Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 январь куни соғлиқни сақлаш соҳасини ва илм-фан йўналишларини ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Охирги йилларда тиббиёт соҳасининг бирламчи, тез тиббий ва ихтисослашган ёрдам бўғинларида муҳим ислоҳотлар амалга оширилди. Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 7 декабрдаги фармонига мувофиқ, 2019-2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепцияси тасдиқланди.
Касалликни профилактика қилиш учун врачлик пунктлари ва оилавий поликлиникалар ходимлари уйма-уй юриб, аҳолини патронаж билан қамраб олиши, ҳудудий шифохоналар билан маълумот алмашинуви тўлиқ йўлга қўйилиши зарурлиги қайд этилди. Бунда тиббий маданиятни ошириш, жисмоний тарбия ва спортни оммалаштиришга алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Йиғилишда тиббиёт тизимини илғор хорижий стандартлар асосида ташкил этиш, аҳолининг соғлиқни сақлаш хизматларидан фойдаланишини янада кенгайтиришга қаратилган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
16 та ихтисослашган марказ касалликлар кўрсаткичини таҳлил қилган ҳолда, уларнинг олдини олиш чораларини кўриши, ўз фаолиятини ҳудудларда ташкил этиб, бирламчи тизим билан хамкорликда ишлаши кераклиги кўрсатиб ўтилди. Ушбу марказларни янада ривожлантириш учун хусусий ва хорижий инвестициялар йўналтириш муҳимлиги айтиб ўтилди.
Оналик ва болаликни муҳофаза қилиш хизматини янада яхшилаш, туғиш ёшидаги аёллар тиббий кўригини тизимли ташкиллаштириш, касалликка чалинганларни соғломлаштириш бўйича аниқ иш режа ишлаб чиқиш юзасидан топшириқлар берилди.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳри тез тиббий ёрдам хизмати чақириқларни автоматик қабул қилиш ва ижро этиш бўйича тўлиқ рақамлаштирилди ҳамда 150 та махсус “Форд” автомобиллари билан таъминланди.
Давлатимиз раҳбари ушбу тизимни 2020-2021 йилларда республиканинг барча ҳудудларига босқичма-босқич татбиқ этиш, шошилинч ва тез тиббий ёрдам хизматини кучайтириш зарурлигини таъкидлади.
Тиббиёт муассасаларини таъмирлаш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Инвестиция дастурига мувофиқ тиббиёт муассасаларини жиҳозлаш учун жорий йилда халқаро молия институтлари маблағларини жалб қилиш зарурлиги қайд этилди.
Йиғилишда соҳадаги кадрлар таъминоти, малакаси ва салоҳияти танқид қилинди. Ҳозирда соғлиқни сақлаш тизимида 75 минг нафар врач фаолият юритмоқда. 2 минг 900 та умумамалиёт шифокори, 10 мингта тор мутахассислар етишмайди. Илмий изланиш натижаларини ҳаётга жорий этиш 5 фоиздан ҳам ошмайди.
Президентимиз мутахассисларни давлат буюртмаси асосида манзилли тайёрлаш, мақсадли квоталарни туман, қишлоқ ва иш жойи кўрсатилган ҳолда шакллантириш зарурлигини таъкидлади.
Тиббиётда илм-фанни ривожлантириш, илмий изланишларнинг устувор йўналишларини қайта кўриб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.
Маълумки, 2020 йил Ўзбекистонда Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили деб эълон қилинди. Президентимиз Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида ҳар йили илм-фаннинг бир нечта устувор йўналишини ривожлантириш зарурлигини таъкидлади.
Хусусан, жорий йилда математика, кимё-биология, геология каби йўналишларда фундаментал ва амалий тадқиқотлар фаоллаштирилиб, олимларга барча шарт-шароитлар яратиб берилади. Шунингдек, илм-фан соҳасида фундаментал ва инновацион тадқиқотлар учун мақсадли грант маблағларини ажратиш механизми тубдан қайта кўриб чиқилади.
Йиғилишда мутасаддиларга шу борадаги ишларни тизимли ташкил этиш, туб ислоҳотларни мактаб таълимидан бошлаб илмий-тадқиқот муассасаларигача қамраб олиш бўйича топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари фаннинг белгиланган соҳаларига ҳам моддий, ҳам маънавий эътиборни кучайтириш кераклигини алоҳида таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев 27 январь куни Тошкент халқаро инвестиция форумини юқори савияда ташкил этиш масаласи бўйича йиғилиш ўтказди.

В последние годы в звенах первичной, экстренной и специализированной медицинской помощи осуществлены важные реформы. Указом главы государства от 7 декабря 2018 года утверждена Концепция развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019-2025 годы.
На совещании отмечалось, что для профилактики заболеваний работники врачебных пунктов и семейных поликлиник должны совершать подворный обход, охватить население патронажем, необходимо наладить обмен данными с региональными больницами. Особое внимание при этом необходимо уделить повышению медицинской культуры, популяризации физической культуры и спорта.
Обсуждены меры по организации медицинской системы на основе передовых зарубежных стандартов, дальнейшему расширению доступа населения к услугам здравоохранения.
Затронута деятельность 16 специализированных медицинских центров. Отмечено, что им необходимо предупреждать заболевания на основе анализа показателей заболеваемости, организовать деятельность в регионах и тесно взаимодействовать с учреждениями первичного звена. Подчеркнута важность привлечения частных и иностранных инвестиций на дальнейшее развитие указанных центров.
Поручено улучшить работу по охране материнства и детства, разработать конкретный план по организации медицинского осмотра и оздоровлению женщин фертильного возраста.
В службе скорой медицинской помощи города Ташкента внедрена система автоматического приема и реагирования на вызовы, служба обеспечена 150 специальными автомобилями "Форд".
Глава государства отметил, что данную систему необходимо поэтапно внедрить во всех регионах республики в 2020-2021 годах, улучшить оказание экстренной и скорой медицинской помощи.
Отдельное внимание уделено вопросам ремонта, укрепления материально-технической базы медицинских учреждений. Отмечалось, что в текущем году предстоит привлечь средства международных финансовых институтов для оснащения медицинских учреждений в рамках Инвестиционной программы.
На совещании подвергнута критике кадровая политика в сфере, указано в частности на нехватку, низкую квалификацию и потенциал специалистов. В настоящее время в системе здравоохранения трудятся 75 тысяч врачей. Не хватает почти 3 тысяч врачей общей практики, 10 тысяч – узкой специализации. Показатель внедрения в практику результатов научных исследований не превышает и 5 процентов.
Президент отметил необходимость адресной подготовки специалистов на основе государственного заказа, формирования целевых квот с указанием района, села и места работы.
Поставлены задачи по развитию медицинской науки, пересмотру приоритетов научных исследований.
Как известно, 2020 год объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. В своем Послании Олий Мажлису Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость развития нескольких важных направлений науки каждый год.
В частности, в нынешнем году будут приняты меры по активизации фундаментальных и прикладных исследований в таких областях, как математика, химия и биология, геология, созданы все условия для ученых. Также будет кардинально пересмотрен механизм предоставления целевых грантов для фундаментальных и инновационных исследований.
На совещании ответственным лицам даны соответствующие поручения системно организовать эту работу, охватить реформами все этапы от школьного образования до научно-исследовательских учреждений.
Глава государства особо отметил необходимость как материальной, так и моральной поддержки указанных отраслей науки.
Президент Шавкат Мирзиёев 27 января провел совещание по вопросам организации Ташкентского международного инвестиционного форума.