2 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари бутун мусулмон олами учун муқаддас айём – Рамазон ҳайити муносабати билан бир-бирини ва мамлакатларимизнинг биродар халқларини самимий қутлаб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилакларини изҳор қилдилар.
Жорий йил март ойида Ўзбекистонга амалга оширилган олий даражадаги ташрифда самарали натижаларга эришилгани, улар икки томонлама муносабатларни кенг қамровли стратегик шериклик даражасига кўтаришга хизмат қилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро делегациялар ташрифлари фаол амалга оширилмоқда. Йил бошидан икки томонлама савдо ҳажми қарийб 20 фоизга ошди. Мамлакатимизда Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида замонавий саноат қувватларини яратиш ва инфратузилмани модернизация қилиш бўйича йирик инвестиция лойиҳалари давом эттирилмоқда. Таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик кенгаймоқда.
Ўзбекистон ва Туркия етакчилари халқаро сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар, Туркий давлатлар ташкилотининг навбатдаги саммитига тайёргарлик кўриш масалаларини муҳокама қилдилар.
Президентларнинг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек ишонч ва дўстлик руҳида ўтди.
Муборак Рамазон ойида янгиликлар ва яхшиликлар кўп бўлди. Ҳайит кунларида Тошкент шаҳрида яна бир мажмуа – янги йўл ва кўприклар очилди.

Лидеры Узбекистана и Турции обменялись поздравлениями в связи с праздником Рамазан хайит
2 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Главы государств тепло поздравили друг друга и братские народы наших стран в связи с наступлением священного для всего мусульманского мира праздника Рамазан хайит, искренне пожелав мира, благополучия и процветания.
С глубоким удовлетворением отмечены плодотворные результаты визита на высшем уровне в Узбекистан в марте этого года, которые позволили вывести двусторонние отношения на уровень всеобъемлющего стратегического партнерства.
Осуществляется интенсивный обмен делегациями. С начала года почти на 20 процентов выросли объемы взаимной торговли. Продолжается реализация крупных инвестиционных проектов по созданию современных промышленных производств и модернизации инфраструктуры в нашей стране с участием ведущих турецких компаний. Расширяется сотрудничество в образовательной и культурно-гуманитарной сферах.
Лидеры Узбекистана и Турции также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики, обсудили вопросы подготовки очередного саммита Организации тюркских государств.