего государства предложил реализовать Программу совместных культурных мероприятий, приуроченных к 30-летию установления дипломатических отношений, а также организовать Фестиваль молодежи двух стран, издать книги-антологии современной узбекской и таджикской литературы в Душанбе и Ташкенте.
В ходе переговоров отмечена важность усиления сотрудничества в области борьбы с современными вызовами и угрозами, особенно на фоне складывающейся ситуации в Афганистане.
Подчеркнуто, что Узбекистан и Таджикистан выступают за продвижение мирного переговорного процесса по Афганистану, а также реализацию проектов и программ, направленных на социально-экономическое развитие этой страны, в том числе активное вовлечение в региональное экономическое партнерство.
Стороны подтвердили готовность к продолжению взаимодействие и взаимной поддержки в рамках международных и региональных структур, таких как ООН, СНГ, ШОС, ОИС, ОЭС, МФСА и другие.
Президент Эмомали Рахмон особо отметил, что Таджикистан дорожит достигнутым уровнем взаимодействия с братским Узбекистаном, в этом большая заслуга Президента Шавката Мирзиёева. Он подчеркнул, что в ходе переговоров определены конкретные ориентиры для предстоящей работы и их результаты станут новым фактором дальнейшего углубления отношений стратегического партнерства двух стран.
В резиденции «Касри Миллат» в Душанбе состоялась официальная церемония встречи Президента Республики Узбекистан.