Шавкат Мирзиёев: Давлат идоралари дастурдаги вазифаларни қунт билан, илм билан, ақл билан бажарса, кескин ўзгариш бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 10 февраль куни “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастури ижросини самарали ташкил этиш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Маълумки, 2021 йил мамлакатимизда “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” деб эълон қилинган эди. Шу борада тайёрланган дастур лойиҳаси умумхалқ муҳокамасига қўйилиб, 2 мингдан зиёд таклифлар, фикр-мулоҳазалар олинди, улар асосида қайта ишланиб, янада бойитилди.
Ушбу такомиллашган Давлат дастури Президентимизнинг жорий йил 3 февралдаги фармонига мувофиқ қабул қилинди. Унда 273 та банд бор. Бу чора-тадбирларни бажариш учун қарийб 30 триллион сўм, 2 миллиард 600 миллион АҚШ доллари ва 57 миллион евродан зиёд маблағ йўналтирилиши кўзда тутилган.
Умумлаштириб айтганда, Давлат дастурининг асосий мақсади – ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини қарор топтириш, иқтисодиётни ривожлантириш орқали халқ фаровонлигини оширишга қаратилган.
– Бу дастурни ҳануз давом этаётган пандемия шароитида, глобал инқироз кучайиб бораётган мураккаб бир вазиятда амалга оширишимизга тўғри келади. Ҳар қанча қийин бўлмасин, 500 минг нафар ёш ва 200 минг аёлни иш билан таъминлаш ҳамда 300 минг аҳолини камбағалликдан чиқариш лозим. Агар “маҳаллабай” тизимни жойига қўйиб, давлат идоралари дастурдаги вазифаларни қунт билан, илм билан, ақл билан бажарса, кескин ўзгариш бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу билан бирга, ривожланишдан ортда қолаётган 33 та туман ва оғир аҳволдаги 970 та маҳалланинг йўли, ичимлик суви ва электр таъминоти, ирригация тармоғини яхшилаш, тиббиёт ва таълим тизимидаги ислоҳотларни энг узоқ қишлоқларгача етказиш зарурлиги қайд этилди.
Бунинг учун Бош вазир ўринбосарлари, вазирлик ва тармоқ раҳбарлари, ҳокимлар ва сектор бошлиқлари дастур ижросини туман ва маҳаллага тушиб ташкил этиши, ресурслардан оқилона фойдаланиб, тартиб-интизом билан қаттиқ меҳнат қилиши талаб этилади.
– Раҳбар кўп, масъуллар кўп, лекин халқнинг дарди билан шуғулланадиган одам йўқ. Ҳамма қарорларни бажарса бўлади. Энг катта камчилик – назорат йўқ, вазирлар, ҳокимлар ўзини қийнамайди, – деди Президент.
Видеоселектор йиғилишида Давлат дастуридаги иккита катта йўналиш – иқтисодиёт ҳамда ижтимоий соҳаларга оид вазифалар ҳақида сўз борди.
“Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастурида иқтисодиётни ривожлантириш бўйича 113 та чора-тадбир белгиланган. Бунда энг катта эътибор янги иш ўринлари ташкил этишга қаратилган.
Хусусан, ўз ишини бошламоқчи бўлганларга 7 миллион сўмгача субсидия, касбга ўқимоқчи бўлган эҳтиёжманд аҳолига 1 миллион сўмдан компенсация берилиши кўзда тутилган.
Мутасаддиларга ушбу маблағларни ажратиш тартибини тасдиқлаб, тезроқ амалиётга киритиш бўйича кўрсатма берилди. Бу орқали биринчи ярим йилликда 10 минг нафар, йил якунигача жами 20 минг нафар аҳолини иш билан таъминлаш мумкин.
Маълумки, деҳқончилик билан шуғулланишни истаган ёшларга 10 сотихдан 1 гектаргача ер ажратиш бошланди. Давлатимиз раҳбари бу жараёнда адолат ва ҳалоллик бош мезон бўлиши, жамоатчилик фикри инобатга олиниши зарурлигини таъкидлади.
Оилавий тадбиркорлик учун ажратиладиган 6 триллион сўмлик кредит маблағларини самарали йўналтириш, ҳар бир маҳалланинг “ўсиш нуқталари”дан келиб чиқиб, тадбиркорлик салоҳиятини ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Жорий йилда 23 миллиард доллар қийматидаги инвестицияларни ўзлаштириш ҳамда 226 та йирик саноат ва инфратузилма объектларини ишга тушириш белгиланган. Давлатимиз раҳбари бу борадаги барча жараёнларни доимий мониторинг қилиб бориб, ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда 22 та йирик зиёрат объекти атрофини ободонлаштириш ва инфратузилмасини яхшилаш режалаштирилган. Шунингдек, авиаташувчиларга ички туризм йўналишларидаги авиачипта нархининг 25 фоизини, туроператорларга ҳаво ва темир йўл чипталари нархининг 15 фоизини ҳамда меҳмонхона хизматлари нархининг 10 фоизини қайтариш тартиби жорий этилади. Ушбу янги механизмлар орқали жорий йилда 1,7 миллион нафар хорижий ҳамда 7,5 миллион нафар ички туристларни жалб қилиш мумкинлиги таъкидланди.
Давлат дастурида белгиланган бунёдкорлик ишлари кўлами ҳам кенг. Жумладан, йил якунига қадар 10 минг километрдан ортиқ ички ва қишлоқ йўлларини таъмирлаш, 15 минг километр электр тармоқлари ҳамда 4 мингта трансформаторни янгилаш, 700 дан ортиқ аҳоли пунктига тоза ичимлик суви етказиш вазифаси белгиланган. Шаҳарларда 21 мингта, қишлоқларда 8 минг 800 та уй-жойлар барпо қилиш режалаштирилган.
Йиғилишда ушбу чора-тадбирлар ҳудудлар кесимида муҳокама қилиниб, мутасаддиларга қўшимча кўрсатмалар берилди. Коммунал хизматлар тизимини янада яхшилаш, кўп қаватли уй-жой фондини ва лифтларни таъмирлаш, кўприкларни реконструкция қилиб, кадастрини яратиш зарурлиги таъкидланди.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари жойлардаги “ўсиш нуқталари”дан келиб чиқиб, шакллантирилиши ҳамда маҳаллий кенгашларга киритилиши белгиланди.
Жорий йилда жами 320 минг гектар янги ерларни қайта фойдаланишга киритиш ҳамда уларга экинларни оқилона жойлаштириш, насос станцияларини реконструкция қилиш ва сувни тежаш бўйича топшириқлар берилди. Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш мақсадида гўшт, сут, тухум ва балиқ маҳсулотларини кўпайтириш, бунинг учун жорий йилда қиймати 6 триллион сўмлик 1 минг 500 та янги лойиҳани ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Давлат дастурида аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, тиббиёт, таълим ҳамда бошқа гуманитар соҳаларни ривожлантиришга қаратилган 93 та банд бор. Видеоселектор йиғилишида уларнинг энг муҳимларига тўхталиб ўтилиб, ижросини таъминлаш чоралари белгиланди.
Болаларни қўллаб-қувватлаш фондини ташкил этиб, унга бюджетдан 100 миллиард сўм ажратиш, шунингдек, халқаро молия ташкилотлари грантларини жалб қилиш бўйича кўрсатма берилди. Жорий йил 1 сентябрга қадар меҳрибонлик уйларининг муҳтож битирувчиларини уй-жой билан таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
Яна бир қулайлик – бу йил 1 июндан бошлаб, пенсия тайинлашда 2005 йилдан аввалги йиллар учун иш стажини шахснинг меҳнат дафтарчасидаги ёзувлар асосида, тасдиқловчи ҳужжатлар талаб этилмасдан ҳисоблаш тартиби жорий этилмоқда. Бунинг натижасида, йил якунига қадар 100 минг, келгуси йилда яна 200 минг фуқаро ортиқча сарсон бўлмай пенсия олиш имкониятига эга бўлади.
Жорий йилда бюджет ҳисобидан 22 та болалар боғчаси ва 31 та янги мактаб қуриш, ҳар бир туманда физика фанига ихтисослашган биттадан мактаб ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Аҳоли саломатлиги ҳақида сўз борар экан, коронавирусга қарши эмлаш бошланиши айтилди. Соғлиқни сақлаш вазирлигига биринчи навбатда эмланиши зарур бўлган аҳоли тоифасини белгилаб, электрон рўйхатини шакллантириш, оилавий поликлиника ва қишлоқ шифокорлик пунктларидаги 3 мингдан зиёд эмлаш бўлимлари ва қўшимча 800 та мобил бригада ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Маданият марказлари, музейлар ва театр биноларини таъмирлаш ҳамда жиҳозлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
– Давлат дастуридан асосий мақсад қоғоз ёки ҳисобот эмас, балки амалий натижаларга эришиш, одамлар ҳаётида ижобий ўзгаришлар қилиш. Бунинг учун ҳар бир раҳбар ўз фаолиятида натижа кўрсатиши зарур ва шарт, – дея таъкидлади Президент.
Йиғилишда вилоят, туман, шаҳар халқ депутатлари кенгашлари Давлат дастурини ўз ҳудудида амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиши, Адлия вазирлиги дастурнинг ҳар бир банди ижроси бўйича “туманбай” назорат ўрнатиши зарурлиги таъкидланди.
Вазирлар Маҳкамаси ҳар ойда дастур ижросини танқидий муҳокама қилиб, вазифаларнинг ўз вақтида ва тўлиқ ижро этилишига кўмаклашади. Олий Мажлис палаталари ҳар чоракда Бош вазир ва ҳукумат аъзоларининг Давлат дастури бажарилиши юзасидан ахборотларини эшитади ҳамда бу борада вазирлик ва идоралар фаолияти самарадорлигини оширишга қаратилган таклифлар беради.
Видеоселектор йиғилишида Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, вазирлар, ҳокимлар Давлат дастури ижросини ташкил этиш режалари юзасидан ахборот берди.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 февраля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам эффективной организации осуществления Государственной программы «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения».
Как известно, 2021 год объявлен в нашей стране Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. Проект соответствующей программы был вынесен на всенародное обсуждение, в ходе которого от общественности поступило более 2 тысяч предложений и комментариев, с учетом которых проект был доработан и расширен.
Усовершенствованная государственная программа, утвержденная Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля, содержит 273 пункта. На реализацию ее мероприятий будет направлено около 30 триллионов сумов, более 2,6 миллиарда долларов США и 57 миллионов евро.
Основная цель государственной программы - всесторонняя поддержка молодежи, утверждение здорового образа жизни среди населения, повышение благосостояния народа через развитие экономики.
- Нам предстоит реализовать эту программу в условиях продолжающейся пандемии, в ситуации обострения глобального кризиса. Как бы это ни было сложно, мы должны обеспечить работой 500 тысяч молодых людей и 200 тысяч женщин, вывести из бедности 300 тысяч граждан. Если правильно наладить систему работы в разрезе махаллей и если государственные органы будут выполнять задачи программы усердно, с умом и по науке, удастся совершить кардинальные изменения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В 33 районах, отстающих в развитии, и 970 махаллях со сложной обстановкой необходимо улучшить дороги, водо- и электроснабжения, ирригационные сети, довести реформы в сферах медицины и образования до самых отдаленных сел, указано на совещании.
Для этого от заместителей Премьер-министра, руководителей министерств и ведомств, хокимов и руководителей секторов требуется организовать выполнение программы в масштабе районов и махаллей, рационально использовать ресурсы, упорно работать на основе порядка и дисциплины.
- Много руководителей, много ответственных, но нет тех, кто занимается заботами народа. Все решения выполнимы. Но самый главный недостаток – отсутствует контроль, министры, хокимы не выкладываются на полную, - сказал Президент.
На видеоселекторном совещании обсуждены задачи по двум приоритетным направлениям госпрограммы - экономике и социальной сфере.
В программе предусмотрено 113 мероприятий по экономическому развитию. Основное внимание при этом уделено созданию новых рабочих мест.
Так, желающим открыть собственное дело будут выделяться субсидии в размере до 7 миллионов сумов, а нуждающемуся в социальной поддержке населению - компенсация расходов на профессиональное обучение в размере 1 миллиона сумов.
Ответственным лицам поручено в кратчайшие сроки утвердить и внедрить порядок выделения этих средств. Как ожидается, эта мера позволит к концу года обеспечить работой 20 тысяч человек.
Как известно, молодежь, желающая заниматься сельским хозяйством, начала получать наделы площадью от 10 соток до 1 гектара. Глава государства подчеркнул, что главными критериями в этом процессе должны быть справедливость и честность, необходимо учитывать общественное мнение.
Подчеркнута важность эффективного распределения 6 триллионов сумов кредитных средств, выделяемых на поддержку семейного бизнеса, повышения предпринимательского потенциала махаллей исходя из их «точек роста».
В этом году за счет освоения инвестиций на 23 миллиарда долларов планируется запустить 226 крупных промышленных и инфраструктурных объектов. Президент поручил ответственным лицам вести постоянный мониторинг всех процессов, обеспечить своевременное и качественное выполнение проектов.
В Республике Каракалпакстан и областях планируется благоустроить и улучшить инфраструктуру 22 крупных мест паломничества. Кроме того, будет введен порядок возмещения расходов авиаперевозчикам в размере 25 процентов стоимости авиабилетов, туроператорам - 15 процентов авиа и железнодорожных билетов по внутренним турам и 10 процентов стоимости гостиничных услуг. Этот новый механизм будет способствовать привлечению в 2021 году 1,7 миллиона иностранных и 7,5 миллиона внутренних туристов, отмечалось на совещании.
В государственную программу заложена и широкомасштабная созидательная работа. Так, до конца года планируется отремонтировать более 10 тысяч километров внутренних и сельских дорог, обновить 15 тысяч километров линий электропередач и 4 тысячи трансформаторов, обеспечить чистой питьевой водой более 700 населенных пунктов. Планируется построить 21 тысячу домов в городах и 8,8 тысячи домов в сельской местности.
На совещании эти меры обсуждены в разрезе регионов, ответственным лицам даны дополнительные указания. Отмечалось, что необходимо продолжить совершенствование системы коммунального обслуживания, ремонт многоэтажного жилого фонда и лифтов, реконструировать мосты и сформировать их кадастр.
Определен порядок учета «точек роста» при формировании программ «Обод кишлок» и «Обод махалля», внесения их на рассмотрение местных кенгашей народных депутатов.
Дано поручение рекультивировать в этом году 320 тысяч гектаров земель, рационально разместить культуры на них, реконструировать насосные станции и внедрить водосберегающие технологии. В целях обеспечения продовольственной безопасности поставлена задача увеличить производство мясо-молочной продукции, яиц и рыбы, запустить с этой целью 1,5 тысячи новых проектов на сумму 6 триллионов сумов в нынешнем году.
В госпрограмме 93 пункта направлены на социальную поддержку, развитие медицины, образования и других гуманитарных сфер. На видеоселекторном совещании выделены наиболее важные из них, определены меры по их реализации.
Поручено создать Фонд поддержки детей и выделить ему 100 миллиардов сумов из бюджета, а также привлечь гранты международных финансовых институтов. Подчеркнута необходимость обеспечения жильем малообеспеченных выпускников детских домов до 1 сентября текущего года.
С 1 июня текущего года внедряется порядок исчисления трудового стажа за период работы до 2005 года при назначении пенсии на основании записей в трудовой книжке, без необходимости предоставления подтверждающих документов. В результате к концу года пенсию в упрощенном порядке смогут получать 100 тысяч, а в следующем году - еще 200 тысяч граждан.
Поставлена задача построить в этом году за счет бюджета 22 детских сада и 31 новую школу, открыть в каждом районе по одной школе с углубленным изучением физики.
В ходе обсуждения вопросов здравоохранения указано на необходимость начала вакцинации от коронавируса. Министерству здравоохранения поручено определить категории населения, которые будут привиты в первую очередь, составить электронный перечень вакцинируемых, создать более 3 тысяч пунктов вакцинации в семейных поликлиниках и сельских врачебных пунктах, дополнительно 800 мобильных бригад.
Даны указания по ремонту и оснащению домов культуры, музеев и театров.
- Главная цель государственной программы - не бумажная работа или отчетность, а достижение практических результатов, достижение позитивных изменений в жизни людей. Для этого каждый руководитель должен и обязан показать результат в своей работе, - отметил Президент.
На совещании областным, районным и городским кенгашам народных депутатов рекомендовано разработать план мероприятий по реализации госпрограммы на своей территории, Министерству юстиции указано на необходимость установить порайонный контроль за выполнением каждого пункта программы.
Кабинет Министров будет ежемесячно критически рассматривать реализацию программы, содействовать своевременному и в полном объеме выполнению задач. Палаты Олий Мажлиса будут ежеквартально заслушивать информацию Премьер-министра и членов правительства о выполнении Государственной программы и вносить предложения, направленные на повышение эффективности деятельности министерств и ведомств.
В ходе видеоселекторного совещания Премьер-министр и его заместители, министры и хокимы отчитались о предстоящей работе во исполнение госпрограммы.