Президент Шавкат Мирзиёев 10 сентябрь куни XVI Паралимпия ўйинларида иштирок этган спортчи ва мураббийлар билан учрашди.
Тадбирда Миллий паралимпия қўмитаси ва спорт федерациялари раҳбарлари, паралимпиячиларнинг ота-оналари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари ҳам қатнашди.
Маълумки, мазкур мусобақа 24 августдан 5 сентябргача Япония пойтахти Токио шаҳрида бўлиб ўтди. Унга ёшларимиз 8 та спорт тури бўйича 55 та йўлланмани қўлга киритган эди. Бу шу пайтгача юртимиз спортидаги энг юқори кўрсаткичдир.
Паралимпиячиларимиз юксак матонат ва маҳорат кўрсатиб, 8 та олтин, 5 та кумуш ва 6 та бронза медалига сазовор бўлишди. Яна бир эътиборли томони, шу 19 та медалнинг 11 тасини спортчи қизларимиз қўлга киритди.
Умумий ҳисобда мамлакатимиз терма жамоаси 160 дан зиёд давлатлар ўртасида ўн олтинчи, Осиё қитъаси ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигида тўртинчи, Марказий Осиёда эса биринчи ўринни эгаллади.
Маросимда Президентимиз барчани спортчиларимизнинг ана шу улкан ғалабаси билан муборакбод этди.
Давлатимиз раҳбари мусобақада ғолиб ва совриндор бўлган спортчиларни номма-ном эътироф этиб, уларнинг мураббийлари ва ота-оналарига ташаккур айтди.
– Сизлар эришган ютуқлар тинимсиз жисмоний машқлар билан бирга, кучли руҳий тайёргарлик, мустаҳкам ирода ва пок ният самарасидир, – деди Шавкат Мирзиёев. – Улуғ мутафаккир бобомиз Ҳаким Термизий айтганларидек, “Инсон бирон нарсани йўқотса, қайғурмаслиги керак. Фақат ниятни йўқотса, қайғуриши керак. Чунки ҳар қандай хайрли иш пок ният билан ижобат бўлади”.
Юртимизда спортчиларни тайёрлаш ва рағбатлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Олимпиада қатори Паралимпия ўйинларига ҳам пухта тайёргарлик учун барча шароитлар яратилди. Унда ғолиб ва совриндор бўлган спортчиларимизга автомашиналар ва пойтахтимиздан квартиралар ажратилди. Президент фармонига мувофиқ, барча иштирокчилар ва уларнинг мураббийлари пул мукофотлари билан тақдирландилар.
Президентимиз эришилган натижаларни мустаҳкамлаб, янада кўпроқ ютуқларни қўлга киритиш учун 2024 йилда Парижда бўладиган Паралимпия ўйинларига ҳозирданоқ аниқ тизим асосида тайёргарлик кўриш зарурлигини таъкидлади. Бу борадаги муҳим вазифалар белгилаб берилди.
Жисмоний имконияти чекланган фуқароларни спортга кенг жалб этиб, паралимпия ҳаракатини ривожлантириш, иқтидорлиларни саралаб, тарбиялаш, хориждан тажрибали мутахассис ва мураббийлар жалб этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Спорт таълими масканларида паралимпия бўйича бўлимлар ташкил этилиб, қўшимча квоталар ажратилиши, махсус ўқув дастурлари ва методика жорий қилиниши айтилди.
Келгуси ўқув йилидан бошлаб, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси қошида Паралимпия спорт турлари бўйича мутахассислар тайёрлаш институтини ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Паралимпиячиларнинг саломатлигини мустаҳкамлаш, жисмоний ва руҳий тайёргарлигини ошириш мақсадида уларни Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказига бириктириш, дори-дармон билан таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.
Бу йўналишни қишки спорт турлари бўйича ҳам ривожлантириш, “Амирсой” тоғ-чанғи спорт мажмуаси ҳамда “Ҳумо-Арена” муз саройи базаларида паралимпиячилар учун шароит яратиш бўйича топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси таркибида “Матонат мактаби” ташкил этиш таклифини билдирди.
– Афсуски, ҳозирги вақтда ёшлар орасида ҳаётда озгина тўсиқ ёки қийинчиликка учраса, ўзини йўқотиб, умидсизликка тушиб қоладиган, ножўя йўлларга кириб кетадиган йигит-қизлар ҳам йўқ эмас. Сизлар ёшлар билан учрашиб, ўз ҳаётингиз, машаққатли йўлингиз, қийинчиликларни қандай енгиб ўтаётганингиз ҳақида сўзлаб берсангиз, улар албатта, сизларга эргашади, – деди Президент.
Паралипиячиларнинг ҳаётини, ютуқ ва зафарларини кенг тарғиб қилиш зарурлиги ҳам айтиб ўтилди.
– Улар тақдир синовларига мардона бардош бериб, сабр-тоқат ва шукроналик руҳи билан, ҳаётда ўз муносиб ўрнини топиб яшаётганининг ўзи катта жасорат ва қаҳрамонлик намунасидир. Бундай инсонларнинг ибратли ҳаёти ва фаолияти ҳақида халқимиз, айниқса, ёшларимиз қанчалик кўп хабардор бўлса, улардан ўрнак олиб яшаса, бу жамиятимиздаги маънавий муҳитни янада соғломлаштиришга хизмат қилади, – дея таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонига мувофиқ, Токио шаҳрида бўлиб ўтган ХVI ёзги Паралимпия ўйинларида юқори натижаларга эришган спортчи ва мураббийлардан бир гуруҳи фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотланди.
Тадбирда ана шу юксак мукофотлар тантанали равишда топширилди.
Спортчи ва мураббийлар, ота-оналар сўзга чиқиб, давлатимиз томонидан кўрсатилаётган юксак эътибор ва рағбат учун миннатдорлик билдирди.
Президент Шавкат Мирзиёев 13 сентябрь куни хирургия хизматини трансформация қилишга оид тақдимот билан танишди.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 сентября провел встречу со спортсменами и тренерами, выступившими на XVI Паралимпийских играх.
На мероприятии присутствовали также руководство Национального паралимпийского комитета и спортивных федераций, родители паралимпийцев, представители государственных и общественных организаций.
Паралимпийские игры проходили с 24 августа по 5 сентября в японской столице Токио. Для участия в них наша молодежь завоевала 55 лицензий по 8 видам спорта, что на сегодняшний день является лучшим результатом в отечественном паралимпийском спорте.
Наши юноши и девушки, проявив высокое мастерство и стойкость, завоевали 8 золотых, 5 серебряных и 6 бронзовых медалей. Примечательно, что 11 из 19 наград завоевали девушки.
В целом сборная нашей страны заняла шестнадцатое место среди более чем 160 стран, четвертое - среди стран Азии и Содружества Независимых Государств, первое место в Центральной Азии.
На церемонии Президент поздравил всех с великим успехом наших спортсменов.
Глава государства поздравил победителей и призеров соревнований, поблагодарил их тренеров и родителей.
- Ваши достижения - результат не только неустанных тренировок, но и сильной психологической подготовки, вашей твердой воли и благородных устремлений, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Как говорил наш предок - великий мыслитель Хаким Термизи: «Не следует печалиться, если человек что-то теряет. Горевать надо тогда, когда утрачивается стремление достичь чего-то. Ибо дело, начатое с чистыми помыслами, несомненно, принесет хорошие плоды».
Подготовке и стимулированию спортсменов в нашей стране уделяется большое внимание. Созданы все условия для качественной подготовки не только к Олимпийским, но и Паралимпийским играм. Победители и призеры Паралимпиады награждены автомобилями и квартирами в столице. В соответствии с указом Президента все участники и их тренеры получили денежные вознаграждения.
Президент подчеркнул необходимость закрепить достигнутые успехи и уже сегодня начать подготовку к Паралимпийским играм 2024 года в Париже на основе четкой системы. Определены важные задачи в этом направлении.
Даны поручения по привлечению лиц с инвалидностью к занятиям спортом, развитию паралимпийского движения, отбору и обучению талантов, привлечению опытных специалистов и тренеров из-за рубежа.
Будут созданы паралимпийские отделения в спортивных образовательных учреждениях, выделены дополнительные квоты, внедрены специальные учебные программы и методики.
Поставлена задача наладить со следующего года деятельность Института по подготовке специалистов по паралимпийским видам спорта при Национальном паралимпийском комитете Узбекистана.
Отмечалось, что для укрепления здоровья, усиления физической и психологической подготовки паралимпийцев важно закрепить за ними Республиканский научно-практический центр спортивной медицины, обеспечить их лекарствами.
Поставлены задачи по развитию зимних паралимпийских видов спорта, созданию условий для паралимпийцев в базах горнолыжного курорта «Амирсой» и ледового дворца «Хумо Арена».
Глава государства предложил создать «Школу мужества» при Национальном паралимпийском комитете Узбекистана.
- К сожалению, сегодня много молодых людей, которые, столкнувшись в жизни даже с незначительным препятствием или трудностью, теряют надежду, падают духом и вступают на неверный путь. Если вы, наши уважаемые спортсмены, проведете встречи с молодежью в учебных заведениях, трудовых коллективах, особенно в махаллях, и расскажете им о своей жизни, своем нелегком пути, о том, как вы преодолеваете испытания, думаю, они обязательно последуют вашему примеру, - сказал Президент.
Также подчеркнута необходимость широкого освещения жизни, достижений и побед паралимпийцев.
- То, что они терпеливо и с чувством благодарности заняли достойное место в жизни, стойко преодолевая испытания судьбы, - это яркий пример подлинного героизма и мужества. Чем больше наш народ, особенно молодежь будут узнавать об образцовой жизни и деятельности таких людей, тем выше вероятность, что они последуют их примеру, это послужит дальнейшему оздоровлению духовной среды в нашем обществе, - сказал глава государства.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан группе спортсменов и тренеров, добившихся высоких результатов на XVI летних Паралимпийских играх в Токио, были присвоены почетные звания, они награждены орденами и медалями.
На церемонии состоялось торжественное вручение этих высоких наград.
Выступившие спортсмены и тренеры, родители поблагодарили за высокое внимание и поддержку со стороны государства.