Сурхондарё вилоятида фаолият юритаётган Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳузуридаги Афғонистон фуқароларини ўқитиш таълим марказида ўзбек-афғон бизнес форуми ўтказилди. Форум доирасида дастлаб Термиз туманидаги “Termiz kargo” экспорт марказида ташкил этилган “Ўзбекистон – Афғонистон” чегараолди савдо зонасининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси ва Афғонистон Ислом Республикаси давлат идоралари ҳамда хусусий сектор вакиллари иштирокидаги тадбирда Ўзбекистон Республикаси инвестиция ва ташқи савдо вазири ўринбосари Б.Абидов, Афғонистон Ислом Республикаси саноат ва савдо вазири ўринбосари М.Юриш икки қўшни мамлакат ўртасидаги ўзаро дўстлик, ҳамкорлик алоқалари сўнгги йилларда янги босқичда ривожланаётганини алоҳида таъкидлади. Чегараолди савдо зонаси Ўзбекистон ва Афғонистон ишбилармонларининг ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлайдиган ўзига хос дўстлик кўприги вазифасини ўташига ишонч билдирилди.
Бу борада амалга оширилаётган барча ишлар давлатларимиз ўртасидаги сиёсий, иқтисодий, савдо, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларнинг янада мустаҳкамланишига хизмат қилмоқда. Шунга мувофиқ чегараолди савдо зонасида ҳам қўшни давлат ишбилармонлари учун барча замонавий қулайлик яратилди. Божхона терминали, кенг, шинам меҳмонхона, ресторан ва бошқа шохобчалар афғон ишбилармонлари хизматида. Ҳужжатларнинг “Бир дарча” тамойили асосида тақдим этилиши расмийлаштириш жараёнини ҳеч қандай тўсиқларсиз, тез ва сифатли амалга оширишда муҳим ўрин тутади.
Бу ердаги павильонларда ён қўшни давлат учун озиқ-овқат, енгил, чарм-пойабзал, фармацевтика, қурилиш, автомобилсозлик ва бошқа саноат корхоналарида ишлаб чиқарилган уч юз турдан ортиқ тайёр маҳсулот кўргазмага қўйилган. Маросим якунида меҳмонлар ана шу маҳсулотлар билан танишди.
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳузуридаги Афғонистон фуқароларини ўқитиш таълим марказида бўлиб ўтган бизнес форумда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икрамов, Афғонистон Ислом Республикаси саноат ва савдо вазири ўринбосари М.Юриш, Афғонистон Ислом Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари Абдул Раҳим Абдул Раҳмон ва бошқалар кейинги йилларда мамлакатларимиз ўртасида йўлга қўйилаётган дўстлик, ўзаро ҳамкорлик алоқалари Афғонистонни барқарор ривожлантириш учун муҳим қадам бўлаётганини алоҳида қайд этди.
Ўтган йил март ойида Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этилган “Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик” мавзуидаги Афғонистон бўйича юқори даражадаги Тошкент халқаро конференцияси Афғонистонда тинчлик ўрнатиш, барқарор ривожланишига кўмаклашишнинг янги босқичини бошлаб берди. Дунё ҳамжамиятини афғон юртида тинчлик ва барқарорликни ўрнатишга ундади. Хитой Халқ Республикасининг Циндао шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар Давлат раҳбарлари кенгашининг ўн саккизинчи мажлисида Ўзбекистон ва Афғонистон Президентлари музокара ўтказиб, мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт коммуникациялари, маданий-гуманатар ва бошқа соҳалардаги алоқаларни янада мустаҳкамлашнинг муҳим масалаларини муҳокама этгани икки қўшни давлат ўртасидаги узоқ тарихга эга алоқаларни ҳар тарафлама мустаҳкамлашга хизмат қилди.
Ўзбекистон қўшни давлатда йирик лойиҳаларни амалга ошириб, темир йўл тармоғини барпо этган. Электр энергияси етказиб бермоқда. Термизда Афғонистоннинг консуллик идораси, Афғонистон фуқароларини ўқитиш таълим маркази фаолият юритмоқда. Ихтисослаштирилган шифохонада ён қўшни давлат фуқроларининг саломатлигини тиклаши учун барча шароит яратилган. Афғон фуқароларига мамлакатимизда яратилаётган бундай қулайликлардан самарали фойдаланиши учун ихчамлаштирилган виза тартиби жорий этилди. Бу каби яқин дўстлик, қўшничилик муҳитида икки мамлакат ишбилармонлари доирасининг тенг шерикликка асосланган алоқалари ривожланиб бормоқда. Хусусан, ўтган йили Термиз шаҳрида “Очиқ Жануб” деб номланган Сурхондарё вилоятининг инвестицион, экспорт ва туризм салоҳиятини ёритишга бағишланган халқаро бизнес форумда кўплаб афғон тадбиркорлари иштирок этиб, бир қатор икки томонлама шартномаларни имзолаган эди. Шунингдек, “Termiz kargo” экспорт марказида бўлиб ўтган икки давлат идоралари ва тадбиркорлар вакиллари ўртасидаги мулоқотда ҳам ўзбекистонлик ва афғонистонлик ишбилармонлар кўплаб соҳалар бўйича ўзаро ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш юзасидан икки томонлама манфаатли келишув шартномаларини тузган эди.
– Мазкур форум ана шу тадбирларнинг мантиқий давомидир, – дейди Савдо-саноат палатаси вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Б.Мардаев. – Вилоятда афғонистонликлар сармояси асосида ташкил этилган 144 корхона фаолият юритмоқда. Улар ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш ва бошқа соҳаларда ўз бизнесини муваффақиятли йўлга қўйган. Бунда албатта юртимиздаги қулай ишбилармонлик муҳити муҳим ўрин тутмоқда.
Ўтган йили вилоятда Афғонистон капитали асосида умумий қиймати 7,3 миллион доллар миқдоридаги хорижий инвестиция ўзлаштирилган бўлса, жорий йилнинг ўтган даврида қиймати 6,6 миллион доллар миқдоридаги хориж инвестицияси жалб этилгани ҳам бунга яққол далилдир.
2019-2020 йилларда афғонистонлик ишбилармонлар ҳамкорлигида саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида тўғридан-тўғри инвестиция иштирокида умумий қиймати 30 миллион долларлик 14 та лойиҳани амалга ошириш мўлжалланмоқда.
Маълумотларга кўра, Ўзбекистон Афғонистон бозорига машинасозлик, электротехника, кимё ва тўқимачилик маҳсулотлари, замонавий енгил ва юк машиналари, автобуслар, қишлоқ хўжалиги техникаси, минерал ўғитлар, қурилиш материаллари, озиқ-овқат, мева-сабзавот маҳсулотларини етказиб бермоқда. Йилнинг ўтган даврида ён қўшнимизга Сурхондарё вилоятидан 17 миллион долларлик мева-сабзавот, тухум, ош тузи ва бошқа саноат маҳсулотлари экспорт қилинди.
– Замонавий хориж ускуналари билан жиҳозланган корхонамизда қирқдан ортиқ турдаги арзон, сифатли чинни буюмлар ишлаб чиқарилмоқда, – дейди “Сурхон Термиз Чинни” масъулияти чекланган жамияти раҳбари Р.Неъматуллаев. – Афғон дўстларимиз маҳсулотларимизга алоҳида қизиқиш билдириб, ўзаро манфаатли савдо алоқаларини йўлга қўйди. Икки йилдан буён уларнинг буюртмаси асосида турли чинни буюмлар тайёрлаб бераяпмиз. Шу йилнинг ўтган даврида 10 минг доллардан ортиқ тайёр маҳсулотни Афғонистонга экспорт қилдик.
Мутахассисларнинг фикрича, Афғонистон мамлакатимиз учун энг яқин, энг ишончли ва энг йирик бозорлардан биридир. Ўзбекистоннинг ривожланган саноати, транспорт ва энергетика соҳасидаги салоҳиятига, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига қўшни давлатда эҳтиёж бор. Шунга асосан Афғонистон билан савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантириш учун зарур чора-тадбирлар белгилаб олинган. Айни пайтда темир йўл, транзит ва бошқа тўловларнинг тариф нархларини тушириб, товар айирбошлаш ҳажмини оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
– Ўзбек ва афғон халқи бир дарёнинг икки қирғоғида жойлашган оға-инилармиз, – дейди Афғонистон Ислом Республикаси “Oybegim” уюшмаси раҳбари Халилёр Фрозан. – Уюшмамиз аёллар манфаатларини ҳимоя қилади. Давлатларимиз раҳбарлари яратаётган имкониятлардан фойдаланиб, ўзбек аёллари билан алоқаларни йўлга қўйиш, ишлаб чиқариш, савдо-маданият ва бошқа соҳаларда манфаатли ҳамкорлик қилишни истаймиз. Бизнинг мамлакатимизда иқтисодий барқарорликни тиклашга кўмаклашиш учун бел боғлаган Ўзбекистондан беҳад миннатдормиз.
Форум доирасида мамлакатимиз товар ишлаб чиқарувчиларининг тақдимотлари ўтказилди. Икки давлат ишбилармонларининг B2B шаклидаги учрашувларида музокаралар ташкил этилиб, ўзаро манфаатли ҳужжатлар имзоланди.

В действующем в Сурхандарьинской области Образовательном центре по обучению афганских граждан при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан состоялся узбекско-афганский бизнес-форум.
В рамках форума состоялось торжественное открытие приграничной торговой зоны "Узбекистан-Афганистан", созданной в экспортном центре “Termiz kargo” Термезского района.
На мероприятии с участием представителей государственных ведомств и частного сектора Республики Узбекистан и Исламской Республики Афганистан заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Б.Абидов, заместитель министра торговли и промышленности Исламской Республики Афганистан М.Юриш особо отметили, что в последние годы дружественные связи и сотрудничество между двумя соседними странами развиваются на новом уровне. Оказано доверие с расчетом на то, что приграничная торговая зона послужит своеобразным мостом дружбы, способствующим дальнейшему укреплению сотрудничества деловых кругов Узбекистана и Афганистана.
Проводимая в данном направлении работа направлена на дальнейшее развитие политических, экономических, торговых, культурно-гуманитарных связей между нашими государствами. В приграничной торговой зоне созданы все современные условия для предпринимателей соседнего государства. К услугам афганских предпринимателей таможенный терминал, просторная гостиница, ресторан и пункты сервиса. Предоставление документов на основе принципа “одно окно” играет важную роль в осуществлении процесса их оформления без всяких преград, а самое главное – быстро и качественно.
В действующих здесь павильонах выставлено более трехсот видов продовольственной, текстильной, кожевенно-обувной, фармацевтической, строительной, автомобилестроительной продукции отечественного производства, с которой гости смогли ознакомиться.
В ходе бизнес-форума председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов, заместитель министра торговли и промышленности Исламской Республики Афганистан М.Юриш, заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Исламской Республики Афганистан Абдул Рахим Абдул Рахмон и другие особо отметили, что развивающиеся в последние годы между нашими странами связи служат важным шагом на пути к стабильному развитию Афганистана.
Организованная по инициативе Президента Шавката Мирзиёева в марте прошлого года Международная конференция высокого уровня по Афганистану на тему «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» стала новым этапом в содействии установлению мира, стабильному развитию в Афганистане. В рамках прошедшего в Циндао Китайской Народной Республики восемнадцатого заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества состоялись переговоры Президентов Узбекистана и Афганистана. Обсуждались важные вопросы дальнейшего углубления политических, торгово-экономических, транспортно-коммуникационных, культурно-гуманитарных и других связей между нашими странами.
В соседней стране Узбекистаном реализованы крупные проекты, проложена железнодорожная линия, поставляется электроэнергия. В Термезе функционируют консульство Афганистана, образовательный центр по обучению афганских граждан. В специализированной больнице созданы все необходимые условия для восстановления здоровья граждан соседнего государства. Для афганцев внедрен упрощенный визовый режим. В условиях дружбы и добрососедства развиваются равноправные контакты деловых кругов двух стран. В частности, в организованном в прошлом году в Термезе международном бизнес-форуме “Открытый Юг”, посвященном инвестиционному, экспортному и туристическому потенциалу Сурхандарьинской области, участвовало множество афганских предпринимателей, которые подписали ряд двусторонних договоров. Кроме того, в ходе беседы, состоявшейся в экспортном центре “Termiz kargo”, между представителями государственных ведомств и предпринимателями двух стран были заключены взаимовыгодные соглашения и договора по налаживанию сотрудничества во многих сферах.
– Данный форум является логическим продолжением этих мероприятий, – говорит начальник областного территориального управления Торгово-промышленной палаты Узбекистана Б.Мардаев. – В области функционируют 144 предприятия с участием афганского капитала. Они специализируются на сферах производства, обслуживания и других. Созданная в стране благоприятная деловая среда имеет важное значение в их успешной деятельности.
Если в прошлом году в области с привлечением афганского капитала было освоено 7,3 миллиона долларов иностранных инвестиций, то за прошедший период нынешнего года привлечено иностранных инвестиций в размере 6,6 миллиона долларов.
В 2019-2020 годах с участием прямых инвестиций афганских предпринимателей планируется реализация 14 проектов в сферах промышленности, обслуживания и сельского хозяйства общей стоимостью 30 миллионов долларов.
По сведениям, Узбекистан поставляет на рынок Афганистана машиностроительную, электротехническую, химическую и текстильную, продовольственную и плодоовощную продукцию, современные легковые и грузовые автомобили, автобусы, сельскохозяйственную технику, минеральные удобрения, стройматериалы. За прошедший период нынешнего года в соседнюю страну из Сурхандарьинской области экспортированы плодоовощная продукция, яйца, пищевая соль и другая продукция на 17 миллионов долларов.
– На нашем предприятии, оснащенном современным импортным оборудованием, производится свыше сорока видов качественных фарфоровых изделий по доступным ценам, – говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью “Сурхон Термиз Чинни” Р.Неъматуллаев. – Афганские друзья проявили огромный интерес к нашей продукции и наладили взаимовыгодные торговые связи. Вот уже два года мы изготавливаем на заказ различные фарфоровые изделия. За прошедший период нынешнего года экспортировали в Афганистан готовую продукцию более чем на 10 тысяч долларов.
По мнению специалистов, Афганистан является для нашей страны самым близким, самым надежным и самым крупным рынком. В соседнем государстве имеется большая потребность в развитой промышленности Узбекистана, его потенциале в транспортной и энергетической сферах, сельхозпродуктах. На этой основе намечены меры для дальнейшего развития торгово-экономических связей с Афганистаном. Вместе с тем уделяется особое внимание снижению железнодорожных, транзитных и других платежей, повышению объема товарооборота.
– Узбекский и афганский народы – братья, живущие на двух разных берегах одной реки, – говорит руководитель ассоциации “Oybegim” Исламской Республики Афганистан Халилёр Фрозан. – Наша ассоциация защищает права женщин. Пользуясь создаваемыми главами наших государств возможностями, мы намерены наладить взаимосвязи с узбекскими женщинами, плодотворное сотрудничество в сферах производства, торговли, культуры и других. Мы безгранично благодарны Узбекистану, намеревающемуся содействовать восстановлению экономической стабильности. В рамках форума состоялись презентации товаропроизводителей нашей страны. На встречах представителей деловых кругов двух стран в формате B2B были подписаны взаимовыгодные документы.
В Узбекистане планируется ускорить процесс внедрения ID-карт и перехода на использование микропроцессорных и бесконтактных карт в сфере оказания государственных и общественных услуг, сообщает корреспондент Podrobno.uz.