Бу ерда кардиожарроҳлик, трансплантология ва нейро-қон-томир жарроҳлиги бўлимлари учун 75 ўринли янги бино қурилмоқда. Бунинг натижасида мазкур мураккаб йўналишларда замонавий шароит яратилади, ҳам жарроҳлик амалиётлари ўтказиш қамрови ошади.
Ушбу бўлимларда йилига қўшимча 3 минг беморга юқори технологик шошилинч тиббий ёрдам кўрсатишга имконият бўлади. Бу ерда ишлайдиган шифокорлар Австрия, Туркия ва Япониядаги етакчи тиббий илмий марказларда малака ошириб қайтди.
Бундан ташқари, интервенцион муолажалар бўлимида ҳар йили қўшимча мингдан зиёд ўткир коронар синдром, бош мия қон айланишининг ўткир бузилишида юқори даражадаги минимал инвазив диагностика ва даволаш муолажалари ўтказилади.
Шунингдек, бинода реанимация бўлими, интенсив даволаш ўринлари, амалиёт бўлимлари, юқори технологик ускуналарга эга ташхислаш бўлими бўлади. Янги иморат 2021 йилда фойдаланишга топширилади.
Президент бўлимлар қурилишини кўздан кечирди. Бу шифохона илмий марказ эканига алоҳида урғу бериб, малакали хизмат қамровини кенгайтириш зарурлигини таъкидлади. Бунинг учун уни бирламчи бўғин билан боғлаш, чет элдан олимларни жалб этиб, жойлардаги шифокорлар билан тажриба алмаштириш юзасидан кўрсатмалар берилди.

Даны указания по расширению охвата экстренной медицинской помощью
Здесь строится новый корпус на 75 коек для отделений кардиохирургии, трансплантологии и сосудистой нейрохирургии. В результате будут созданы современные условия работы, увеличится частота операций.
Указанные отделения смогут оказывать высокотехнологичную неотложную медицинскую помощь дополнительно 3 тысячам пациентов в год. Врачи, которые приступят к работе, повысили квалификацию в ведущих медицинских и научных центрах Австрии, Турции и Японии.
Кроме того, в отделении интервенционных процедур будут проводиться ежегодно более тысячи малоинвазивных диагностических и терапевтических процедур при остром коронарном синдроме, острых нарушениях кровообращения головного мозга.
В здании также будут реанимационное отделение, койки интенсивного лечения, кабинеты для практики, диагностическое отделение с высокотехнологичным оборудованием. Новое здание будет сдано в эксплуатацию в 2021 году.
Президент осмотрел ход строительства отделений. Подчеркнув, что это учреждение является прежде всего научным центром, глава государства отметил необходимость расширения охвата квалифицированными услугами. Дано указание установить взаимодействие с первичным звеном, пригласить ученых из-за рубежа, организовать обмен мнениями с врачами на местах.