Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга расмий ташрифи доирасидаги тадбирлар якунланди.
Икки томонлама учрашувлар ва қўшма тадбирларга бой дастур якунида салмоқли келишувларга эришилди.
Давлатимиз раҳбари Токиода Япония Императори Нарухито, Бош вазир Синдзо Абэ, парламент раҳбарлари ва ҳукумат аъзолари, Япония бизнесининг етакчилари билан учрашувлар ўтказди.
Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш ва кенгайтириш тўғрисидаги Қўшма баёнот, ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар, инвестиция битимлари ва савдо шартномалари имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев МДҲнинг норасмий саммитида иштирок этиш учун Санкт-Петербургга жўнаб кетди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни Токио шаҳрида Япония Императори Нарухито билан учрашди.

Мероприятия официального визита Президента Республики Узбекистан в Японию завершились.
По итогам насыщенной программы двусторонних встреч и совместных мероприятий достигнуты весомые договоренности.
Глава государства провел в Токио встречи с Императором Японии Нарухито, Премьер-министром Синдзо Абэ, руководителями парламента и членами правительства, лидерами японского бизнеса.
Были подписаны Совместное заявление о дальнейшем углублении и расширении отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Японией, межправительственные и межведомственные документы, а также инвестиционные соглашения и торговые контракты.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отбыл в Санкт-Петербург для участия в неформальном саммите СНГ.
20 декабря в Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Императором Японии Нарухито.