Президент Шавкат Мирзиёев “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази Сурхондарё вилояти бошқармаси фаолияти билан танишди.
Ўтган йили фойдаланишга топширилган уч қаватли бинода вилоят ва Термиз шаҳар “Оила” марказлари, “Оила” кутубхонаси, ўқув заллари, фуқароларни қабул қилиш хонаси жойлашган. Шунингдек, “Соғлом авлод учун” халқаро хайрия фонди вилоят бўлими, “Барқарор ҳаёт” нодавлат нотижорат ташкилоти, Омбудсманннинг вилоят бўлими ва бошқа жамоат ташкилотларига ҳам хоналар ажратилган. Бу уларнинг марказ билан яқин ҳамкорликда ишлашида муҳим ўрин тутмоқда.
Кенг ва ёруғ хоналар замонавий жиҳозланган. Марказ қошида масус ўқув курслари ҳам ташкил этилган.
Вилоятда 600 мингга яқин оилалар мавжуд. Шундан 149 мингдан зиёди ёш оилалардир. Марказ ходимлари “Соғлом оила – соғлом жамият” концептуал ғоясини ҳаётга татбиқ этиш, ажримларнинг олдини олишга алоҳида эътибор қаратмоқда. Оилавий муносабатлар ва муаммолар бўйича тадқиқотлар олиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари оила қадриятларини ўғил-қизларга ёшлик чоғларидан тўғри тушунтириш, ҳозирги оилавий муаммолар бўйича илмий ишлар қилиб, ҳаётга татбиқ этиш, хотин-қизлар билан ишлайдиган мутахассисларнинг билимини ошириш зарурлигини таъкидлади. Асл миллий урф-одатларимизни асраб-авайлаш, ёт ғоя ва расм-русумлар пайдо бўлиши сабабларини тушунтириб, ёшлар онгини улардан ҳимоя қилиш юзасидан тавсиялар берилди.
Шу ерда Вазирлар Маҳкакамаси ҳузуридаги “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази томонидан аҳоли мурожаатлари билан ишлаш, хотин-қизларни касбга қайта тайёрлаш борасидаги ишлар ҳақида маълумот берилди.
Шу билан Президентимиз Сурхондарёга икки кунлик сафарини якунлаб, Тошкентга жўнаб кетди.
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан икки йил муқаддам Шеробод туманидаги Исо Термизий мақбараси обод қилинган эди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Сурхандарьинского областного управления Научно-практического исследовательского центра “Оила”.
В трехэтажном здании, сданном в эксплуатации в прошлом году, разместились областной и городской центры "Оила", библиотека, учебные залы, приемная граждан, а также областные отделения международного благотворительного фонда "Соглом авлод учун", негосударственной некоммерческой организации “Баркарор ҳаёт”, других общественных организаций, представительство Омбудсмана. При центре организованы специальные учебные курсы. Помещения оснащения на современном уровне.
В области проживают около 600 тысяч семей, в том числе более 149 тысяч молодых семей. Сотрудники центра уделяют особое внимание утверждению концептуальной идеи "Здоровья семья - здоровое общество", предотвращению разводов. Ведутся исследования по семейным отношениям и проблемам.
Глава государства отметил необходимость правильного разъяснения семейных ценностей молодому поколению, внедрения в практику результатов исследований по современным семейным проблемам, повышения знаний специалистов, работающих с женщинами. Даны рекомендации по сохранению национальных обычаев, разъяснению причин возникновения чуждых нашему обществу идей и обрядов, защите сознания молодежи от такого воздействия.
Здесь же представлена информация о проводимой Научно-практическим исследовательским центром "Оила" при Кабинете Министров работе по обращениям населения, профессиональной переподготовке женщин.
На этом Президент завершил завершил двухдневную поездку в Сурхандарью и отбыл в Ташкент.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева два года назад был благоустроен мавзолей Абу Исы Термизи в Шерабадском районе.