Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев тиббиёт ходимлари билан очиқ мулоқот қилмоқда.
Саломатлик – инсоннинг бирламчи эҳтиёжи, истаги. Шу боис давлатимиз раҳбари бу масалага алоҳида эътибор қаратиб, соҳани изчил ривожлантириб келмоқда. Президентимиз ҳудудларга сафари чоғида ҳам ҳар доим тиббиёт масканларига боради, шифокорлар билан суҳбатлашиб, аҳоли саломатлигини сўрайди.
Лекин, бундай шаклдаги катта учрашув илк бор ўтказилмоқда. Анжуманлар саройида мингдан ортиқ, ҳудудлардаги студияларда 20 мингга яқин тиббиёт ходимлари, аҳоли вакиллари иштирок этмоқда.
Давлатимиз раҳбари сўзининг бошида тиббиёт соҳасининг жонкуяр вакиллари билан Наврўз байрами арафасида кўришганидан мамнунлигини билдирди.
– Ҳаёт ҳақиқати шуни кўрсатадики, фақатгина соғлом халқ, баркамол миллат буюк ишларга қодир бўлади. Эл-юртимиз азалдан шифокорларни, инсон саломатлигини асрашдек эзгу ва савобли ишга, бутун борлиғини бағишлаган фидойи зотлар, деб билади ва ҳамиша қадрлайди. Чунки одамлар сизларга ўзларининг энг бебаҳо бойликларини – ҳаётларини ишониб топширади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Охирги йилларда хорижий тажриба асосида бу соҳада катта ишлар қилинди. Аввало, тиббиётга ажратилаётган маблағлар ҳажми кескин оширилди. Жумладан, 2022 йилнинг ўзида соҳага бюджетдан 24 триллион сўм йўналтирилди. Бу маблағ 2016 йилга нисбатан 4 баробар кўпдир.
Ўтган беш йилда шифохоналар ва тез тиббий ёрдам пунктларини дори-дармон, тиббиёт буюмлари билан таъминлашга ажратилаётган маблағлар 12 баробар кўпайтирилди. Шу даврда соғлиқни сақлаш тизимини яхшилаш учун халқаро молия ташкилотларидан 700 миллион доллардан зиёд маблағлар жалб қилинди.
Энг аввало, бирламчи тиббиёт бўғинини яхшилашга эътибор қаратилиб, ҳар бир маҳаллада “хонадонбай” ишлайдиган тиббий бригадалар ташкил этилди. 2021 йилдан бошлаб, бирламчи бўғинда аҳолини 66 турдаги дори воситалари билан бепул таъминлаш йўлга қўйилди. Ҳозирги вақтда одамлар шамоллаш, қон босими, юрак хуружи, қандли диабет, ошқозон ва нафас йўллари касалликларини даволаш учун энг зарур дориларни оилавий шифокор пунктлари ва поликлиникалардан олишмоқда.
Аҳолига сифатли тиббий ёрдамни кенгайтириш мақсадида бирламчи тизимга 20 мингта ўрта тиббиёт ходимлари қўшилди. Шунингдек, қишлоқларда жойлашган 801 та оилавий поликлиника янги замонавий ташхис аппаратлари билан таъминланди.
Бу орқали қишлоқ ва маҳаллаларда 8 турдаги янги тиббий хизматлар йўлга қўйилди. Жумладан, саломатлик кўрсаткичлари бўйича хавф гуруҳига кирган 12 миллион аҳолини мақсадли скринингдан ўтказиш бошланди.
Юқори малака ва технологиялар талаб қиладиган тиббий хизматлар кўлами ҳам кенгаймоқда. Авваламбор, ҳудудларда 23 та ихтисослашган тиббиёт марказларининг юздан ортиқ филиаллари фаолият бошлади. Натижада илгари пойтахтда амалга оширилган 210 турдаги операция ва ташхисларни маҳаллий шифохоналарда ўтказиш имконияти яратилди. 130 турдаги жарроҳлик амалиётлари вилоят шифохоналарида, 60 тури эса туманларда биринчи марта йўлга қўйилди.
Илгари ҳар йили минглаб юртдошларимиз даво истаб чет элларга боришга мажбур эди. Эндиликда яратилган имкониятлар туфайли бундай мураккаб, қиммат операцияларнинг кўпи юртимизда амалга оширилмоқда. Сўнгги беш йилда шифохоналаримизда 200 турдаги янги жарроҳлик амалиёти, жумладан, буйрак ва жигар трансплантацияси йўлга қўйилди. Мисол учун, биргина буйрак трансплантацияси орқали шу кунгача 700 га яқин беморнинг ҳаёти сақлаб қолинган.
Эҳтиёжманд аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш бўйича очиқ ва шаффоф тизимга ўтилди. Энди ихтисослашган марказларда бепул даволанадиган касалликлар рўйхати шакллантирилиб, тиббий ёрдам учун йўлланма ҳақиқий эҳтиёжи бор аҳолига “электрон навбат” асосида берилмоқда. Энг муҳими, бу тизимга асосан, маблағлар шифохонага эмас, балки аниқ беморга ажратилмоқда.
Тиббиёт тизимидаги энг катта ўзгаришлардан яна бири – давлат шифохоналари билан бирга хусусий медицина ҳам ривожланмоқда. Авваллари бундай хизматлар фақат стоматология бўйича кўрсатилган бўлса, ҳозир хусусий клиникалар деярли барча йўналишларда фаолият юритмоқда. Бугун уларнинг сони 8 мингтага етган.
Тиббий таълим муассасалари сонини кўпайтириш, замонавий билим ва малакага эга кадрлар тайёрлашга алоҳида эътибор берилаяпти. Хусусан, сўнгги беш йилда 6 та янги тиббиёт олийгоҳи ташкил этилиб, уларнинг сони 14 тага етди, қабул квотаси эса 4 баробарга ошди.
Ҳудудларни малакали мутахассислар билан кафолатли таъминлаш мақсадида вилоятлар буюртмасига асосан манзилли ўқишга қабул қилиш йўлга қўйилди. Шунингдек, 1 минг 500 нафар шифокорлар нуфузли хорижий клиника ва университетларда малакасини оширди.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлаб келаётган Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Германия тараққиёт банки, UNICEF, USAID, JICA, TICA, KOICA, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Ислом тараққиёт банки каби кўплаб бошқа ҳамкор ташкилотлар вакилларига миннатдорлик билдирди.
“Тиббиётдаги ислоҳотлар – инсон қадри учун” мавзусидаги очиқ мулоқотда соғлиқни сақлаш соҳасидаги навбатдаги вазифалар, долзарб масалалар муҳокама қилинмоқда.
– Бугун соҳадаги ютуқни – ютуқ, камчиликни – камчилик деб айтиб, тизимдаги “касалликлар”га тўғри диагноз қўйиб, уларнинг давосини топишга ҳаракат қилишимиз зарур, – деди Президент.
Шавкат Мирзиёев: Халқимиз саломатлиги ҳамма нарсадан устун ва қадрли
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 март куни тиббиёт ходимлари билан очиқ мулоқот ўтказди.

Президент проводит встречу с медицинскими работниками
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев проводит открытый диалог с представителями здравоохранения.
Здоровье – главная ценность и базовая потребность человека. Именно поэтому глава нашего государства уделяет вопросам здравоохранения особое внимание. В ходе поездок в регионы Президент часто посещает медицинские учреждения, беседует с врачами, навещает больных.
Однако встреча с представителями сферы впервые проводится в таком формате. В столичном Дворце форумов собрались более тысячи, в региональных студиях – еще около 20 тысяч работников медицины, представителей общественности.
В начале своего выступления глава государства поприветствовал собравшихся и выразил слова радости от встречи с преданными своему делу работниками системы здравоохранения в преддверии праздника Навруз.
– Как показывает сама жизнь, только здоровый народ, всесторонне развитая нация способна не великие свершения. Наш народ испокон веков почитает врачей, посвятивших себя доброму и благородному делу – охране здоровья человека. Ведь люди вверяют вам свое самое большое богатство — жизнь, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В последние годы в сфере проделана масштабная работа на основе зарубежного опыта. Возросли объемы средств, направляемых в сферу. В частности, только в 2022 году из бюджета на ее развитие было выделено 24 триллиона сумов, или в 4 раза больше, чем в 2016 году.
За прошедшие пять лет объем средств, выделяемых на обеспечение больниц и пунктов скорой медицинской помощи лекарствами и изделиями медицинского назначения, увеличился в 12 раз. В этот период для совершенствования системы здравоохранения были привлечены средства международных финансовых организаций в размере свыше 700 миллионов долларов.
Начиная с прошлого года в каждой махалле были организованы медицинские бригады, работающие непосредственно с семьями. В первичном звене с 2021 года налажено бесплатное обеспечение населения 66 видами лекарств. В настоящее время граждане без всякой волокиты получают в семейных врачебных пунктах и поликлиниках самые необходимые препараты от простуды, артериального давления, сердечного приступа, сахарного диабета, заболеваний желудочно-кишечного тракта и дыхательных путей.
В целях расширения качественной медицинской помощи населению число работников учреждений первичного звена было дополнительно пополнено еще 20 тысячами медиков среднего звена. Также 801 семейная поликлиника в сельской местности оснащена новыми современными аппаратами УЗИ и ЭКГ.
Таким образом, в селах и махаллях удалось наладить оказание 8 видов новых медицинских услуг. В частности, начато проведение целевого скрининга 12 миллионов жителей, входящих в группу риска по показателям здоровья.
Расширяются масштабы оказываемых медицинских услуг, требующих высокой квалификации и технологий. В регионах начали действовать более ста филиалов 23 специализированных медицинских центров. В результате созданы возможности проведения в клиниках на местах 210 видов операций и диагностики, ранее для этого приходилось ездить в столицу. в областных больницах впервые стали проводиться 130 видов хирургических операций, в районных – 60 видов.
Прежде ежегодно тысячи наших соотечественников были вынуждены выезжать на лечение за рубеж. Теперь благодаря созданным новым условиям и возможностям наши врачи делают дорогостоящие операции, ранее проводившиеся за рубежом. За последние пять лет в клиниках республики внедрено 200 видов новых хирургических операций, в том числе по трансплантации почек и печени. Так, благодаря операциям по трансплантации почек, осуществленным в столице и регионах, удалось сохранить жизнь около 700 наших граждан.
Совершен переход к открытой и прозрачной новой системе оказания услуг нуждающимся слоям населения. Был составлен перечень заболеваний, подлежащих бесплатному лечению в специализированных центрах, направление на получение медицинской помощи выдается на основе «электронной очереди» людям, реально нуждающимся в ней. Самое важное, при такой системе средства выделяются не центру, а конкретному больному, которому необходимо лечение.
Еще одним из самых больших изменений в системе здравоохранения стало развитие наряду с государственной также частной медицины. К примеру, если прежде частные услуги оказывались только в стоматологии, то сейчас частные клиники действуют почти по всем направлениям здравоохранения, их количество достигло 8 тысяч.
Особое внимание уделяется увеличению количества медицинских образовательных учреждений, подготовке кадров с современными знаниями и квалификацией. В частности, за последние пять лет создано 6 новых медицинских вузов, их общее количество достигло 14, а квоты приема увеличились в 4 раза.
В целях гарантированного обеспечения регионов квалифицированными специалистами налажен адресный прием на учебу на основе заявки областей. Также 1,5 тысячи врачей повысили квалификацию в известных зарубежных клиниках и университетах.
Глава нашего государства выразил признательность представителям Всемирной организации здравоохранения, Банка развития Германии, UNICEF, USAID, JICA, TIKA, KOICA, Всемирного банка, Азиатского банка развития, Исламского банка развития, Саудовского фонда развития и многих других международных организаций, поддержавшим реформы нашей страны в сфере здравоохранения.
В ходе открытого диалога на тему “Реформы в медицине – во имя чести и достоинства человека” определяются очередные задачи, рассматриваются актуальные вопросы в сфере здравоохранения.
– Сегодня мы должны назвать вещи своими именами: достижение — достижением, недостатки — недостатками, поставить правильный диагноз «болезням» системы, найти пути их излечения, – сказал Президент.