Шу муносабат билан ўтказилган маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари йиғилганларни яқинлашиб келаётган Янги йил байрами билан табриклаб, ушбу лойиҳанинг рўёбга чиқишига ҳисса қўшган қурувчи ва кимёгарларга ҳамда чет эллик ҳамкорларга миннатдорлик билдирди.
- Бундай муҳим, замонавий ва инновацион лойиҳалар Навоий вилояти иқтисодиёти ва унинг «локомотиви» бўлган саноат соҳасини янгилаш, қўшимча иш ўринлари яратиш, аҳоли ва бюджет даромадларини жадал оширишга хизмат қилади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Янги корхонада йилига 100 минг тонна поливинилхлорид, 75 минг тонна каустик сода, 300 минг тонна метанол ишлаб чиқарилади. Бу маҳсулотларга автомобилсозлик, тўқимачилик, металлургия, кимё, нефть-газ тармоқлари, электр техникаси ва қурилиш материаллари ишлаб чиқаришда талаб юқори. Улар шу пайтгача катта валюта эвазига импорт қилинарди. Айниқса, кичик бизнес субъектлари бу масалада жуда қийналарди.
Поливинилхлорид, каустик сода ва метанол ишлаб чиқариш мажмуаси юртимиз корхоналарини зарур хомашё билан таъминлайди. Шунингдек, ҳар йили 40 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган. Янги мажмуада 900 дан зиёд иш ўрни яратилди.
Давлатимиз раҳбари «Навоийазот» жамиятидаги учта йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш осон бўлмаганини қайд этди.
- Ҳар қанча қийин бўлса ҳам, катта марраларни мақсад қилиб қўйиб, ташаббус кўрсатиб, фидойилик билан меҳнат қилсак, албатта уларга эришамиз, - дея таъкидлади Президент.
Лойиҳа Хитойнинг "China CAMC Engineering Co., LTD" ва "HQC Shanghai Company" компаниялар консорциуми билан ҳамкорликда амалга оширилди.
Шавкат Мирзиёев Навоий вилоятининг салоҳияти бундан-да юқори экани, уларни ишга солиш учун зарур шароит ва мутахассислар борлигини қайд этди.
- Саҳро бағрида Навоий ва Зарафшон каби шаҳарларни, саноат минтақасини барпо этган вилоятнинг меҳнаткаш, мард ва олижаноб аҳолиси янги Ўзбекистон ривожига катта ҳисса қўшади, - дея ишонч билдирди давлатимиз раҳбари.
Президент рамзий тугмани босиб, корхонани ишга туширди.
Маросимда меҳнат фахрийлари, ёшлар, хитойлик муҳандислар сўзга чиқди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев “Навоийазот” акциядорлик жамиятида барпо этилаётган янги корхоналар қурилишини бориб кўрди.

В мероприятии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поздравил собравшихся с наступающим Новым годом и выразил благодарность строителям и химикам, зарубежным партнерам, внесшим вклад в реализацию данного проекта.
- Такие значимые, современные, инновационные проекты послужат обновлению экономики Навоийской области и ее "локомотива" - промышленности, созданию дополнительных рабочих мест, ускоренному росту доходов населения и бюджета, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Новое предприятие будет выпускать в год 100 тысяч тонн ПВХ, 75 тысяч тонн каустической соды, 300 тысяч тонн метанола. Эта продукция востребована в автомобилестроении, текстильной, металлургической, химической и нефтегазовой отраслях, электротехнической промышленности и индустрии строительных материалов. До настоящего времени данные товары импортировались за иностранную валюту. Особенно сложно приходилось малому бизнесу.
Комплекс ПВХ, каустической соды и метанола обеспечит отечественные предприятия необходимым сырьем. Кроме того, планируется ежегодный экспорт продукции на 40 миллионов долларов. Здесь создано 900 новых рабочих мест.
Глава государства отметил, что реализация одновременно трех крупных инвестиционных проектов в АО "Навоиазот" далась нелегко.
- Какие бы ни возникали трудности, если будем ставить высокие цели, проявлять инициативу и работать самоотверженно, мы обязательно достигнем намеченного, - заявил Президент.
Проект реализован совместно с консорциумом китайских компаний "China CAMC Engineering Co., LTD" и "HQC Shanghai Company".
Шавкат Мирзиёев отметил, что Навоийская область обладает еще большим потенциалом, располагает всеми необходимыми условиями и специалистами для его задействования.
- Трудолюбивые, отважные и великодушные жители области, воздвигшие в пустыне такие города, как Навои и Зарафшан, построившие индустриальный регион, и впредь будут вносить огромный вклад в развитие Узбекистана, - выразил уверенность глава нашего государства.
Президент нажатием символической кнопки ввел предприятие в строй.
На церемонии выступили ветераны труда и молодежь, инженеры из Китая.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства новых предприятий акционерного общества "Навоиазот".
28.12.2019Следующее
Сегодня, 30 декабря, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.