Президент Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилояти иқтисодиётининг бугунги ҳолатини таҳлил қилиб, уни ривожлантириш бўйича муҳим йўналишларни белгилаб берди.
Аввал режалаштирилган лойиҳаларни бажариш билан бирга келгуси икки йилда амалга ошириладиган, умумий қиймати 13 триллион сўмликдан зиёд янги инвестиция лойиҳаси ишлаб чиқилгани қайд этилди.
Тўққиз ойда вилоят корхоналари томонидан 125 миллион долларлик экспорт амалга оширилиб, прогноз 104 фоизга бажарилган. Экспортни кўпайтириш учун «Термиз Карго Центр» логистика маркази ҳудудида эркин савдо зонасини ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди. Бу зонага муайян йўналишлардан визасиз кириш, экспорт-импорт ва транзит юклари учун божхона, карантин ва бошқа хизматларни «Ягона дарча» тамойили асосида амалга ошириш мумкин бўлади.
Қишлоқ хўжалигини диверсификация қилишни давом эттириш, 2020 йилда Ангор, Қизириқ, Музработ,
Термиз ва Шеробод туманларида 40 минг гектарга ингичка толали ғўза навларини жойлаштириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Ер майдонларидан келиб чиқиб, кластерлар томонидан йирик чорвачилик комплекслари ташкил қилиш вазифаси қўйилди.
Вилоятда бир йилда тайёрланадиган 870 минг донадан ортиқ терини қайта ишлайдиган бирорта ҳам корхона йўқлиги танқид қилиниб, «Ўзчармсаноат» уюшмаси, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, вилоят ҳокимлигига замонавий чарм-пойабзал корхоналари ташкил этиш бўйича топшириқ берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев проанализировал текущее состояние экономики Сурхандарьинской области и определил важные направления ее развития.
Отмечалось, что вдобавок к уже осуществляемым проектам для области разработаны новые инвестиционные проекты на общую сумму более 13 триллионов сумов, рассчитанные на реализацию в ближайшие два года.
За минувшие девять месяцев предприятия области экспортировали товары на 125 миллионов долларов, прогноз выполнен на 104 процента. Для дальнейшего увеличения экспорта поручено создать свободную экономическую зону на территории логистического центра «Термиз Карго Центр». Это позволит установить безвизовое пребывание на территории зоны, а также осуществлять таможенное оформление, выдачу каратинного разрешения и другие услуги по экспорту, импорту и транзиту грузов по принципу "одно окно".
Указано на необходимость продолжения диверсификации сельского хозяйства, размещения на 40 тысячах гектаров площадей в Ангорском, Кызырыкском, Музрабатском, Термезском и Шерабадском районах тонковолокнистного хлопчатника в 2020 году. Поставлена задача организовать при кластерах крупные животноводческие комплексы исходя из имеющихся у них свободной площади.
Подвергнут критике тот факт, что в области за год заготавливается более 870 тысяч штук шкур, но нет ни одного предприятия по их переработке. Ассоциации "Узчармсаноат", Министерству экономики и промышленности, хокимияту области поручено организовать современные кожевенно-обувные предприятия.
После десятилетий добровольной изоляции Узбекистан вновь становится центром нового Шелкового пути. Проводя структурные политические и экономические преобразования, страна открывает широкие возможности для инвесторов со всего мира.