Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев тор доирада музокара ўтказдилар.
Учрашув аввалида Ўзбекистон раҳбари қозоғистонлик ҳамкасби ва кўп миллатли Қозоғистон халқини 16 декабрь куни нишонланган Мустақиллик куни билан самимий табриклади.
Етакчилар ушбу музокаралар Ўзбекистон-Қозоғистон стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари ривожига янги кучли суръат бағишлашига ишонч билдирдилар.
Давлатимиз раҳбари Қозоғистон Ўзбекистоннинг энг яқин ва ишончли ҳамкори эканини таъкидлади.
- Ўзбек ва қозоқ халқлари – нафақат яқин қўшни, балки муштарак тарихий мерос, маданий ва маънавий қадриятлар билан боғланган қардошлардир.
Бу бизнинг бебаҳо бойлигимиз, биз уни қадрлаймиз ва қадрлашда давом этамиз. Бизнинг тақдиримиз бир, келажагимиз ҳам умумий, мен бунга ишонаман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сиёсий, савдо-иқтисодий, энергетика, қишлоқ хўжалиги, сув ва бошқа соҳалардаги муносабатларни тубдан кенгайтириш масалалари музокараларнинг асосий мавзуси бўлди.
Кейинги олти йилда ҳамкорликнинг барча йўналишларида сезиларли муваффақиятларга эришилгани таъкидланди. Икки мамлакат ҳукуматлари, вазирлик ва идоралари, ҳудудлари ўртасидаги мулоқотлар мунтазамлик касб этган.
Давлат раҳбарлари қарийб 5 миллиард долларга етган ўзаро савдо ҳажми жадал ортиб бораётганини мамнуният билан қайд этдилар. Йирик кооперация лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Минтақавий ва халқаро кун тартиби юзасидан фикр алмашилди, Марказий Осиёнинг барқарор тараққиётини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Кўп томонлама тузилмалар доирасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни бундан буён ҳам давом эттиришга интилиш қатъий экани таъкидланди.
Тошкент шаҳридаги Халқаро конгресс марказида мамлакатимизда давлат ташрифи билан бўлиб турган Қозоғистон Республикаси Президентини расмий кутиб олиш маросими бўлиб ўтди.
22.12.2022Кейингиси
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев музокараларни икки мамлакат делегациялари иштирокида кенгайтирилган таркибда давом эттирдилар.

В начале встречи глава Узбекистана искренне поздравил своего казахстанского коллегу и многонациональный народ Казахстана с Днём независимости, который отмечается в стране 16 декабря.
Лидеры выразили уверенность, что переговоры на высшем уровне несомненно придадут новый мощный импульс развитию многогранных узбекско-казахских отношений стратегического партнёрства и союзничества.
Глава нашего государства отметил, что Казахстан является самым близким и надёжным партнёром Узбекистана.
- Узбеки и казахи – не просто близкие соседи, а братья, связанные общим историческим наследием, культурными и духовными ценностями.
Это наше бесценное богатство, и мы им дорожим и будем дорожить. Я уверен, у нас единая судьба и общее будущее, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Ключевыми темами переговоров стали вопросы кардинального расширения отношений в политической, торгово-экономической, энергетической, транспортно-логистической, сельскохозяйственной, водной и других сферах.
Отмечалось, что за последние шесть лет удалось достичь существенного прогресса по всем направлениям сотрудничества. На регулярной основе осуществляются контакты между правительствами, министерствами и ведомствами, а также регионами двух стран.
Главы государств с удовлетворением констатировали динамично растущий объём взаимной торговли, который вплотную приблизился к 5 миллиардам долларов. Успешно реализуются крупные проекты кооперации.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями по региональной и международной повестке, обсуждены вопросы обеспечения стабильного развития Центральной Азии.
Подтверждено твёрдое намерение и далее продолжать взаимовыгодное сотрудничество в рамках многосторонних структур.