Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Токио шаҳрида Япония ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашув ўтказди.
Унда JETRO, JICA, JABIC, NEDO, JOGMEC, Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Marubeni, Isuzu каби корпорация ва компаниялар, молиявий тузилмалар раҳбарлари иштирок этди.
Учрашув аввалида 16 декабрь куни Токиода бўлиб ўтган Япония-Ўзбекистон бизнес форуми натижалари ҳақида ахборот берилди.
Президентимиз Япония компаниялари ва молиявий тузилмаларини Ўзбекистонда инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда фаол иштирок этишга таклиф этди.
– Япония – бизнинг стратегик шеригимиз. Ўзбекистонда иқтисодиёт тармоқлари ва инфратузилмани модернизация қилиш бўйича ҳамкорликда кўп ишлар қилинди. Биз бу алоқалар тарихида янги саҳифа очиш ниятида келдик. Савдо, энергетика, геология, кимё, транспорт, туризм, мева-сабзавотларни қайта ишлаш ва хизмат кўрсатиш тармоқларида имкониятлар, янги лойиҳалар кўп, – деди Шавкат Мирзиёев.
Иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларга тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар фаол жалб этилмоқда. Хорижий инвесторлар учун кенг имкониятлар яратилмоқда. Улар фаолиятини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш учун зарур норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди. Бизнесни ривожлантириш йўлидаги турли тўсиқларга барҳам берилди, ташқи савдо ва божхона-тариф назорати сезирларли даражада қисқартирилди.
Ишбилармонлик муҳитини яхшилашга қаратилган ушбу янгиланишлар натижасида Жаҳон банкининг "Бизнесни юритиш – 2020" рейтингида Ўзбекистон охирги бир неча йил ичида 100 поғонага кўтарилиб, 69-ўринни эгаллади ҳамда йигирмата энг намунали ислоҳотчи давлат қаторига кирди. Янги корхона очиш қулайлиги бўйича мамлакатимиз илк бор дунёда саккизинчи ўринни эгаллади.
Президентимиз Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ортга қайтмаслигини, иқтисодиёт изчил модернизация қилинишини таъкидлади.
Япониялик тадбиркорлар юртимиздаги ўзгаришларни юқори баҳолади. Валюта тизимининг либераллаштирилиши, виза олиш тартибининг соддалаштирилиши ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш учун қулай имкониятлар яратганини таъкидлади. Улар Ўзбекистон Президентининг расмий ташрифи икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасидаги ўзаро манфаатли алоқаларни янги мазмун билан бойитишига ишонч билдирди.
Учрашувда икки мамлакат компаниялари ва молиявий ташкилотлари ўртасидаги шерикликни янада ривожлантириш масалалари, қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш, ўзаро товар етказиш ва хизмат кўрсатиш ҳажмини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
18.12.2019Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифи учинчи куни ушбу мамлакат парламентининг қуйи палатасида учрашувдан бошланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел в Токио встречу с представителями деловых кругов Японии.
В ней приняли участие руководители ведущих корпораций, компаний, финансовых структур, таких как JETRO, JICA, JABIC, NEDO, JOGMEC, Mitsubishi, Itochu, Sumitomo, Marubeni, Isuzu.
В начале встречи представлена информация об итогах прошедшего 16 декабря в Токио японско-узбекского бизнес-форума.
Глава нашего государства призвал компании и финансовые структуры Японии активно участвовать в реализации инвестиционных проектов в Узбекистане.
– Япония – наш стратегический партнер. Мы вместе проделали большую работу по модернизации отраслей экономики и инфраструктуры в Узбекистане. Наш визит нацелен на открытие новой страницы в истории двусторонних связей. Еще много незадействованных возможностей, новых проектов в торговле, энергетике, химической промышленности, сферах транспорта, туризма, переработки плодоовощной продукции и оказания услуг, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В нашей стране создаются широкие возможности для иностранных инвесторов. Приняты необходимые нормативно-правовые акты для стимулирования и защиты их деятельности. Устранены различные препятствия на пути развития бизнеса, значительно упрощены процедуры экспортно-импортных операций, сняты ограничения по репатриации прибыли иностранных инвесторов. Принимаются меры по укреплению и обеспечению независимости судебной системы.
В результате преобразований по улучшению деловой среды в составляемом Всемирным банком рейтинге “Ведение бизнеса – 2020” Узбекистан занял 69-е место, поднявшись за последние годы на 100 позиций, и вошел в число 20 лучших государств-реформаторов. Впервые наша страна поднялась на восьмое место в мире по удобству открытия новых предприятий.
Президент отметил, что в Узбекистане осуществляются коренные экономические реформы, которые приняли необратимый характер.
Японские предприниматели высоко оценили реформы и преобразования, осуществляемые в Узбекистане, и подчеркнули, что либерализация валютной и налоговой систем, упрощение порядка получения виз создали дополнительные возможности для успешного ведения бизнеса в Узбекистане. Они выразили уверенность в том, что официальный визит Президента Узбекистана придаст новое содержание взаимовыгодным связям между деловыми кругами двух стран и станет импульсом для более активного участия японского бизнеса, включая малый и средний, в реализации инвестиционных проектов в республике.
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшего развития партнерства между компаниями и финансовыми организациями двух стран, перспективы реализации различных программ и проектов, расширения поставок продукции и оказания услуг.
Программа мероприятий третьего дня визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Японию началась со встречи в нижней палате парламента Японии.