Давлатимиз раҳбари Тошкент вилоятининг Қуйи Чирчиқ туманидаги “ТСТ Сluster” кластери томонидан бунёд этилган шолини қайта ишлаш заводи фаолияти билан танишди.
“ТСТ Rice” номли ушбу масъулияти чекланган жамиятда шоли етиштириш ва уни чуқур қайта ишлаш бўйича тўлиқ саноат занжири яратилган. Ўтган йили 2,6 минг гектардан ортиқ ерда “Лазурний”, “Искандар”, “Мустақиллик”, “Нукус” навларидан мўл ҳосил етиштирилган.
Айтиш жоизки, илгари шоликорлар фаолияти тарқоқ бўлгани учун тузук даромад ололмасди. Айниқса, шолини қайта ишлашда кўплаб муаммоларга дуч келинарди.
Президентимизнинг 2021 йил 2 февралдаги “Шоли етиштиришни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қароридан сўнг соҳада сифат ўзгаришлари бошланди, самарадорлик ошди.
“ТСТ Rice” мажмуаси жойлашган майдон ҳам илгари ташландиқ жой эди. 27 миллиард сўмликдан зиёд лойиҳа туфайли ушбу 6 гектар ҳудудда замонавий мажмуа барпо этилди. У хирмон майдони, умумий сиғими 15 минг тонналик 2 та ёпиқ омбор, шолини тозалаш ва қуритиш цехи ҳамда қайта ишлаш заводини ўз ичига олган.
Шолини тозалаш ва қуритиш цехи тўртта линия билан жиҳозланган. Уларнинг ҳар бири ёрдами бир сменада 120 тонна шолини қуритиш мумкин. Бу ерда бошқа дуккакли маҳсулотларни тозалаш ва қуритиш ҳам мумкин. Яна бир эътиборли жиҳати, мазкур цех кўмирда ишлайди.
Шолини қайта ишлаш заводи Туркиянинг “Yashar Makina” компанияси ускуналари билан жиҳозланган. Улар ёрдамида энг юқори навдаги гуруч маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Чунки “ақлли” ускуналар гуручни нафақат катта-кичиклиги, балки ранги бўйича ҳам саралайди.
Ҳозирги пайтда завод бир йилда 40 минг тонна маҳсулотни қайта ишлаш қувватига эга. Истиқболда режалаштирилган иккинчи босқич ҳам ишга туширилгач, корхона қуввати икки баробарга ортади.
Бу ерда замонавий лаборатория ҳам бор. Бу ерда қабул қилинаётган шолининг намлиги, қуритиш ва қайта ишлаш жараёнлари, шунингдек, гуруч маҳсулотларининг сифат кўрсаткичлари доимий назорат қилиб борилади.
“Даладан дастурхонгача” тамойили асосида иш юритаётган шоличилик кластерида жорий йилда ҳосилдорликни 60 центнердан ошириш, хорижга 100 минг АҚШ доллари миқдорида гуруч экспорт қилиш режалаштирилган.
“ТСТ Rice” корхонасида 365 нафар, умуман, кластерда 8 минг 750 нафар аҳоли ишламоқда.
- Мана, инсон ҳуқуқлари деймиз. Энг катта ҳуқуқлардан бири - иш билан таъминланиш. Бизнинг ҳамма ҳаракатларимиз шунга қаратилган. Одамларни ишли қилсак, аҳоли жон бошига даромадни кўпайтирсак, сотиб олиш қобилияти ошса, бошқа ҳамма ҳуқуқлар ўзи жой-жойига тушади. Шунинг учун Тошкент вилоятини ишсизлик минимал даражада бўлган ҳудудга айлантирмоқчимиз. Вилоятда бунинг учун ҳамма шароит бор, - деди Шавкат Мирзиёев.
Асосий эътибор экспортни кўпайтириш, янги бозорларни ўзлаштиришга қаратилмоқда. Хусусан, келгуси йили гуруч экспортини 500 минг АҚШ долларига етказиш мўлжалланган. Бундан ташқари, “ТСТ Сluster” кластерининг 2021-2023 йилларга мўлжалланган тўрт босқичли лойиҳаси доирасида 114 миллион долларлик тайёр тўқимачилик ва тикувчилик маҳсулотлари экспорт қилиниши кўзда тутилган.
Шу ерда вилоят қишлоқ хўжалиги ва тўқимачиликни ривожлантириш бўйича лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Чиноз туманидаги Эшонобод маҳалласини бориб кўрди.
Чирчиқ - Тошкент вилоятининг энг йирик шаҳарларидан бири. Ҳудуд ривожлангани сари аҳоли сони ҳам ортиб бормоқда. Шаҳарнинг Шодлик маҳалласида қурилган 4 та 16 қаватли уй аҳолининг ўсиб бораётган талабини таъминлашга қаратилган.

Глава государства ознакомился с деятельностью завода по переработке риса, построенном кластером «ТСТ Сluster» в Куйичирчикском районе Ташкентской области.
Комплекс «ТСТ Rice» имеет полную производственную цепочку по выращиванию и глубокой переработке риса. В прошлом году на площади более 2600 гектаров были засеяны рисом сортов «Лазурный», «Искандар», «Мустакиллик» и «Нукус».
Следует отметить, что в прошлом производители риса не могли получать приличный доход из-за своей разрозненной деятельности. Было много проблем, особенно при переработке риса.
С принятием постановления Президента Республики Узбекистан от 2 февраля 2021 года «О мерах по дальнейшему развитию рисоводства» в отрасли начались качественные изменения, повысилась эффективность.
Территория комплекса «TCT Rice» также ранее была заброшена. Благодаря проекту на сумму более 27 миллиардов сумов на территории площадью 6 гектаров построен современный комплекс. Он включает в себя гумно, 2 закрытых склада общей вместимостью 15 тысяч тонн, цех очистки и сушки риса и цех по переработке.
Цех очистки и сушки риса оборудован четырьмя линиями. С помощью каждого из них можно сушить 120 тонн риса за смену. Здесь также можно чистить и сушить другие зернобобовые. Еще один примечательный аспект - этот цех работает на угле.
Завод по переработке риса оснащен оборудованием турецкой компании «Yashar Makina». Оно используются для производства рисовой продукции высшего сорта. «Умная» техника сортирует рис не только по размеру, но и по цвету.
В настоящее время завод имеет мощность переработки 40 тысяч тонн в год. После запуска второй очереди мощности завода увеличатся вдвое.
Здесь также есть современная лаборатория. Постоянно контролируется влажность получаемого здесь риса, процессы сушки и обработки, а также показатели качества рисовой продукции.
В этом году рисовый кластер, работающий по принципу «от поля к столу», планирует увеличить урожайность на 60 центнеров и экспортировать рис на сумму не менее 100 тысяч долларов США.
В «TCT Rice» трудятся 365 человек, а во всем кластере работает 8750 человек.
- Вот мы говорим о правах человека. Одно из важнейших прав - право на труд. Все наши усилия направлены на это. Если мы обеспечим занятость людей, если мы увеличим доход на душу населения, если повысится покупательная способность, все остальные права встанут на свои места. Поэтому мы хотим превратить Ташкентскую область в регион с минимальной безработицей. Для этого в регионе есть все условия, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Главное внимание уделяется увеличению экспорта, освоению новых рынков. В частности, в следующем году намечено довести экспорт риса до 500 тысяч долларов США. Кроме того, в рамках четырехэтапного проекта кластера «ТСТ Сluster» на 2021-2023 годы планируется экспортировать готовую текстильную и швейную продукцию на 114 миллиона долларов.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию сельского хозяйства и текстиля в регионе.
Чирчик - один из крупнейших городов Ташкентской области. По мере развития региона растет численность населения.