Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилояти Жомбой туманидаги “Sag Agro” масъулияти чекланган жамиятининг “in vitro” лабораториясини бориб кўрди.
Мамлакатимизда қишлоқ хўжалигини инновацион ривожлантириш мақсадида лабораториялар ташкил этилмоқда. “Sag Agro” масъулияти чекланган жамиятининг лабораторияси ана шундай замонавий мажмуалардан бири.
Умумий қиймати 2,6 миллион АҚШ доллари бўлган мазкур лойиҳа 2019 йил ишга туширилган. Натижада илгари хориждан олиб келинган мевали ва манзарали дарахт кўчатларини маҳаллий шароитда тайёрлаш йўлга қўйилган.
Бу усул икки жиҳатдан жуда муҳим. Биринчиси, четдан келтирилаётган кўчатлардаги турли касалликларнинг юртимизга кириб келиши ва тарқалишининг олди олинади. Иккинчиси, маҳаллий лабораторияда етиштирилган кўчатлар хорижникига нисбатан бир неча баробар арзон бўлади. Масалан, шу пайтгача чет элдан олиб келинган ёнғоқ кўчатининг бир донаси 5 доллардан 20 долларгача бўлган бўлса, бу ерда етиштирилаётгани 3-3,5 долларни ташкил этади.
Агрокимё ва тупроқшунослик лабораторияси ҳам ишга туширилган бўлиб, тупроқ, сув ва барг намуналарини ўрганиш йўлга қўйилган. Бунинг самарадорлиги шундаки, боғдорчилик хўжаликларининг тупроқ шароити ўрганилиб, унга мос кўчатлар тавсия қилинади. Натижа кўчатлар хатосиз униб, мўл ҳосил етиштирилади.
Лаборатория учун 24 гектар ер ажратилган бўлиб, 2 гектарда замонавий иссиқхона барпо этилган. Яна 3 гектар майдонда янги иссиқхона қуриш режалаштирилган. Қолган майдонда эса мамлакатимизда учрамайдиган 65 хил мевали дарахтлар кўчати олиб келиниб, парвариш қилинади.
Мажмуанинг йиллик ишлаб чиқариш қуввати 15 миллиондан 20 миллион донагача пайвандтаг ҳамда пайвандланган кўчатлар етиштириш имконини беради. Айни пайтда бу ерда ёнғоқ, бодом, шафтоли, гилос, ўрик, нок, олма каби экспортбоп меваларнинг касалликдан холи, иқлим шароитимизга мос кўчатлари етиштирилмоқда.
– Бу қўшилган қиймат яратишда инқилобий усул. Биз ўттиз йил шунга интилдик. Илмий ёндашув билан самарадорликни ошириш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Жорий йил 2 миллион дона турли мевали ва манзарали кўчат етиштириш режалаштирилган. Йил якунига қадар шунингдек, 500 минг дона ёнғоқ ва бодом кўчатларининг истиқболли мева пайвандтаглари қилинади.
Лаборатория 2024 йилда тўлиқ қувват билан ишлаши ҳисобига бу ерда йилига 20 миллион дона кўчат етиштириш йўлга қўйилади. 2023 йилдан кўчатлар экспортга чиқарилиши режалаштирилган. Ушбу лаборатория ва иссиқхонада 140 та янги иш ўрни яратилган.
Давлатимиз раҳбари ёш мутахассислар билан суҳбатлашди.
– Келажагимиз – сизларнинг илмингиз. Ҳозирги давр талабини кўраяпсизлар. Мен ёшлар форумида айтганимдек, илм ўтда ёнмайдиган, сувда чўкмайдиган, ҳеч ким сиздан тортиб ололмайдиган бойлик. Шундай экан, кўпроқ ўқинглар. Бугун қайси ёш ўзини қийнаб, билим олиб, тажриба орттирса, келажакда албатта натижаси бўлади, – деди Президент.
Шу ерда вилоят қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга оид лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 12 январдаги фармонига асосан ташкил этилган мазкур иқтисодий зона мавжуд хомашё ва инфратузилмадан самарали фойдаланиб, қишлоқ жойларда саноатни ривожлантириш, иш ўринлари очишда муҳим ўрин тутмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил лабораторию in vitro общества с ограниченной ответственностью «Sag Agro» в Джамбайском районе Самаркандской области.
Для инновационного развития сельского хозяйства в нашей стране создаются современные лаборатории. Лаборатория, с которой ознакомился глава государства, - одна из них.
Проект стоимостью 2,6 миллиона долларов был запущен в 2019 году. В результате налажена заготовка саженцев плодовых и декоративных деревьев зарубежных сортов.
Выращивание саженцев в местных условиях имеют два важных эффекта. Во-первых, предотвращение проникновения и распространения различных болезней через завозные саженцы. Во-вторых, саженцы, выращенные в местной лаборатории, будут в несколько раз дешевле зарубежных. Например, если импортированный саженец грецкого ореха стоит от 5 до 20 долларов, отечественный будет стоить 3–3,5 доллара.
Здесь также организована лаборатория агрохимии и почвоведения для изучения образцов почвы, воды и листьев. Изучив почвенные условия садоводческих хозяйств, ученые предложат наиболее подходящие саженцы.
Под комплекс in vitro выделено 24 гектара земли. На 2 гектарах создана современная теплица. Планируется построить еще одну теплицу на 3 гектара. На оставшихся 18 гектарах будут выращиваться фруктовые деревья 65 видов, не произрастающих в нашей стране.
Годовая производственная мощность лаборатории позволяет выращивать от 15 миллионов до 20 миллионов подвоев и привитых саженцев. В настоящее время здесь заготавливают саженцы таких деревьев, как грецкий орех, миндаль, персик, вишня, абрикос, груша, яблоня.
- Это революционный способ создания добавленной стоимости. Мы тридцать лет стремились к этому. Необходимо и дальше применять научный подход для повышения эффективности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В этом году планируется вырастить 2 миллиона саженцев фруктовых и декоративных деревьев. До конца года также будет заготовлено 500 тысяч подвоев грецкого ореха и миндаля.
После выхода лаборатории на полную мощность в 2024 году можно будет выращивать 20 миллионов саженцев в год. С 2023 года рассаду планируется экспортировать. В этой лаборатории и теплице создано 140 новых рабочих мест.
Глава государства побеседовал с молодыми специалистами.
- Ваш ум – наше будущее. Вы сами видите, какие сейчас требования. Как я говорил на молодежном форуме, знания – жто богатство, которое не горит в огне, не тонет в воде, которое никто не сможет у вас отобрать. Поэтому больше учитесь. Кто больше работает над собой, учится, набирается опыта сегодня, тот завтра обязательно достигнет результата, - сказал Президент.
Здесь прошла презентация проектов, связанных с развитием сельского хозяйства в регионе.
Свободная экономическая зона, организованная указом Президента от 12 января 2017 года, играет важную роль в развитии промышленности и создании рабочих мест в сельской местности, эффективно используя сырьевые ресурсы и инфраструктуру на местах.