Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 18 март куни Тошкент вилоятининг Чиноз туманига келиб, сув хўжалигида амалга оширилаётган ишларни кўздан кечирди.
Маълумки, глобал иқлим ўзгариши туфайли сув ресурслари тақчиллиги йилдан йилга кучайиб бормоқда. Сўнгги 50 йил давомида Марказий Осиёдаги музликлар майдони тахминан 30 фоизга қисқарган. Қишлоқ хўжалиги экинлари асосан эгатлаб суғорилмоқда. Кўп ерлар лазерли ускуна билан текисланмаган. Коллектор-дренаж тармоқлари эскирган. Буларнинг оқибатида сув жуда кўп исроф бўлмоқда.
Лекин айни пайтда аҳоли сони ўсиб, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига талаб ортмоқда.
Шу боис давлатимиз раҳбари сувни тежаш, унинг аниқ ҳисобини юритиш ва самарали фойдаланиш зарурлигини доим таъкидлаб келади. 2020 йил 10 июлдаги Президент фармони билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси сув хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган концепциясида шу борадаги барча масалалар ўз ифодасини топган. Ушбу концепцияга мувофиқ, жорий йил 24 февралда сув ресурсларини бошқариш ва ирригация секторини ривожлантиришнинг уч йиллик стратегияси қабул қилинди. Унда сув тежовчи технологияларни жорий қилишни кенгайтириш ва давлат томонидан рағбатлантириб бориш, бу соҳага хорижий инвестицияларни жалб этиш бўйича аниқ вазифалар белгиланган.
Чиноз тумани Янгиобод қишлоғидаги экин майдони айнан шундай ишлар натижаси. Бу жойда 1 миллион 350 минг доллар инвестиция эвазига 850 гектар ер қайта ўзлаштирилган. Жами 202 минг куб метр сиғимга эга 3 та сув ҳавзаси барпо этилиб, экинларни томчилатиб суғориш йўлга қўйилган.
Янги қўриқ ернинг 702 гектарига қўшқатор усулда, плёнка остида “Андижон-72” навли пахта экилади. Бунинг учун замонавий сеялкалар олиб келинган. Улар чигит экиш билан бир вақтда томчилатиб суғориш шлангларини ўрнатиб, плёнка билан ёпиб кетади.
148 гектарда экспортбоп полиз маҳсулотлари етиштирилади. Жумладан, унинг бир қисми ишсиз ёшларга бўлиб берилади.
- Экишдан олдин сотишни ўйлаш керак. Ерни тадбиркорга бериш зарур. Чунки у бозорни билади, рақобатни билади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Қайта фойдаланишга киритилган бу ерларда 220 киши доимий, 1 минг 200 дан зиёд аҳоли мавсумий иш билан таъминланади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 марта прибыл в Чиназский район Ташкентской области для ознакомления с работой, проводимой в водном хозяйстве.
Известно, что из-за глобального изменения климата с каждым годом усиливается нехватка водных ресурсов. Площадь ледников в Центральной Азии за последние 50 лет сократилась примерно на 30 процентов. Сельскохозяйственные культуры орошаются в основном бороздковым методом. На многих площадях не проведено лазерное нивелирование. Устарели коллекторно-дренажные сети. В результате тратится очень много воды.
При этом растут численность населения и спрос на сельхозпродукцию.
В этой связи глава государства всегда подчеркивает необходимость экономного и эффективного использования воды, ведения его точного учета. Все эти вопросы отражены в Концепции развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020-2030 годы, утвержденной указом Президента от 10 июля 2020 года. В соответствии с концепцией 24 февраля нынешнего года была принята трехлетняя стратегия управления водными ресурсами и развития ирригационного сектора. Программа ставит конкретные задачи по расширению и государственному стимулированию внедрения водосберегающих технологий, привлечению иностранных инвестиций в эту сферу.
Одним из результатов этой работы стали посевные площади в селе Янгиабад Чиназского района. Здесь за счет привлечения 1 миллиона 350 тысяч долларов освоено 850 гектаров земли. Построены три водохранилища общей емкостью 202 тысячи кубометров, внедрено капельное орошение.
На 702 гектарах целины посеют двойными рядами и будут выращивать под пленкой хлопчатник сорта "Андижан-72". Для этого завезены современные сеялки, способные одновременно с посадкой семян прокладывать шланги для капельного орошения и покрывать семена пленкой.
На 148 гектарах будет выращиваться экспортоориентированная бахчевая продукция. Часть этой земли будет предоставлена безработной молодежи.
- Прежде, чем сажать, необходимо подумать, как потом продавать. Землю надо отдать предпринимателю. Потому что он знает рынок, знает конкуренцию, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На освоенных землях постоянной работой будут обеспечены 220 человек, сезонной - более 1,2 тысячи человек.