Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Режеп Таййип Эрдоған Хивадаги Ичан қалъага ташриф буюрди.
Маълумки, икки етакчининг ҳам тарихга қизиқиши, ҳурмати баланд. Давлатимиз раҳбари Туркияга ташрифи чоғида Истанбулдаги Топкапи саройини бориб кўрган эди. Режеп Таййип Эрдоған илгари юртимизга келганида Бухорони зиёрат қилган.
Бу қалъа Марказий Осиёда сақланиб қолган бирдан-бир бутун бошли шаҳар-ёдгорликдир. Унинг «очиқ осмон остидаги музей» дея эътироф этилиши шундан. Бу ерда 120 дан зиёд меъморий обидалар бор.
Хива шаҳри 1990 йил 12 декабрда ЮНЕСКО Маданий мерос рўйхатига киритилган. 1997 йилда шаҳарнинг 2500 йиллик юбилейи нишонланган.
Бу узун тарих давомида Хива кўплаб туркий давлатларнинг маркази бўлган. У 2020 йилда Турксой халқаро ташкилоти томонидан Турк дунёсининг маданий пойтахти, деб эълон қилинган.
Шу жиҳатдан, Ўзбекистон ва Туркия Президентларининг бу қадимий шаҳарга ташрифи катта маънога эга.
Меҳмонлар Ичан қалъадаги Ота дарвоза, Кўк минора, Кўҳна арк саройи ва мадрасалар, ҳунармандлик расталарини кўздан кечирди. Паҳлавон Маҳмуд мақбараси, Жума масжиди зиёрат қилинди.
Давлат раҳбарлари ҳунармандлар, сайёҳлар билан самимий суҳбатлашди.
Хоразмча қўшиқ ва рақслар ижроси барчага кўтаринки кайфият бахш этди.
Хиванинг давлатчилик ва илм-фан ривожида тутган ўрни, қадимий обидалари ва санъати туркиялик меҳмонларда катта таассурот қолдирди.

Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Реджеп Тайип Эрдоган посетили комплекс Ичан-кала в Хиве.
Как известно, оба лидера питают большой интерес и уважение к истории. В ходе визита в Турцию глава нашего государства посетил дворец Топкапы в Стамбуле. Ранее Реджеп Тайип Эрдоган посещал Бухару.
Ичан-кала является единственным сохранившимся в Центральной Азии городом-памятником. Именно поэтому он признан «музеем под открытым небом». Здесь находится более 120 памятников архитектуры.
Хива была включена в Список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО 12 декабря 1990 года. В 1997 году город отметил свое 2500-летие.
В течение этой долгой истории Хива была центром многих тюркских государств. В 2020 году Международная организация ТЮРКСОЙ объявила Хиву культурной столицей тюркского мира.
В этом контексте визит Президентов Узбекистана и Турции в древний город имеет особое значение.
Гости осмотрели Западные ворота, минарет Кальта-минар, старую цитадель Куня-арк и медресе, а также ремесленные мастерские. Посещены мавзолей Пахлаван-Махмуда и Пятничная мечеть.
Главы государств искренне побеседовали с ремесленниками и туристами. Хорезмские песни и танцы создали праздничную атмосферу.
История и роль Хивы в развитии государственности и науки, древние памятники и искусство города произвели большое впечатление на турецких гостей.