Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Боку шаҳрига келгач, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан учрашув ўтказди.
Озарбайжон етакчиси эртага, 2 март куни мамлакат пойтахтида бўлиб ўтадиган Қўшилмаслик ҳаракати саммитини қўллаб-қувватлагани ва унда шахсан иштирок этаётгани учун давлатимиз раҳбарига самимий миннатдорлик билдирди.
Шавкат Мирзиёев, ўз навбатида, Озарбайжон ушбу тузилмага самарали раислик қилаётганини алоҳида таъкидлади.
Президентлар олий даражада эришилган келишувлар ижросининг боришини батафсил кўриб чиқдилар. Тизимли ва самарали мулоқотлар туфайли Ўзбекистон-Озарбайжон стратегик шериклик муносабатлари сифат жиҳатидан янги даражага кўтарилгани, амалий мазмун билан бойигани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўтган йили икки мамлакат ўртасидаги товар айирбошлаш 50 фоиздан зиёдга ошди. Автомобилсозлик, тўқимачилик саноати ва ипакчилик каби устувор тармоқлардаги кооперация лойиҳалари фаол паллага кирди. Нефть-газ, транспорт ва логистика соҳаларида истиқболли лойиҳалар тайёрланмоқда.
Жорий йилнинг февраль ойида Тошкент шаҳрида ўтган биринчи Ҳудудлар форуми доирасида қўшма Инвестиция фондини ташкил этиш тўғрисида битим имзоланди.
Мамлакатларимиз эркин иқтисодий зоналарни ва солиқ маъмуриятчилиги тизимини ривожлантириш борасида ўзаро тажриба алмашишдан манфаатдорлиги таъкидланди.
Маданий-гуманитар алмашинувни янада кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Давлат раҳбарлари долзарб халқаро ва минтақавий масалаларни муҳокама қилиб, бўлажак тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.
Учрашув ҳар доимгидек очиқ, самимий ва дўстона муҳитда ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиевнинг таклифига биноан 1 март куни амалий ташриф билан Боку шаҳрига келди.

Лидер Азербайджана искренне поблагодарил главу нашего государства за поддержку и личное участие в саммите Движения неприсоединения, который пройдет завтра, 2 марта, в столице страны.
Шавкат Мирзиёев, в свою очередь, особо отметил эффективное председательство Азербайджана в этой структуре.
Президенты подробно рассмотрели ход исполнения договоренностей, достигнутых на высшем уровне. С глубоким удовлетворением отмечено, что благодаря системным и продуктивным контактам узбекско-азербайджанские отношения стратегического партнерства вышли на качественно новый уровень, наполнились конкретным содержанием.
В прошлом году товарооборот между двумя странами вырос более чем на 50 процентов. В активной фазе находится реализация проектов кооперации в таких приоритетных сферах, как автомобилестроение, текстильная промышленность и шелководство. Ведется подготовка перспективных проектов в нефтегазовом секторе, сфере транспорта и логистики.
В рамках состоявшегося в городе Ташкенте в феврале этого года первого Форума регионов было подписано Соглашение о создании совместного Инвестиционного фонда.
Отмечена заинтересованность в обмене опытом по развитию деятельности свободных экономических зон и системы налогового администрирования.
Подчеркнута важность дальнейшего расширения культурно-гуманитарных обменов.
Главы государств обсудили актуальные международные и региональные вопросы, рассмотрели график предстоящих мероприятий.
Встреча прошла в традиционно открытой, теплой и дружественной атмосфере.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 1 марта прибыл с рабочим визитом в город Баку.