24 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған телефон орқали мулоқот қилдилар.
Суҳбат аввалида Туркия етакчиси давлатимиз раҳбарини туғилган куни билан самимий муборакбод этиб, Ўзбекистон Президентининг мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали муносабатларда бугунги юксак даражага эришишга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Мулоқот чоғида икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди. Куни кеча Анқара шаҳрида бўлиб ўтган Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва Ўзбекистон-Туркия бизнес форуми натижалари самарали бўлгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Турли йўналишларда, аввало, савдо-иқтисодий, инвестициявий, инновацион ва маданий-гуманитар соҳаларда эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни кенг кўламда амалга ошириш борасида томонларнинг интилиши қатъий экани таъкидланди.
Давлатларимиз раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар, шунингдек, бўлажак икки томонлама тадбирлар режасини кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазирининг ўринбосари, Президент ишлари бўйича вазир Шайх Мансур бин Зоид Ол Наҳаён билан телефон орқали мулоқот қилди.

24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы руководитель Турции искренне поздравил лидера Узбекистана с днем рождения, особо отметив личный вклад главы нашего государства в достижение современного уровня узбекско-турецких многоплановых отношений.
Президенты обсудили текущее состояние и перспективы сотрудничества между двумя странами. Выражено глубокое удовлетворение плодотворными результатами очередного заседания Межправительственной комиссии и совместного бизнес-форума, которые прошли накануне в городе Анкаре.
Подчеркнута взаимная приверженность полномасштабной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и культурно-гуманитарной сферах.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, а также рассмотрели график предстоящих двусторонних мероприятий.
24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с заместителем Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов, министром по делам Президента Шейхом Мансуром бин Заидом Аль Нахаяном.
24 июля текущего года состоялась встреча председателя Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишера Курманова с делегацией США во главе с помощником торгового представительства США по Южной и Центральной Азии Кристофером Уилсоном.