Туркий давлатлар етакчилари “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказидаги “Боқий шаҳар” мажмуасига ташриф буюрди.
Бу ерда олий мартабали меҳмонларнинг ташрифи шарафига Ўзбекистон Республикаси Президенти номидан қабул маросими ўтказилди.
Самимий мулоқотда Самарқанд туркий тамаддуннинг қадимий бешикларидан бири бўлгани, бугун халқаро форумлар марказига айланиб бораётгани ёдга олинди.
Туркий миллатларнинг қадим маданияти, умумий анъана ва қадриятларини ўзида мужассам этган концерт дастури намойиш этилди.
Туркий давлатлар ташкилоти саммити доирасидаги асосий тадбирлар эртага, 11 ноябрь куни бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармони билан Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған «Олий даражали Имом Бухорий» ордени билан мукофотланди.

Лидеры тюркских государств посетили комплекс “Вечный город” в международном туристическом центре “Великий шелковый путь”.
Здесь в честь высоких гостей был устроен официальный прием от имени Президента Республики Узбекистан.
В ходе искренней беседы лидеры отметили роль Самарканда как одной из древних колыбелей тюркской цивилизации, а также как современного центра международных форумов.
Состоялась концертная программа, в которой нашли воплощение богатая культура и общие ценности тюркских народов.
Основные мероприятия саммита Организации тюркских государств пройдут завтра, 11 ноября.
Указом Президента Республики Узбекистан Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган награжден орденом «Олий Даражали Имом Бухорий».
Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов прибыл в Самарканд.