Президент Шавкат Мирзиёев Ислом цивилизацияси марказининг қурилиш жараёнини кўздан кечирди.
Бугунги кунда бино тўлиқ қад кўтарган. Унинг марказида улкан шарқона гумбаз, тўрт томонида 34 метрлик пештоқлар қурилган.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир йўлак ва хонага кириб, уларни пардозлаш ва жиҳозлашга оид лойиҳаларни кўрди.
Марказнинг ички ва ташқи кўриниши, нақшлари юзасидан тавсиялар берилди. Хоналарни кўплаб сайёҳлар, делегациялар келиши, халқаро конференциялар ўтказилишини инобатга олиб замонавий жиҳозлаш, экспозицияни турли ёшдаги инсонларга мос ҳолда тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз аввалги ташрифи чоғида Ислом цивилизацияси маркази шу йўналишдаги илмий муассасалар учун негиз бўлиши, бу ерда олимлар тадқиқот олиб бориб, талабалар билимини мустаҳкамлаши кераклигини айтган эди.
Шунга кўра, лойиҳа такомиллаштирилиб, марказда Халқаро ислом академиясининг магистрант ва докторантлари ўқиши учун шароит яратиш назарда тутилган.
Марказнинг интерьер ва экстерьер безаги, жиҳозланиши, коммуникация, хавфсизлик тизимлари энг илғор талабларга жавоб беради.
Давлатимиз раҳбари шу ерда олимлар, зиёлилар, нуронийлар ва маҳалла раислари билан суҳбатлашди.
- Миллий ўзликни англаш деб кўп гапирамиз. Лекин шунга муносиб бўляпмизми, деган туйғу мени қийнайди, - деди Шавкат Мирзиёев. - Ота-боболаримиз қийин шароитларда, меҳнат-машаққат билан қандай буюк ишларни амалга оширган. Жадид боболаримизни ҳам бекорга қатағон қилишмаган. Чунки билишардики, илм, ғурур, давлатчилик бизнинг қонимизда бор. Бу ерда ҳамма буюк алломаларимизнинг овози эшитилиб туради.
Марказ жойлашган Олмазор туманидаги ҳар бир маҳалла ушбу маърифат масканига муносиб бўлиши, билим, тарбия жиҳатидан таклифларини бериши зарурлиги таъкидланди.
- Шуни амалга оширсак, ҳар бир маҳаллага Ислом цивилизацияси марказининг нури киради, юзимиз ёруғ бўлади, – деди Президент.

Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел строительство Центра исламской цивилизации.
В настоящее время работы по возведению здания завершены. По четырем его сторонам расположены порталы высотой 34 метра, а в центре возвышается купол в восточном стиле.
Глава государства зашел в каждое помещение, ознакомился с проектами их отделки и оснащения.
Даны рекомендации по внешнему и внутреннему убранству центра, украшению орнаментами. Отмечалось, что необходимо применить современные решения с расчетом на прием многочисленных туристов, делегаций, проведение международных конференций, а экспозиции подготовить так, чтобы они были рассчитаны на посетителей различных возрастов.
Во время своего предыдущего визита Президент отметил, что Центр исламской цивилизации должен стать базовым для научных учреждений в этой области, располагать условиями для исследований ученых и укрепления знаний студентов.
Соответственно, проект был доработан, и в центре будут созданы условия для магистрантов и докторантов Международной исламской академии.
Оформление и оснащение интерьера и экстерьера центра, системы безопасности и коммуникаций будут отвечать самым передовым требованиям.
Здесь же глава государства пообщался с учеными, представителями интеллигенции и старшего поколения, председателями махаллей.
- Мы часто говорим о национальном самосознании. Но меня беспокоит одно: достойны ли мы этого чувства, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Какие только великие дела наши предки не творили в тяжелых условиях, упорным трудом?! Ведь и наших дедов-джадидов репрессировали с определенной целью. Они знали, что ученость, гордость, государственность - у нас в крови. В этом центре будет звенеть голос всех наших великих ученых.
Отмечалось, что все махалли Алмазарского района, в котором расположен центр, должны стать образцовыми, предлагать свои идеи касательно просвещения и воспитания.
- Если сделаем это, в каждую махаллю придет свет Центра исламской цивилизации, и мы преуспеем, - сказал Президент.
Строительства центра продолжается.
Центр исламской цивилизации в Узбекистане – проект, внушительный как по масштабам, так и по содержанию.