Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон 2 июнь куни расмий ташриф билан мамлакатимизга келди.
Тошкент халқаро аэропортида уни Президент Шавкат Мирзиёев кутиб олди. Етакчилар ўртасида қисқа суҳбат бўлиб ўтди.
Сўнг Тожикистон Президенти “Янги Ўзбекистон” боғига ташриф буюриб, Мустақиллик монументи пойига гул қўйди. Меҳмонга мажмуанинг мазмун-моҳияти ва меъморий хусусиятлари ҳақида сўзлаб берилди.
Таъкидлаш жоизки, мамлакатимизга келган олий даражадаги меҳмонлар томонидан ушбу монументга гул қўйиш маросими анъанага айланди.
1 июнь куни Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида соғлиқни сақлаш соҳасидаги вазифалар ижроси ҳамда келгусидаги режалар кўриб чиқилди.

2 июня по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон прибыл в нашу страну с официальным визитом.
В международном аэропорту Ташкента его встретил Президент Шавкат Мирзиёев. Лидеры провели короткую беседу.
Затем лидер Тажикистана прибыл в парк «Янги Узбекистон» и возложил цветы к Монументу независимости. Он осмотрел комплекс, подробно ознакомился с содержанием и архитектурными особенностями данного ансамбля.
Следует отметить, что церемония возложения цветов к этому монументу стала традиционным пунктом посещения гостей высшего уровня.
1 июня при Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось обсуждение исполнения поставленных задач и дальнейших планов в сфере здравоохранения.
В резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония официальной встречи Президента Республики Таджикистан.