Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 8 апрель куни ҳудудларда тадбиркорликни ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш борасидаги устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Тадбиркорлик мамлакатимиз иқтисодиётининг устувор йўналиши этиб белгиланган ва давлат томонидан қўллаб-қувватлаб келинмоқда. Хусусан, ўтган йили кичик бизнес субъектларига жами 120 триллион сўмлик кредит ва молиявий ёрдамлар ажратилди. Натижада, пандемиядан зарар кўрган 104 мингдан ортиқ корхона фаолияти тикланиб, хусусий корхоналар пул айланмаси ўтган йилга нисбатан 33 фоизга ўсди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида 27 мингта янги тадбиркорлик субъектлари ташкил топган. Тадбиркорлик учун ажратилган кредитлар ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 13 фоизга ўсган.
Йиғилишда айрим ҳудуд ва сектор раҳбарлари яратилган бу имкониятлардан ҳалигача тўлиқ фойдалана олмаётгани қайд этилди.
– Жуда оғир йилларда яшаяпмиз. Ҳар куни изланиш, интилиш ва пировард мақсадга ишлаш керак. Тадбиркорни қўллаб-қувватламасак, уларга шароит яратмасак, тадбиркорларни кўпайтирмасак, шаҳар ва туманларда маҳаллий бюджет кўпаймайди-ку. Биз қанчалик кўп маблағ бермайлик, фармон-қарорлар қабул қилиб, шароит яратмайлик, қуйи поғонадаги раҳбарлар дунёқарашини ўзгартириб, тадбиркор билан дўст бўлиб ишламаса, натижа бўлмайди, – деди давлатимиз раҳбари.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда ҳокимлар ва сектор раҳбарларига ўз ҳудудида тадбиркорликнинг аҳволи кўрсатиб ўтилди.
Мутасаддилардан қайси ҳудудда қайси тадбиркорлик йўналишлари ривожлантирилиб, нечта янги лойиҳа амалга оширилиши, қанча иш ўрни яратилиб, қанча аҳоли иш билан таъминланиши бўйича сўров бўлди.
Айтиб ўтилганидек, ривожланишдан ортда қолган 33 та тумандан 28 тасида кескин ўзгариш бўлган. Бу туманларда 2 мингта янги лойиҳа бажарилиб, 25 мингта янги иш ўрни яратилган.
Вилоят, туман ва шаҳар ҳокимларига шу тажриба асосида, ҳар бир маҳалланинг ривожланиш дастурини ишлаб чиқиб, маҳаллий кенгашларда тасдиқлаш, ижросини ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Тадбиркорлик учун ер ва бинолар ажратиш масаласи ҳам муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари аҳоли бандлигини таъминлаш учун уларга ўзи яшайдиган маҳаллада шароит яратиб бериш зарурлигини таъкидлади.
Масалан, маҳалла идоралари биносида тадбиркорлик лойиҳаларини ишга тушириш ёки хусусий шериклик асосида бино қуриб, биргаликда фойдаланиш мумкин. Шунингдек, замонавий конструкциялардан кўчма шохобчалар қуриш ҳам қулай ва арзон.
Мутасадди ташкилотларга енгил конструкцияли савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаларини ташкил этиш, уларни аукцион орқали жойлаштириш тартибини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Чекка ҳудудларда жойлашган ер участкаларининг бошланғич нархини 50 фоизгача чегирма билан сотувга қўйиш ваколатини маҳаллий кенгашларга бериш таклифи билдирилди. Бундан ташқари, унумдорлиги паст бўлган ва фойдаланилмаётган қишлоқ хўжалиги ерларида ҳам кичик саноат зоналари ташкил этиш мумкинлиги айтилди.
Бизнес барқарорлиги учун инфратузилма сув ва ҳаводек зарур. Лекин жойларда бу борада камчиликлар борлиги тадбиркорлик ривожига тўсиқ бўлмоқда.
Жумладан, инфратузилмадаги муаммолар туфайли 320 та тадбиркор сўнгги 2 йилда импорт қилган 220 миллион долларлик асбоб-ускуналарини ишга тушира олмаяпти.
Яна бир мисол – электр қуввати паст бўлгани боис, Янгиҳаёт туманидаги 24 та корхонада 2,5 мингта иш ўрни ва экспортдан йилига 25 миллион доллар йўқотилмоқда.
Шу боис саноат зоналарини инфратузилма билан таъминлашга жорий йилда 2 триллион сўмдан зиёд маблағ ажратилмоқда. Бунинг эвазига йил якунига қадар 168 та саноат зонаси 468 километр электр энергияси, 362 километр газ, 405 километр сув ва 104 километр йўл билан таъминланади.
Бизнес-омбудсманга жойларга чиқиб, тадбиркорларнинг инфратузилма билан боғлиқ муаммоларини ўрганиб бориш ва уларни ҳал этиш бўйича Бош вазирга таклифлар киритиш топширилди.
Тадбиркорларни молиявий қўллаб-қувватлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Пандемия даврида хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш учун 1 триллион сўм ажратилган эди. Бунинг ҳисобидан 20 мингта янги иш ўринлари яратилди.
Шу боис, Марказий банкка жорий йилда оилавий тадбиркорлик учун ажратилаётган маблағларнинг камида 1 триллион сўмини хизмат кўрсатиш соҳасидаги янги лойиҳаларга йўналтириш бўйича кўрсатма берилди.
Шунингдек, компенсация бериладиган кредитлар фоизи миқдори Марказий банк асосий ставкасининг 1,5 бараваридан 1,75 бараваригача оширилиши белгиланди.
Жорий йилда тадбиркорларга айланма маблағлар учун камида 40 триллион сўм кредит, бундан ташқари, Экспортни рағбатлантириш агентлигининг 1 триллион сўми ҳисобидан экспортёрларга “револьвер” кредитлар ажратиш муҳимлиги айтилди.
Тадбиркорларни қўллаб-қувватлашни кенгайтириш мақсадида уч йил давомида солиқларни ўз вақтида тўлаган интизомли тадбиркорларга солиқларнинг 50 фоизини бўлиб-бўлиб тўлаш ҳуқуқини бериш тартиби ишлаб чиқилади.
Шунингдек, экспортнинг валютаси чет элдан ўз вақтида келиб тушмагани учун жарима миқдорини 2 бараварга қисқартириш, мажбурий ижро орқали ундириладиган қарздорликни бюджет ва тадбиркорлар фойдасига тенг тақсимлаш бўйича топшириқлар берилди.
Давлат харидлари кичик ва ўрта бизнес учун катта имконият экани, ҳокимлар тадбиркорларни ушбу жараёнга янада фаол жалб қилиб, уларнинг давлат харидларидаги улушини камида 2 бараварга ошириши зарурлиги таъкидланди.
Тадбиркорлик ривожи бандлик масаласи билан боғлиқ. Жорий йилда бандлик дастури асосида 457 мингта доимий янги иш ўрни ташкил этиш мақсад қилинган.
Хусусан, кичик ва ўрта бизнес корхоналари ҳамда янги якка тадбиркорлар фаолиятини ташкил этиш ҳисобига 210 мингта, тармоқ ва ҳудудий инвестиция лойиҳалари ҳисобига 248 мингта янги иш ўрни очиш мўлжалланган.
Бундан ташқари, 40 минг нафар ишсизларга ўзини ўзи банд этиши учун 92 миллиард сўм субсидия ажратилиши белгиланган.
Йиғилишда бу масаланинг долзарблигига яна бир бор аҳамият қаратилиб, мутасаддиларга қатор топшириқлар берилди.
Жорий йил биринчи чорагида 36 триллион сўм бюджет тушуми таъминланиб, маҳаллий бюджетлар ихтиёрида 1,6 триллион сўм қолдирилгани қайд этилди. Бор манбаларни кенгайтириб ва қўшимча захираларни таҳлил қилиб, бундан буён ҳам тушумларни кафолатли таъминлаш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Фаолиятида сусткашликка йўл қўйган, тадбиркорлар билан ишлашга етарлича эътибор бермаган ҳокимлар ва сектор раҳбарларига нисбатан интизомий чоралар белгиланди.
Видеоселектор йиғилишида муҳокама қилинган масалалар юзасидан соҳа ва ҳудудлар раҳбарлари ахборот берди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 8 апреля состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам развития предпринимательства в регионах и обеспечения занятости населения.
Предпринимательство определено приоритетным направлением развития экономики страны и поддерживается государством. В частности, в прошлом году малому бизнесу было выделено кредитов и финансовой помощи на 120 триллионов сумов. В результате более 104 тысяч предприятий, пострадавших от пандемии, восстановили деятельность, а оборотные средства частных предприятий увеличились на 33 процента по сравнению с прошлым годом.
В первом квартале этого года было создано 27 тысяч новых предприятий. Кредиты бизнесу выросли на 13 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
На совещании отмечалось, что некоторые руководители регионов и секторов не способны в полной мере воспользоваться этими возможностями.
– Мы живем в тяжелые годы. Каждый день нужно искать новое, стремиться, работать на конечную цель. Если мы не поддержим предпринимателей, не создадим им условия, не увеличим их ряды, в городах и районах не будет пополняться местный бюджет. Сколько бы средств мы не выделяли, указов и постановлений не принимали, благоприятных условий не создавали, все будет тщетно, если руководители нижнего звена не изменят мировоззрение, не будут дружить с предпринимателем, - сказал глава государства.
На совещании, прошедшем в критическом духе, хокимам и руководителям секторов было показано состояние предпринимательства в их регионах.
Глава государства спросил ответственных лиц о том, какие направления бизнеса будут развиваться, сколько новых проектов будет реализовано, сколько рабочих мест будет создано и сколько человек будет трудоустроено.
Отмечалось, что кардинальные изменения произошли в 28 из 33 слаборазвитых районов. В этих районах реализовано 2 тысячи новых проектов, создано 25 тысяч новых рабочих мест.
На основе этого опыта хокимам областей, районов и городов поручено разработать, утвердить в местных кенгашах и организовать реализацию программ развития каждой махалли.
Обсужден также вопрос выделения земли и зданий для предпринимательства.
Глава государства подчеркнул необходимость создания условий для трудоустройства непосредственно в махаллях.
Например, можно запустить бизнес-проекты в здании махалли или построить на основе частного партнерства и совместно использовать новое здание. Также удобно и недорого возводить передвижные пункты из современных конструкций.
Ответственным организациям поручено организовать пункты торговли и обслуживания из легких конструкций, разработать порядок их размещения через аукцион.
Предложено предоставить местным кенгашам право выставлять на продажу земельные участки в отдаленных районах со скидкой к стартовой цене до 50 процентов. Также указано на возможность создания небольших промышленных зон на малопродуктивных и неиспользуемых сельскохозяйственных землях.
Для устойчивости бизнеса также необходима инфраструктура. Однако недостатки на местах мешают развитию предпринимательства.
В частности, из-за проблем с инфраструктурой 320 предпринимателей не могут запустить оборудование на 220 миллионов долларов, которое они импортировали за последние 2 года.
Другой пример - из-за недостаточного электроснабжения 24 предприятия в Янгихаётском районе могут лишиться 2500 рабочих мест и теряют 25 миллионов долларов в экспорте.
Поэтому в нынешнем году на инфраструктуру промышленных зон направлено более 2 триллионов сумов. За счет этого до конца года 168 промышленных зон будут обеспечены 468 километрами электросетей, 362 километрами газопроводов, 405 километрами сетей водоснабжения и 104 километрами дорог.
Бизнес-омбудсману поручено с выездом на места изучить проблемы предпринимателей с инфраструктурой и внести предложения Премьер-министру по их решению.
Особое внимание уделено вопросу финансовой поддержки предпринимателей.
Во время пандемии на развитие сферы услуг был выделен 1 триллион сумов. В результате создано 20 тысяч новых рабочих мест.
В связи с этим Центральному банку поручено направить не менее 1 триллиона сумов из средств, выделяемых в этом году на семейное предпринимательство, на новые проекты в сфере услуг.
Также планируется увеличить размер компенсации процентной ставки по кредитам с 1,5 до 1,75 раза от базовой ставки Центрального банка.
В этом году предпринимателям будут предоставлены кредиты для пополнения оборотных средств не менее чем на 40 триллионов сумов, а также "револьверные" кредиты экспортерам за счет 1 триллиона сумов от Агентства продвижения экспорта.
В целях расширения поддержки предпринимателей будет разработан порядок предоставления дисциплинированным предпринимателям, своевременно уплачивающим налоги в течение трех лет, права уплачивать 50 процентов налогов в рассрочку.
Также поручено вдвое уменьшить размер штрафов за несвоевременное получение валютной выручки от экспорта, распределять взыскиваемую принудительным исполнением задолженность наравне между бюджетом и предпринимателями.
Государственные закупки - большая возможность для малого и среднего бизнеса, и хокимам необходимо активнее вовлекать предпринимателей в этот процесс и увеличить их долю в государственных закупках как минимум в 2 раза.
Вопросы развития предпринимательства и обеспечения занятости тесно связаны. В этом году программа занятости направлена на создание 457 тысяч новых постоянных рабочих мест.
В частности, планируется создать 210 тысяч новых рабочих мест за счет организации малого и среднего бизнеса и новых индивидуальных предпринимателей, 248 тысяч новых рабочих мест за счет отраслевых и региональных инвестиционных проектов.
Кроме того, 40 тысячам безработных будут выделены субсидии на 92 миллиарда сумов для стимулирования их самозанятости.
На совещании вновь обращено внимание на актуальность этих вопросов и дан ряд поручений ответственным лицам.
Отмечалось, что в первом квартале текущего года было обеспечено поступления в бюджет на 36 триллионов сумов, в распоряжении местных бюджетов осталось 1,6 триллиона сумов. Обсуждены вопросы гарантированного обеспечения поступлений за счет расширения имеющихся ресурсов и анализа дополнительных резервов.
Решено принять дисциплинарные меры в отношении хокимов, заместителей хокимов и руководителей секторов, допустивших серьезные недостатки в работе и не уделявших внимания работе с предпринимателями.
Руководители отраслей и регионов представили информацию по обсужденным на видеоселекторном совещании вопросам.