Президент Шавкат Мирзиёев 13 июнь куни стандартлаштириш ва сертификатлаштириш соҳасидаги самарадорликни ошириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Истеъмол маданияти ривожланган бугунги кунда сифат биринчи ўринга чиқмоқда. Бу борада бутун дунёга тушунарли “тил” бу – стандарт.
Мамлакатимизда ҳам барча соҳаларда халқаро андозалар жорий этилмоқда. Масалан, қишлоқ хўжалиги корхоналарида “Global G.A.P.” ва “Organic”, тўқимачиликда “Oeko-Tex” стандарти асосида маҳсулотлар тайёрланмоқда. “GSP+” тизими доирасида 6 минг 200 турдаги маҳсулотларни Европа Иттифоқига божсиз экспорт қилиш имконияти яратилди.
Бу соҳада жаҳон бозорига мувофиқликни таъминлаш мақсадида, давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 2 июндаги фармонига асосан, Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тизимига ўтказилиб, Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги сифатида қайта ташкил этилган эди.
Лекин бу соҳанинг ўзида сифатни ошириш, замонавий лабораториялар ташкил этиш, ишлаб чиқарувчиларга йўл кўрсатиб, экспортни кўпайтириш бўйича ҳали ўзгариш сезилмаяпти. Стандарт, карантин, ветеринария идоралари ҳамда гигиеник лабораториялар ягона сиёсат юритмасдан, тадбиркорга кўмакчи бўлмаяпти. Ҳудудларда 150 та лабораторияга эҳтиёж мавжуд. Мисол учун, қуритилган мевани экспорт қилиш учун 27 хил таҳлил қиладиган лаборатория керак. Лекин, биронтаям бундай муассаса йўқ. Кўп тадбиркорлар бу муаммоларни маҳсулотини Европага олиб борганидан кейин билаяпти.
Шу боис йиғилишда стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология соҳаларида самарадорликни ошириш, мувофиқликни баҳолаш жараёнларига замонавий услубларни жорий қилиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгиланди.
Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ва тармоқ раҳбарларига ҳар бир маҳсулот бўйича масалани чуқур ўрганиб, керакли стандартларни жорий қилиш ва лабораторияларни янгилаш вазифаси қўйилди. Бу орқали халқаро стандартларга мос корхоналар сонини 3 баравар ошириб, 1 минг 200 тага етказиш мумкин.
Хусусан, Чирчиқдаги “Ўзтекс” корхонасида маҳсулотларни Европа талаблари асосида синовдан ўтказиш йўлга қўйилгач, экспорти ошган. Президент бундай лабораторияларни тўқимачилик, чарм-пойабзал, электр техникаси, машинасозлик ва кимё саноати корхоналарида ҳам ташкил қилиш зарурлигини таъкидлади.
Йил якунигача саноат соҳалари бўйича 27 та халқаро кўргазмада иштирок этиб, тадбиркорларни Европа бозорига олиб чиқиш юзасидан кўрсатма берилди.
Аграр тармоқда ҳам ижобий тажрибалар бор. Масалан, Самарқанд туманидаги “Сам фрут” корхонасида мева-сабзавот ва кўкатларни даладан экспортга тайёрлашгача бўлган жараён халқаро талаблар асосида ташкил этилган. Бу йил корхона Европага 10 миллион доллар экспорт қилишни режалаган.
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлигига вилоят ҳокимлари билан бирга, мева-сабзавот етиштирилаётган 200 минг гектар майдонни халқаро талабларга мослаштириш вазифаси қўйилди.
Озиқ-овқат маҳсулотларининг сифати ва хавфсизлигини таъминлаш мақсадида Қорақалпоғистон ва вилоят марказларидаги 14 та лабораторияни халқаро аккредитациядан ўтказиш, 13 та ҳудудий агрокимё лабораториясини замонавий жиҳозлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлат божхона қўмитасига экспорт, импорт ва транзит бўйича барча сертификат ва рухсатномаларни “Ягона дарча” ахборот тизими орқали йўлга қўйиш топширилди.
Корхона ва ташкилотларнинг 3 минг нафар мутахассисларини стандартлаштириш соҳаси бўйича қўшимча ўқитиш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликларининг Ҳукумат ишлари бўйича вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гаргавий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
10.06.2022Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 июнь куни Америка Қўшма Штатлари Қуролли Кучлари Марказий қўмондонлиги қўмондони генерал Майкл Курилла бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 13 июня провел совещание по повышению эффективности в сфере стандартизации и сертификации.
Сегодня, с ростом потребительской культуры, на первый план выходят качество и безопасность продукции, обеспечение которых во многом зависит от стандартов.
В нашей стране во всех отраслях экономики внедряются международные стандарты. Это, к примеру, Global G.A.P. и Organic на сельскохозяйственных предприятиях, Oeko-Tex на предприятиях текстильной отрасли. В рамках системы GSP+ создана возможность беспошлинного экспорта в страны Европейского союза товаров 6,2 тысячи видов.
В целях обеспечения гармонизации отечественных стандартов с требованиями мирового рынка Указом Президента от 2 июня 2021 года Узбекское агентство стандартизации, метрологии и сертификации было передано в ведение Министерства инвестиций и внешней торговли и реорганизовано в Агентство по техническому регулированию.
Однако положительных сдвигов в повышении качества, создании современных лабораторий, содействии производителям и увеличении экспорта в сфере не наблюдается. Ведомства, ответственные за стандартизацию, карантин, ветеринарию и гигиенические лаборатории, не реализуют единую политику и не помогают предпринимателям. В регионах имеется потребность в 150 лабораториях. Например, для экспорта сухофруктов необходимы лаборатории, способные проводить 27 видов анализов. Однако в стране нет ни одной такой лаборатории. Многие предприниматели узнают о несоответствии их продукции установленным требованиям после того, как их товары уже прибыли в Европу.
В связи с этим на совещании определены дополнительные меры по повышению эффективности в области стандартизации, сертификации и метрологии, внедрению современных методов в процесс оценки соответствия.
Перед Агентством по техническому регулированию и руководителями отраслей поставлена задача тщательно изучить каждый вид продукции, внедрить необходимые стандарты и обновить лаборатории. Указано на возможность увеличения количества предприятий, соответствующих международным стандартам, в 3 раза - до 1,2 тысячи.
К примеру, экспорт предприятия «Узтекс» в Чирчике увеличился после того, как было внедрено испытание продукции в соответствии с европейскими требованиями. Президент подчеркнул необходимость создания подобных лабораторий в текстильной, кожевенно-обувной, электротехнической, машиностроительной и химической промышленности.
Дано указание принять участие до конца года в 27 международных выставках и обеспечить выход предпринимателей на европейский рынок.
Положительный опыт есть и в аграрном секторе. Например, на предприятии «Сам фрут» в Самаркандской области весь процесс от заготовки овощей и фруктов до экспорта организован в соответствии с международными требованиями. В этом году компания планирует экспортировать в Европу продукцию на 10 миллионов долларов.
Перед Агентством по карантину и защите растений поставлена задача совместно с хокимами регионов привести 200 тысяч гектаров плодоовощных площадей в соответствие с международными стандартами.
В целях обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов поручено провести международную аккредитацию 14 лабораторий в Каракалпакстане и областных центрах, современное оснащение 13 областных агрохимических лабораторий.
Государственному таможенному комитету поручено организовать выдачу всех видов сертификатов и разрешений на экспорт, импорт и транзит через информационную систему «Единое окно».
Подчеркнута важность обучить дополнительно 3 тысячи специалистов предприятий и организаций работе в данной сфере.