Шавкат Мирзиёев Бухоро шаҳридаги давлат хизматлари маркази ва IT Park ни бориб кўрди.
Бу ерда “ягона дарча” тамойили асосида 130 дан ортиқ турдаги давлат хизматлари кўрсатилади. Бинода Давлат хизматлари агентлиги вилоят бошқармаси, Халқ қабулхонаси, Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш бўйича қабулхона, ФҲДЁ бўлими, нотариал идора ҳам жойлашгани аҳолига қулайлик яратган. Кутиш залида китоблар жовони ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари хизматлар нархини арзонлаштириш, узоқ маҳаллалар аҳолисига сайёр ва онлайн хизмат кўрсатиш бўйича топшириқлар берди.
Шу ерда Корхоналарни соғломлаштириш ва хусусийлаштириш клиникаси ҳам очилган. Молиявий ва юридик маслаҳатлар бериш, ахборот хизматлари кўрсатиш йўлга қўйилган.
Бинонинг иккинчи қаватида IT Park нинг Бухоро филиали жойлашган. Бу ерда ҳам ўқувчилар, ҳам талабалар, ҳам фрилансер ва дастурчилар учун зарур шароитлар яратилган. Болалар мактаб давридан ўйинлар орқали ахборот технологияларига қизиқтирилади, кейин ўқитилиб, лойиҳалар ишлаб чиқишга ўргатилади. Бу ерда ёш ҳаваскорлар, робототехниклар, веб дизайнерлар, профессионал дастурчилар йиғилган.
Президентимиз бухоролик ёшларнинг салоҳиятини юксак баҳолаб, бу соҳа мамлакатимиз тараққиёти учун жуда муҳим эканини таъкидлади.
– Бухоро азалдан илм-фан маркази бўлган. Бугун ҳам билимли, интилувчан ёшлар кўп. Бухоронинг IT соҳаси бўйича брендини яратиш керак. Бунинг учун барча нарса – шароит, ресурс, интеллект бор, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз «Мандэй ЛАБС» корхонасига асос солган 25 ёшли Саидравшан Шокиров, халқаро IT компаниялар билан ҳамкорликда ишлаётган дастурчи Шаҳрулло Тухсанов ва бошқа ёшлар билан суҳбатлашди.
Долзарб иқтисодий-ижтимоий масалалар бўйича ёш дастурчиларга буюртма бериш, маблағ, энергия ресурслари ва вақтни тежовчи дастурий маҳсулотлар яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари IT Park даги ёшлар билан эсдалик учун суратга тушди.
IT Park учун Bukhara City мажмуасида 9 ва 12 қаватли замонавий бинолар қурилмоқда. Мажмуада коворкинг маркази, офислар, меҳмонхона, ресторан ва спорт заллари бўлади. У ерда 700 дан зиёд иш ўрни яратилади.

Шавкат Мирзиёев посетил Центр государственных услуг города Бухары и местный филиал IT-парка.
По принципу «одно окно» в центре предоставляется более 130 видов госуслуг. В здании также расположены областное управление Агентства государственных услуг, Народная приемная, Приемная по рассмотрению обращений предпринимателей, отдел ЗАГСа, нотариальная контора. В зале ожидания организован книжный уголок.
Глава государства дал поручения по снижению стоимости оказания госуслуг, организации мобильного и дистанционного обслуживания населения отдаленных районов.
Здесь же открыта Клиника по оздоровлению и приватизации предприятий, в которой оказываются финансовые и юридические консультации, информационные услуги.
На втором этаже здания находится бухарский филиал IT-парка. Здесь созданы необходимые условия как для учащихся, так и для фрилансеров и программистов. Дети школьного возраста привлекаются в сферу информационных технологий через игры, потом их учат и обучают разрабатывать проекты. Здесь собрались молодые робототехники, веб-дизайнеры и профессиональные программисты.
Высоко оценив потенциал бухарской молодежи, Президент подчеркнул важность IT-сферы для развития нашей страны.
– Бухара издавна была центром науки. И сегодня много образованной, целеустремленной молодежи. Необходимо создать бухарский бренд в сфере IT. Для этого есть все – условия, ресурсы, интеллект, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с Саидравшаном Шокировым, 25-летним основателем предприятия Mondаy LABS, Шахрулло Туксановым, программистом, работающим в сотрудничестве с международными IT-компаниями, и другими молодыми людьми.
Даны указания по предоставлению молодым программистам заказов по социально-экономическим вопросам, созданию программных продуктов, позволяющих экономить средства, энергоресурсы и время.
Президент сфотографировался на память с молодежью IT-парка.
В комплексе «Bukhara City» строится современное здание для IT-парка. Комплекс будет состоять из зданий 9 и 12 этажей, включать в себя гостиницу, ресторан, коворкинг-центр, офисы и спортзалы. Будет создано более 700 рабочих мест.