Давлатимиз раҳбари Шайхонтоҳур туманидаги Марказий кўп тармоқли поликлиникани бориб кўрди.
Бу шифо маскани 1994 йилда қурилган, 2017 йилда реконструкция қилинган. Бу ерда терапия, неврология, кардиология, ревматология, аллергология, педиатрия, жарроҳлик каби бўлимлар, ташхис ускуналари мавжуд.
Ушбу марказий поликлиника ва унинг таркибидаги 9 та оилавий поликлиника туманнинг 51 та маҳалласида яшовчи 346 минг нафар аҳолига хизмат кўрсатилмоқда.
Президентимиз ушбу поликлиникалар негизида тиббиёт кластери ташкил этиш бўйича кўрсатма берди.
- Замон талаби шундай: хусусий тиббиёт ривожланиб бораверади. Аҳолининг бир қисми хусусий клиникаларга боради. Лекин давлат барча аҳолини сифатли тиббиёт билан қамраб олиши керак. Шунинг учун бу ерни кластерга айлантириб, даволашни манзилли йўлга қўйиш, самарадорлиги ва қамровини ошириш зарур. Одамлар тиббиётда адолатни сезиши керак, - деди Президент.
Мутасаддиларга шу борада топшириқлар берилди.
Шавкат Мирзиёев Шайхонтоҳур тумани Олим Хўжаев номидаги маҳаллада ҳам бўлди. Бу ерда ўтган асрнинг 60-йилларида қурилган икки қаватли уйларни реновация дастури асосида янгилаш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбарига шу борадаги лойиҳа ҳақида маълумот берилди. Президентимиз маҳалладаги нуронийлар, хонадон эгалари билан суҳбатлашди.

Глава государства посетил центральную многопрофильную поликлинику в Шайхантахурском районе.
Медицинское учреждение было построено в 1994 году, реконструировано в 2017 году. Действуют отделения терапии, неврологии, кардиологии, ревматологии, аллергологии, педиатрии и хирургии.
Центральная поликлиника и 9 семейных поликлиник в ее составе обслуживают 346 тысяч человек, проживающих в 51 махалле района.
Президент поручил создать на базе этих поликлиник медицинский кластер.
- Частная медицина будет развиваться, таково требование времени. Определенная часть населения обращается в частные клиники. Однако государство должно обеспечить качественной медициной все население. Поэтому необходимо превратить это место в кластер, наладить адресное лечение, повысить эффективность и охват. Люди должны ощутить, что в медицине все по справедливости, - сказал глава государства.
Ответственным лицам даны соответствующие поручения.
Шавкат Мирзиёев посетил также махаллю Олима Хужаева в Шайхантахурском районе. Здесь планируется провести реновацию двухэтажных домов, возведенных в 60-е годы прошлого века.
Главе государства представлен проект реновации. Здесь же Президент побеседовал с представителями старшего поколения и жителями махалли.