Тошкентдаги Халқаро конгресс марказида 8 март – Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтмоқда.
Байрамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этмоқда.
Тадбир аввалида давлатимиз раҳбари хотин-қизларни ушбу айём билан табриклаб, уларга меҳри, эҳтиромини изҳор этди.
– Сизлар биз учун аввало муқаддас она, азиз Ватан, оила тимсоли, битмас-туганмас меҳр, эзгулик ва куч-ғайрат манбаидирсиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент хотин-қизларнинг барча соҳалардаги фаоллиги, айниқса, пандемия шароитида аҳоли саломатлигини асраш ва болаларни ўқитишдаги фидойилигини алоҳида таъкидлади.
Бугунги кунда мамлакатимизда меҳнат билан банд аҳолининг 45 фоизини хотин-қизлар ташкил этади. Бошқарув тизимида уларнинг улуши 33 фоизга етди. Бир ярим мингга яқин аёллар раҳбарлик лавозимларида ишламоқда. Бу борадаги салоҳиятни янада ошириш мақсадида 6 мингдан зиёд фаол хотин-қизлардан иборат кадрлар захираси шакллантирилгани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари 6 та туманда аёллар ҳоким вазифасида ишлаётганини таъкидлаб, уларни олқишлади.
Аёлларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларга кўмаклашиш бўйича энг қуйи бўғин – маҳалла ва хонадонгача кириб борадиган вертикал тизим яратилмоқда. Кейинги уч ойда ижтимоий ҳимояга муҳтож 80 минг нафар хотин-қизнинг муаммолари ҳал этилди, 32 минг нафари иш билан таъминланди.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш учун қарийб 215 минг оилага 6 триллион сўмдан зиёд кредит маблағлари ажратилди. Уй-жой сотиб олиш учун 1 минг 250 нафар хотин-қизларга салкам 22 миллиард сўмлик бошланғич бадаллар тўлаб берилди.
Президентимиз аёлларни моддий, ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича бугун яна бир қарорни имзолаганини маълум қилди. Унга кўра, жорий йилда турмуш шароити оғир аёллар ҳамда ёлғиз онаси қарамоғида ўсган қизларни уй билан таъминлаш мақсадида бюджетдан 210 миллиард сўм, бошпанаси бўлмаганларни ижтимоий турар жойлар билан қамраб олиш учун яна 211 миллиард сўм йўналтирилиши айтилди. Шунингдек, муҳтож хотин-қизларга моддий ёрдам бериш, уларни даволатиш, касб-ҳунарга ўқитиш, иш билан таъминлаш учун ҳам катта маблағлар ажратилади.
Давлат раҳбарининг нутқи халқимизга, айниқса, ёш йигит-қизларга мурожаат, даъват ҳам бўлди.
– Оила – меҳр ва бахт қўрғони. Оила бор экан, фарзанд деган бебаҳо неъмат бор, инсоний қадр-қиммат ва маънавият бор. Оилавий бахт бу – энг улуғ саодатдир. Машҳур қўшиқлардан бирида айтилганидек, “Уйида бахти борлар ҳар ерда бахтиёрдир”. Мен азиз йигит-қизларимизга мурожаат қилиб айтмоқчиман: турмуш қуришга, оилага, фарзанд тақдирига ниҳоятда чуқур масъулият билан қаранг. Бу масалага юзаки ёндашиб, ҳам ўзингиз, ҳам ўзга бир инсон ҳаётини хавф остига қўйманг”, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Бу борада кўпни кўрган маҳалла фаоллари, муҳтарам нуронийлар ва ёшларга катта ишонч билдирилди.
Маълумки, шу йил 22 февраль куни давлатимиз раҳбари Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши сессиясида нутқ сўзлаб, ижтимоий-сиёсий ҳаётда ва тадбиркорлик соҳасида аёлларнинг ролини тубдан оширишга қаратилган ишлар қатъий давом эттирилишини таъкидлаган эди.
Байрам тадбирида Президент шу борадаги вазифаларни биргаликда амалга ошириш масалаларига тўхталиб ўтди. Қизлар тарбияси, уларни мустақил ҳаётга тайёрлаш, замонавий билим ва ҳунарларни эгаллаши, иш жойига эга бўлиши, жамиятда муносиб ўрин топишига алоҳида аҳамият беришимиз зарурлигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарининг тегишли фармони ва қарори билан бир гуруҳ хотин-қизлар юксак унвон, орден ва медаллар билан мукофотланди, йигирма саккиз нафар фаол қиз Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланди.

В Международном конгресс-центре в Ташкенте проходит праздничное мероприятие, посвященное 8 марта - Международному женскому дню.
В начале своего выступления глава государства поздравил женщин с праздником, выразил свое глубокое уважение и самые искренние пожелания.
- Вы для нас - прежде всего священный образ матери, дорогой Родины и семьи, неиссякаемый источник любви, добра и вдохновения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент подчеркнул активность женщин во всех сферах, особенно проявленную ими самоотверженность при защите здоровья населения и обучении детей в условиях пандемии.
Сегодня женщины составляют 45 процентов занятого населения нашей страны. Их доля в системе управления достигла 33 процентов. Около полутора тысяч женщин занимают руководящие должности. С целью дальнейшего повышения этого потенциала сформирован кадровый резерв из более чем 6 тысяч активных женщин.
Глава государства с удовлетворением отметил и тот факт, что женщины возглавляют 6 районов в регионах.
Отмечалось, что для обеспечения прав и интересов женщин, содействия им создается вертикальная, доходящая до каждой махалли и семьи система. За последние три месяца были решены проблемы 80 тысяч женщин, нуждающихся в социальной защите, а 32 тысячи женщин были обеспечены работой.
На развитие семейного предпринимательства, почти 215 тысячам семей выделено более 6 триллионов сумов кредитных средств. Около 22 миллиардов сумов предоставлено 1 250 женщинам на выплату первоначального взноса для приобретения жилья.
Глава государства отметил, что сегодня подписал очередное постановление о материальной и социальной поддержке женщин. Согласно документу в этом году из бюджета будет выделено 210 миллиардов сумов на обеспечение жильем малообеспеченных женщин и девушек, воспитываемых матерями-одиночками, еще 211 миллиардов сумов - на обеспечение бездомных социальным жильем. Большие средства будут направлены также на материальную помощь, лечение, профессиональное обучение и трудоустройство нуждающихся женщин.
Выступление нашего Президента стало и своеобразным призывом к нашему народу, особенно юношам и девушкам.
- Семья - крепость любви и счастья. Пока есть семья, такое бесценное сокровище как ребенок, человеческое достоинство и духовность не угаснут. Семейное счастье — это величайшее благо. Как говорится в одной известной песне: «Те, кто счастлив дома, счастливы везде». Обращаюсь к нашим дорогим юношам и девушкам: отнеситесь к браку, семье, судьбе детей с чувством глубокой ответственности. Не подходите к этому вопросу легкомысленно, не подвергайте опасности свою жизнь или жизнь других людей», - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что в этом вопросе полагается на опытных активистов махалли, представителей старшего поколения и на саму молодежь.
Как известно, 22 февраля текущего года глава государства выступил на заседании Совета ООН по правам человека, где подчеркнул необходимость кардинального повышения роли женщин в общественно-политической жизни и предпринимательстве.
На праздничном мероприятии Президент затронул вопросы совместной реализации задач в этой сфере. Он подчеркнул, что необходимо придавать особое значение воспитанию девочек, подготовке их к самостоятельной жизни, созданию условий для приобретения ими современных знаний и навыков, трудоустройства, занятия достойного места в обществе.