Истанбул шаҳрида 12 ноябрь куни Туркий кенгаш котибиятининг янги биноси олдида байроқ кўтариш маросими бўлиб ўтди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва қардош мамлакатлар раҳбарлари иштирок этдилар.
Тантанали равишда Ўзбекистон, Озарбайжон, Туркия, Қирғизистон, Қозоғистон ҳамда Венгрия, Туркманистон ва ташкилотнинг байроқлари кўтарилди.
Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған тадбир иштирокчиларига мурожаат қилар экан, мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали шерикликни янада ривожлантириш муҳим экангини таъкидлади ҳамда ушбу котибият ташкилот мақсад ва вазифаларини амалга оширишда бундан буён ҳам муҳим ўрин тутишига умид билдирди.
Туркий кенгаш котибияти жойлашган бино XIX аср бошида барпо этилган ҳамда Истанбул шаҳрининг Фотиҳ туманида жойлашган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 ноябрь куни тонгда Истанбул шаҳрида ўтаётган Туркий кенгаш саммити доирасида ўзига ажратилган қароргоҳда Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан учрашув ўтказди.

В городе Стамбуле 12 ноября состоялось поднятие флагов у нового здания секретариата Тюркского совета.
В церемонии принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеёв с главами братских государств.
В торжественной обстановке были подняты флаги Узбекистана, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, а также Венгрии, Туркменистана и самой организации.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, обращаясь к участникам мероприятия, подчеркнул важность дальнейшего расширения многопланового партнерства между странами, и выразил надежду, что секретариат будет и дальше играть важную роль в реализации целей и задач организации.
Здание, в котором разместился секретариат Тюркского совета, было построено в начале XIX века. Оно расположено в районе Фатих города Стамбула.