Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 ноябрь куни кечаси Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари Туркия етакчисини Туркий давлатлар ташкилотининг тарихий саммити муваффақиятли ўтказилгани ва ушбу нуфузли минтақавий тузилмага раисликни қабул қилиб олгани билан яна бир бор табриклади.
Президентлар Ўзбекистон-Туркия стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликдаги бугунги юқори суръатларни сақлаб қолиш, товар айирбошлашни кўпайтириш, икки мамлакат етакчи корхона, компания ва банклари кооперациясини кучайтириш муҳим экани таъкидланди.
Гуманитар алоқалар фаоллашгани, Ўзбекистон ва Туркияда маданий тадбирлар мунтазам ўтказилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Минтақа кун тартибидаги масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 ноябрь куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг саккизинчи саммитида иштирок этди.

12 ноября вечером состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Глава нашего государства еще раз поздравил лидера Турции с успешным проведением исторического саммита Организации тюркских государств и принятием председательства в этой авторитетной региональной структуре.
Президенты рассмотрели актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-турецких отношений стратегического партнерства и многопланового взаимодействия.
Подчеркнута важность поддержания нынешней высокой динамики торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, наращивания объемов товарооборота, углубления кооперации ведущих предприятий, компаний и банков двух стран.
С удовлетворением отмечены активизация гуманитарных контактов и регулярное проведение культурных мероприятий в Узбекистане и Турции.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам региональной повестки.
Сегодня, 12 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в восьмом саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств.