Президент Шавкат Мирзиёев 10 март куни Тошкент халқаро инвестиция форумига тайёргарлик масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Ушбу форум 24-26 март кунларига режалаштирилган бўлиб, унда халқаро ташкилотлар ва молиявий тузилмалар, 56 та давлатдан 1 минг 500 нафардан зиёд йирик инвесторлар ва юқори мартабали меҳмонлар қатнашиши кутилмоқда. Хусусан, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё таррақиёт банки президентлари, вазирлар, йирик корпорация ва компаниялар раҳбарлари иштирок этади.
Форум доирасида ялпи мажлис ва шўъба мажлислари, давра суҳбатлари, тақдимотлар, брифинглар каби 40 дан ортиқ тадбирлар кўзда тутилган.
Мазкур анжуман мамлакатимиз иқтисодиёти учун зарур бўлган истиқболли лойиҳаларнинг тақдимот платформаси бўлиб хизмат қилади. Юртимиздаги имкониятлар, хорижий инвесторлар учун яратилган шароитлар ва жозибадор йўналишлар таништирилади.
Йиғилишда форумга тайёргарлик ишларининг бориши ҳақида ахборот берилди.
Давлатимиз раҳбари бундай инвестиция форуми Ўзбекистонда биринчи марта ўтказилаётганига эътибор қаратиб, уни юқори даражада ташкиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Мамлакатимизнинг халқаро бизнес ҳамжамиятига очиқлигини намойиш этиш, ҳар бир тармоқ ва ҳудуднинг инвестицион салоҳиятини кўрсатиш зарурлиги таъкидланди. Йирик лойиҳаларга илғор технологиялар ва инвестицияларни жалб қилиш бўйича аниқ натижаларга эришиш вазифаси қўйилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 марта провел совещание по вопросам подготовки к Ташкентскому международному инвестиционному форуму.
Проведение мероприятия запланировано на 24-26 марта. Ожидается, что в нем примут участие 1,5 тысячи крупных инвесторов и гостей высокого уровня из 56 стран, представители международных организаций и финансовых институтов. В частности, на форум прибудут президенты Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, министры ряда государств, руководители крупных корпораций и компаний.
В рамках форума пройдет более 40 мероприятий, в том числе пленарное заседание и отраслевые встречи, круглые столы, презентации, брифинги и другие.
Вместе с тем форум станет площадкой для презентации перспективных проектов, имеющих важное значение для экономики страны. Будут представлены возможности для привлечения иностранного капитала, созданные условия и привлекательные направления деятельности для зарубежных инвесторов.
На совещании главе государства доложено о ходе подготовки к форуму.
Отметив, что подобный инвестиционный форум проводится в Узбекистане впервые, Президент дал поручения по организации мероприятия на высоком уровне.
Поставлена задача продемонстрировать открытость нашей страны международному бизнес-сообществу, подробно довести до него инвестиционный потенциал каждой отрасли и региона. Указано на необходимость достижения конкретных результатов в привлечении передовых технологий и инвестиций к крупным проектам.