Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан биргаликда Хўжанд шаҳри яқинидаги “Арбоб” маданият саройига ташриф буюрди. Бу ерда Сўғд вилояти жамоатчилиги вакиллари, зиёлилар, нуронийлар билан учрашув бўлиб ўтди.
Тожикистон пешвоси Эмомали Раҳмон Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг сиёсий иродаси билан икки мамлакат ўртасида ишонч ва дўстлик муҳити яратилганини таъкидлади.
- Илгари тўпланиб қолган муаммолар шундай қисқа муддатда ҳал этилишини тасаввур қилиб бўлармиди?! Бунга халқаро ташкилотлар ҳам ишонмаган эди. Бугун давлатларимиз ўртасида ҳал бўлмаган масала қолмади, ўзаро ишонч пайдо бўлди. Бундай муносабатларнинг ташаббускори ва «архитектори» ҳурматли Шавкат Миромонович Мирзиёев, - деди Эмомали Раҳмон.
Кейинги йилларда давлат чегараларида 17 та ўтказиш пункти очилгани, Тожикистон халқи бундан миннатдор экани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари йиғилганларга чуқур ҳурматини билдириб, халқларимиз ўртасидаги дўстликни қадрлаш, маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш ҳақида нутқ сўзлади.
– Сўнгги йилларда Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасида қарор топган яхши қўшничилик ва абадий дўстлик туфайли биз улкан натижаларга эришмоқдамиз. Албатта, бундай ютуқларга эришишда Сиз, азизларнинг, икки мамлакат жамоатчилиги ва зиёлиларининг беқиёс ҳиссаси борлигини биз яхши биламиз ва юксак қадрлаймиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Президенти ташрифининг муҳим қисми Хўжанд шаҳрида ўтаётгани бежиз эмас. Бу қадимий шаҳар ўзбек ва тожик халқлари учун бирдек қадрли. У асрлар давомида Буюк Ипак йўлидаги марказлардан бири бўлиб, минтақамиз маданий ҳаётида муҳим ўрин тутган.
Душманга қарши елкама-елка курашган буюк саркардалар –хоразмшоҳ Жалолиддин Мангуберди ва Хўжанднинг шонли фарзанди Темур Малик жасорати халқларимиз хотирасида муҳрланиб қолган. Кейинчалик темурийлар, шайбонийлар ва хонликлар даврида ҳам Хўжанд муҳим қўрғон бўлган, ривожланган.
Бугунги кунда Хўжанд шаҳрида Ўзбек маънавияти ва маърифати маркази, маҳаллий университетда ўзбек филологияси бўйича мутахассислар тайёрлайдиган илмий мактаб фаолият юритмоқда.
Ўзбекистонда, барча миллат ва элатлар қатори, тожик маданиятини сақлаш ва ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратилмоқда. Мамлакатимизда бир миллион олти юз минг нафар тожик миллатига мансуб фуқаролар истиқомат қилмоқда, юртимиз равнақига муносиб ҳисса қўшмоқда. Улар орасида таниқли олимлар, тадбиркор ва фермерлар, ўқитувчи ва шифокорлар, турли даражадаги раҳбарлар бор.
Мамлакатимизда 15 та тожик миллий маданият маркази миллатлараро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга ҳисса қўшмоқда. Тожик тилида газета ва журналлар чоп этилиб, телекўрсатув ва радиоэшиттиришлар эфирга узатилмоқда. 255 та мактабда таълим тожик тилида олиб борилаётир. Бир қатор олий ўқув юртларида шундай факультетлар ва бўлинмалар фаолият юритмоқда. Жорий йилда ушбу йўналишларга қабул ўринлари икки баробар ортади.
Мамлакатимизда кейинги йилларнинг ўзида тожик миллатига мансуб 130 фуқаро юксак давлат мукофотларига сазовор бўлди.
Ўзбекистон ва Тожикистонда икки халқнинг маданияти ва санъатини ўрганишга, ўзаро бойитишга катта эътибор қаратилмоқда. Ўзбекистон Президентининг ташрифи давомида имзоланган ҳужжатлар бунга янада кенг имконият яратади. Хусусан, Маданий-гуманитар ҳамкорлик тўғрисидаги битим халқларимизнинг маънавий алоқаларини мустаҳкамлаш, ёшларимизни умумий манфаатлар атрофида жипслаштиришга йўналтирилган қатор лойиҳаларни кўзда тутади.
Учрашувда дунё шиддат билан ўзгараётгани, бизнинг минтақамизда ҳам хавфсизликка янги таҳдидлар юзага келаётгани қайд этилди.
– Биз тинчлик ва барқарорлик, дўстлик ва ҳамкорлик каби буюк неъматларни алоҳида қадрлашимиз ва мустаҳкамлашимиз, ёшларда миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат туйғусини тарбиялашимиз керак, - деди Ўзбекистон Президенти. – Саъй-ҳаракатларимизни бирлаштирсаккина, халқларимиз учун тинчлик ва хотиржамликни, келгуси авлодларга фаровон ҳаётни таъминлашдек умумий мақсадга эришишимиз мумкин. Ишончим комилки, сиз, ижодий ва илмий соҳаларнинг ҳурматли вакиллари, ўзингизнинг бой билим ва ҳаётий тажрибангиз, ташаббускорлик ва ғайратингиз билан халқларимиз дўстлигини мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшасиз.
Президентлар «Арбоб» маданият саройини кўздан кечирдилар. Ушбу мажмуа 1959 йилда барпо этилган. У тожик халқи учун тарихий аҳамиятга эга. Ўтган асрнинг 90-йиллари бошида бу ерда мамлакат мустақиллигига доир муҳим қарорлар қабул қилинган. Бу ерда 1992 йилда – Тожикистон тақдирида ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлган паллада Эмомали Раҳмон давлат раҳбари лавозимига киришган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистонга расмий ташрифи доирасида 11 июнь куни Душанбедан Хўжандга келди.
11.06.2021Кейингиси
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон ҳамроҳлигида “Қайроққум гиламлари” корхонасини бориб кўрди.

Шавкат Мирзиёев – инициатор и архитектор добрососедских отношений
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном посетил Дворец культуры «Арбоб» вблизи Худжанда. Здесь состоялась встреча с представителями старшего поколения, а также творческой и научной интеллигенции Согдийской области.
Лидер Таджикистана Эмомали Рахмон отметил, что благодаря политической воле Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева стали крепче дружба и взаимное доверие между нашими странами.
- Могли ли мы хотя бы представить, что накопившиеся проблемы будут решены за столь короткое время?! Даже международные организации не верили в это. Сегодня между нашими государствами не осталось нерешенных вопросов, установилась атмосфера взаимного доверия. Инициатором и архитектором этих отношений является уважаемый Шавкат Миромонович Мирзиёев, - сказал Эмомали Рахмон.
Подчеркнуто, что в последние годы на таджикско-узбекской границе открылось 17 пропускных пунктов, за что народ Таджикистана очень благодарен.
Глава нашего государства выразил глубокое уважение собравшимся и выступил с речью о важности ценить отношения дружбы и добрососедства наших народов, развивать культурно-гуманитарные связи.
– В последние годы благодаря отношениям добрососедства
и вечной дружбы между Узбекистаном и Таджикистаном мы достигаем колоссальных результатов. Конечно, неоценимый вклад в эти успехи вносите и вы, уважаемые представители общественности и интеллигенции двух стран; мы хорошо знаем и высоко ценим это, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Не случайно важная часть мероприятий, предусмотренных программой визита узбекского лидера, проходит в Худжанде. Этот древний город одинаково дорог народам Узбекистана и Таджикистана. Ведь на протяжении веков он являлся важнейшим центром на Великом Шёлковом пути и играл большую роль в культурной жизни всего региона.
История хранит память о подвигах великих полководцев - прославленном сыне Худжанда Темур Малике и хорезмшахе Джалолиддине Мангуберды, которые плечом к плечу противостояли завоевателям. Город продолжал играть важную роль, рос и развивался при Темуридах, Шейбанидах и в период ханств.
Заслуживает особого внимания то, что в Худжанде активно работает общественный Узбекский центр духовности
и просветительства, научная школа по подготовке специалистов узбекской филологии при местном университете.
В Узбекистане созданию благоприятных условий для сохранения и развития таджикской культуры, как и культуры других наций и народностей, придается важное значение. В нашей стране проживают свыше одного миллиона шестисот тысяч таджиков – наших сограждан, вносящих достойный вклад в развитие Узбекистана. Это талантливые учёные, предприниматели и фермеры, учителя и врачи, деятели культуры и искусства, руководители разных уровней.
Важный вклад в укрепление межнационального согласия вносят 15 таджикских национальных культурных центров. На таджикском языке издаются газеты и журналы, выпускаются теле- и радиопередачи. В Узбекистане действует 255 школ с таджикским языком обучения, факультеты и отделения в ряде вузов республики. В текущем учебном году приём на эти направления увеличился вдвое.
Только за последние годы более 130 наших сограждан таджикской национальности были удостоены высоких государственных наград Узбекистана.
В наших странах уделяется большое внимание изучению и взаимообогащению литературы и искусства двух народов. Этому способствует солидный пакет документов, подписанный в рамках визита Президента Узбекистана. В частности, соглашения о культурно-гуманитарном сотрудничестве предусматривают целый ряд проектов, призванных укрепить духовную связь наших народов, сплотить нашу молодёжь вокруг общих интересов.
Во время встречи отмечалось, что стремительно меняется современный мир, возникают все новые вызовы и угрозы безопасности, в том числе в нашем регионе.
– Мы должны особенно дорожить и приумножать наше великое достояние – мир и стабильность, дружбу и сотрудничество, воспитывать у нашей молодёжи уважение к национальным и общечеловеческим ценностям, – сказал лидер Узбекистана. – Только объединив усилия, мы сможем достичь общих целей – обеспечить нашим народам мир и благополучие, процветание будущим поколениям. Уверен, что вы, наши уважаемые представители творческой и научной интеллигенции, своими богатыми знаниями и жизненным опытом, с присущими вам энергией и энтузиазмом внесёте свой достойный вклад в укрепление узбекско-таджикской дружбы. И я уверен, что такая высокая и благородная миссия вам по плечу.
Президенты осмотрели Дворец культуры «Арбоб». Этот комплекс был возведен в 1959 году. Он имеет историческое значение для таджикского народа. В начале 90-х годов прошлого века здесь принимались важные решения, связанные с обретением независимости страны. Здесь в 1992 году – судьбоносный для Таджикистана момент Эмомали Рахмон вступил в должность главы государства.