Давлат раҳбари Олмалиқ кон-металлургия комбинатининг 3-мис бойитиш фабрикаси қурилиш жараёнини кўздан кечирди.
Ушбу иншоотга жорий йил 29 июль куни тамал тоши қўйилган эди. Бугунги кунда 107 гектар майдонда фабриканинг пойдевор қисми қурилмоқда.
Бу лойиҳанинг қиймати 2 миллиард доллар бўлиб, бугунги кунда 861 миллион доллар ўзлаштирилган. Лойиҳалаштириш ишларига Италиянинг “Wood” ҳамда лойиҳани техник жиҳатдан баҳолаш ва қабул қилишга Буюк Британиянинг “Technip Energies” компаниялари жалб қилинган.
Дирекция бинолари ва қурувчилар учун шаҳарча фойдаланишга топширилган бўлиб, яна бир шаҳарча қурилиши давом этмоқда.
Яна бир муҳим томони, харажатларни камайтириш мақсадида фабрика ёнида металл конструкциялар заводи барпо этилмоқда.
Янги фабрикада руда омборлари, майдалаш, янчиш ва флотация бинолари, гидрометаллургия цехи, таъмирлаш устахоналари, чиқинди хўжалиги ва бошқа объектлар бўлади. Иш жараёни замонавий ускуналар ёрдамида бошқарилади. Бу, инсон омилини камайтириб, маҳсулот сифати ва иш хавфсизлигини таъминлашга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги қурилиш ишларини жадаллаштириб, 2023 йил якунига қадар ишга тушириш бўйича тавсиялар берди.
Шу ердаги шаҳарчада Олмалиқ кон-металлургия комбинатини 2030 йилгача ривожлантиришга доир режалар муҳокама қилинди.
Комбинатнинг JORC кодекси бўйича баҳоланган мис ресурслари 45 миллион тоннани, олтин ресурлари эса 5 минг тоннадан зиёдни ташкил этади. Бунга асосланиб, 2030 йилда мис ишлаб чиқариш ҳажмини 515 минг тоннага, олтинни 52 тоннага, кумушни 343 тоннага олиб чиқиш бўйича концепция тайёрланган. Бунинг эвазига комбинатнинг йиллик ишлаб чиқариш ҳажмини 8 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.
Аввало, комбинатни трансформация қилиш доирасида бошқарув, ишлаб чиқариш ва логистика жараёнларини рақамлаштириш, операцион самарадорликни ошириш зарурлиги таъкидланди.
- Энг асосийси, келгуси икки йилда комбинатда замонавий бошқарув тизимини жорий этиб, уни давлат ёрдамисиз ишлай оладиган, дунёнинг етакчи металлургия компанияларидан бирига айлантириш асосий вазифа бўлиши керак, - деди Президент.
Давлатимиз раҳбари 3-мис бойитиш фабрикасини қуриш билан параллел равишда 4-фабрикани ҳам лойиҳалаштириш муҳимлигини таъкидлади. Бунинг натижасида рудани қайта ишлаш ҳажми 160 миллион тоннага етиб, 3 мартага кўпайиши мумкин.
Йиғилишда мис кластери ташкил этиш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Бугунги кунда мисни қайта ишлаш ва юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қиймати 76 миллион долларлик 22 та лойиҳа шакллантирилган.
Шунингдек, Президентимизнинг Жанубий Кореяга давлат ташрифи чоғида Тошкент вилоятида Яримўтказгичлар ва электроника кластерини ташкил этишга келишилган.
Давлатимиз раҳбари шу борадаги ишларни жадаллаштириб, электр техникаси, энергетика, автомобиль саноати учун талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича кўрсатмалар берди.
Шу ерда маҳалла раислари, ҳоким ёрдамчилари ва ёшлар етакчилари билан ҳам мулоқот бўлди.
- Комбинатни, албатта, зўр қиламиз. Лекин аввало одамлар рози бўлиши керак. Уйи яхши, суви чучук, электри ўчмайдиган, иши даромадли бўлиши лозим. Бунинг учун маҳаллада қандай муаммолар борлигини, уларни ҳал қилиб, одамларга шароит яратиш учун нима кераклигини сизлар айтишингиз зарур. Шунинг учун очиқ мулоқот қилсак, фойдали бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳоким ёрдамчилари ўзлари масъул бўлган маҳаллада ишсизликни камайтириш, тадбиркорлик ва томорқачиликни ривожлантириш, ёшларни спортга жалб этиш бўйича режаларини сўзлаб берди. Давлатимиз раҳбари уларга ишонч билдириб, таклифларини қўллаб-қувватлади.

Строительство сооружения началось с закладкой его первого камня 29 июля текущего года. В настоящее время продолжается возведение фундамента под фабрику площадью 107 гектаров.
Стоимость проекта составляет 2 миллиарда долларов, из них на сегодняшний день освоено 861 миллион долларов. В проектировании участвует итальянская компания Wood, к технической оценке и приемке проекта привлечена британская Technip Energies.
Сданы в эксплуатацию здание дирекции и городок строителей, продолжается строительство еще одного городка.
Примечательно, что для снижения строительных затрат рядом с фабрикой возводится завод металлоконструкций.
В составе новой фабрики будут действовать склады для руды, измельчительный, дробильный и флотационный корпусы, гидрометаллургический цех, ремонтные мастерские, цех по работе с отходами и другие объекты. Рабочие процессы будут осуществляться на передовом оборудовании, нацеленном на минимизацию человеческого фактора, повышение качества продукции и обеспечение безопасности труда.
Глава государства дал рекомендации касательно ускорения строительства фабрики и ввода ее в строй до конца 2023 года.
На прошедшем в городке совещании обсуждены планы развития Алмалыкского горно-металлургического комбината до 2030 года.
Проведенный по кодексу JORC подсчет показал, что медные ресурсы комбината оцениваются в 45 миллионов тонн, запасы золота – в более чем 5 тысяч тонн. На основе этих показателей разработана концепция доведения производства меди к 2030 году до 515 тысяч тонн, золота - до 52 тонн, серебра - до 343 тонн. За счет этого планируется довести годовое производство комбината до 8 миллиардов долларов.
На совещании подчеркнуто, что в рамках трансформации комбината в первую очередь необходимо провести цифровизацию управленческих процессов, производства и логистики, повысить операционную эффективность.
- Самая главная задача - это внедрение в ближайшие два года современной системы управления на комбинате, превращение его в один из мировых лидеров металлургии, компанию, способную работать без государственной поддержки, - сказал Президент.
Глава государства подчеркнул важность начала работ по проектированию четвертой медно-обогатительной фабрики параллельно со строительством третьей. В результате мощность переработки руды может достичь 160 миллионов тонн, увеличившись в 3 раза.
На совещании также рассмотрены вопросы создания медного кластера.
На сегодняшний день сформировано 22 проекта на сумму 76 миллионов долларов по переработке меди и производству продукции с высокой добавленной стоимостью.
Также, в ходе государственного визита Президента в Южную Корею была достигнута договоренность о создании кластера полупроводников и электроники в Ташкентской области.
Глава государства поручил активизировать работу в данном направлении, дал указания по производству продукции, востребованной в электротехнике, энергетике, автомобильной промышленности.
Здесь же состоялась встреча с председателями махаллей, помощниками хокима и лидерами молодежи.
- Мы обязательно выведем комбинат на высокий уровень. Но удовлетворенность людей жизнью - прежде всего. Должны быть тепло и уют, чистая вода, бесперебойное электроснабжение в домах, достойно оплачиваемая работа. А для этого именно вы должны рассказывать, какие проблемы есть в махалле, что нужно сделать для их решения, какие условия создать. Поэтому нам будет полезно поговорить открыто, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Помощники хокима рассказали о своих планах по сокращению безработицы, развитию предпринимательства и приусадебного хозяйства на вверенной им территории, а также вовлечению молодежи в занятие спортом. Глава государства выразил уверенность, что помощники успешно справятся с возложенными на них задачами, и поддержал их предложения.