Давлатимиз раҳбари «Тошкент иссиқлик маркази» корхонасининг Чилонзор иссиқлик марказини бориб кўрди.
Ушбу мажмуа 1969 йилда қурилган. Қозонхона 700 Гкал қувватга эга. Марказ 921 та кўп қаватли уй ва 100 дан ортиқ ижтимоий соҳа объектларига иссиқлик қуввати етказиб беради.
Сўнгги кунларда об-ҳавонинг кескин совиб кетиши оқибатида газ босимининг пастлиги кузатилмоқда. Бу иситиш даражасига салбий таъсир қилмоқда.
Чилонзор иссиқлик марказида ҳам ускуна ва тармоқлар эскирган. Иссиқликни узатишда йўқотишлар бор.
Шу боис бу борадаги зарурий чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари иссиқлик ишлаб чиқаришнинг муқобил манбаларини излаш, қувурлар ва уйларда ҳароратни асраш зарурлигини таъкидлади.
Тошкент шаҳри туманларига электрда ишлайдиган 2 мегаваттли станциялар олиб келиб, қўшимча иссиқлик қувватлари яратиш таклифи маъқулланди. Бундай битта қурилма 1 минг 340 та хонадонга иссиқлик етказиб беради. Ишлаб чиқариш харажати камлиги эвазига нарх ошмайди.
Шавкат Мирзиёев кутилмаганда шу ердаги Ширин маҳалласини кириб кўрди. Аҳоли хонадонларида бўлиб, турмуш шароитлари, иссиқлик таъминоти билан қизиқди.
Президент Шавкат Мирзиёев 13 декабрь куни “Тошшаҳартрансхизмат” акциядорлик жамияти тизимидаги 18-автобус саройида бўлди.

Этот комплекс был построен в 1969 году. Котельная имеет мощность 700 Гкал. Центр обеспечивает теплоэнергией 921 многоквартирный дом и более 100 объектов социальной сферы.
В последние дни наблюдается низкое давление газа из-за резкого похолодания, что затрудняет выработку тепловой энергии необходимой температуры.
Оборудование и сети Чиланзарской теплоцентрали выработали свой ресурс. Имеются потери при передаче тепла.
В связи с этим обсуждены необходимые меры.
Глава государства подчеркнул необходимость поиска альтернативных источников производства тепла, сокращения потерь тепла в проводах и домах.
Одобрено предложение о расширении генерации тепловой энергии путем установки в районах города Ташкента теплоцентралей мощностью 2 мегаватта. Одна такая установка обеспечит теплом 1340 домовладений. Из-за дешевизны производства цена не увеличится.
Шавкат Мирзиёев незапланированно посетил расположенную по соседству махаллю Ширин. Зайдя в многоквартирные дома, он побеседовал с жителями, ознакомился с условиями и поинтересовался состоянием теплоснабжения.
14.12.2022Следующее
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с семейным детским домом в махалле Найман Учтепинского района.