Президент Шавкат Мирзиёев Юқори Чирчиқ туманидаги “Евро Глобал Инвест” масъулияти чекланган жамияти фаолияти билан танишди.
Бугун юртимизда қурилиш кўлами кенг. Шу боис янгича дизайндаги темир-бетон материалларига талаб юқори.
Ўтган йили декабрда иш бошлаган “Евро Глобал Инвест” корхонаси йирик йиғма темир-бетон панеллари тайёрлашга ихтисослашган. Мазкур лойиҳанинг умумий қиймати 40 миллион евро. 7 гектарлик ишлаб чиқариш майдонига Италия, Германия ва Австриядан замонавий линиялар келтириб ўрнатилган.
Корхона маҳсулотлари жаҳон стандартларига мос, зилзилабардошлиги юқори. Мазкур қурилиш материаллари ишлатилган уйлар таннархи бошқаларга нисбатан 30 фоиз арзон бўлади. Маҳсулотлар рангли қилиб тайёрланиши ҳам мумкин.
Кластер усулидаги корхона йилига 500 минг куб метр бетон маҳсулотлар ишлаб чиқариш, 1 миллион тонна тош майдалаш, яна шунча асфальт тайёрлаш қувватига эга. Бу ерда шунингдек, ички ва ташқи эшиклар, дераза ромлари, мебеллар ҳам ясалмоқда.
Давлатимиз раҳбари материаллар ишлаб чиқариш ва қурилишнинг тўлиқ «занжири»ни ташкил этиб, уй-жойлар нархини янада арзонлаштириш, кўпроқ ёшларни ишга жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
Айни пайтда 850 нафар ишчи меҳнат қилади. Йил якунигача иш ўринларини 1 минг 500 тага етказиш режалаштирилган.
Шу ерда 2021-2022 йилларда Тошкент вилоятида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Президент Чирчиқ шаҳрига ташрифи чоғида Ифтихор маҳалласига кириб кўрди. Кўп қаватли уйларда яшаётган одамлар билан суҳбатлашди.
Нурафшон шаҳрида халқ депутатлари Тошкент вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтмоқда. Сессияда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этмоқда.

Сегодня в стране развернута широкомасштабная строительная работа. Поэтому высока потребность в новых железобетонных материалах.
Предприятие, начавшее работу в декабре прошлого года, специализируется на производстве сборных крупноразмерных железобетонных панелей. Общая стоимость проекта составляет 40 миллионов евро. На производственной площадке в 7 гектаров установлены современные линии из Италии, Германии и Австрии.
Продукция предприятия соответствует мировым стандартам и обладает высокой сейсмостойкостью. Стоимость домов с использованием этих стройматериалов будет на 30 процентов дешевле. Изделия могут быть выполнены в цвете.
Кластерное предприятие способно производить 500 тысяч кубометров железобетонных изделий, производить дробление 1 миллиона тонн камней и производить столько же асфальта. Здесь же изготавливаются межкомнатные и входные двери, оконные рамы, мебель.
Глава государства подчеркнул необходимость дальнейшего удешевления жилья и привлечения большего количества молодежи за счет создания полного цикла производства стройматериалов.
В настоящее время здесь трудятся 850 человек. До конца года планируется довести число рабочих мест до 1,5 тысяч.
Здесь же прошла презентация инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Ташкентской области в 2021-2022 годах.
В ходе посещения Чирчика Президент приехал в махаллю Ифтихор, где поговорил с жителями многоквартирных домов.