Ўзбекистон илм-фанни ривожлантириш орқали мустаҳкам ва барқарор тараққиётга эришиш йўлини танлади. Чунки илм-фанга етарли эътибор берилмаc, илмий изланишлар, инновациялар қўллаб-қувватланмаc экан, мамлакат кўплаб соҳаларда орқада қолади.
Президент Шавкат Мирзиёев мана шу камчиликка барҳам бериш мақсадида давлат раҳбари сифатидаги фаолиятининг дастлабки кунларидан бошлаб илм-фан ва инновацион фаолиятни қўллаб-қувватлашга, илм аҳлини рағбатлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Ўзбекистон Республикаси инновацион ривожланиш вазири Иброҳим АБДУРАҲМОНОВ билан суҳбатимиз иқтисодиётимизнинг барча соҳалари тараққиётида илм-фаннинг ўрни, вазирлик олдидаги вазифалар, инновацион ғоя ва технологиялар орқали мамлакатимизнинг халқаро майдондаги рақобатбардошлигини ошириш ҳақида бўлди.
– Иброҳим Йўлчиевич, вазирлик ташкил этилгунга қадар инновацион маҳсулотларни ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш ва жорий этишни таъминловчи ягона орган йўқ эди. Бугунги кунда вазирлик фан, таълим ва ишлаб чиқаришни тўлиқ интеграциялашда лозим даражага салоҳиятли ташкилотга айлана олдими?
– Деярли барча мамлакатлар илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги интеграцияни таъминлашда ягона бўлган “олтин учбурчак”, яъни илм-фан – давлат – бизнес моделидан фойдаланади. Бироқ модель ягона бўлса-да, бу интеграцияни таъминлашда давлатларнинг олиб бораётган сиёсати турличадир. Яъни, “олтин учбурчак”нинг якуний поғонаси йўқ. Интеграция доимий ривожланишдаги жараёндир.
Вазирлигимиз ташкил этилгач, ушбу интеграцияни таъминлашга қаратилган бир қатор фундаментал чора-тадбирлар амалга оширилди. Биринчи қадамлар, албатта, бошқарув тизимини такомиллаштиришдан бошланди. Яъни, олий таълим муассасалари ва илмий-тадқиқот ташкилотларида илмий ишлар бўйича проректор ёки директор ўринбосарлари лавозими ўрнига илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректор ёки директор ўринбосарлари лавозими жорий этилиб, уларнинг фаолияти вазирлик томонидан мувофиқлаштириш тизими йўлга қўйилди.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясига қарашли айрим илмий-тадқиқот ташкилотларининг илмий ишлар ва инновациялар бўйича директор ўринбосарлари бир вақтда тегишли йўналишдаги олий таълим муассасаларининг илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректори лавозимларига тайинланди. Давлат ва хўжалик бошқаруви органлари раҳбарлари ўринбосарларидан бири инновацион ривожланиш масалалари бўйича масъул этиб белгиланди. Шу тариқа илмий ташкилотлар, вазирликлар ва тармоқ ташкилотларда инновацион фаолият билан доимий шуғулланадиган “инновация офицерлари” пайдо бўлди.
Иккинчи қадам сифатида, инновацион фаолиятга муҳим қўшимча молиявий маблағлар манбаини белгилаш ва бу орқали ташкилотларга инновацион фаолият билан шуғулланиши учун эркин муҳит яратиш мақсадида инновацион жамғармалар ташкил этилди. Бу жамғармалар илмий тадқиқотлар ва инновацион ишланмаларни рағбатлантириш, илмий-лаборатория асбоб-ускуналари, материаллар ва бутловчи буюмлар сотиб олиш, илмий-тадқиқот инфратузилмасини шакллантириш ва янгилаш, илмий ходимларни моддий рағбатлантириш ва инновация фаолияти билан боғлиқ бошқа харажатларни амалга оширишга йўналтирилиши белгиланди.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йуналиши буйича Харакатлар стратегиясини “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурига мувофиқ, илмий тадқиқотларни тижоратлаштириш, уларнинг амалий самарадорлигини, “буюртмачи – тадқиқотчи – инвестор” узвийлигини таъминлашга қаратилган инновацион ишланмаларнинг махсус портали ишга туширилди.
Энг муҳими, илмий ишланмаларни тижоратлаштириш механизмлари белгиланиб, ундан олимларни мафааатдорлиги аниқ белгилаб берилди. Демак, бир томондан инновацион фаолият билан шуғулланишга эркинлик ва кенг имкониятлар яратилган бўлса, иккинчи томондан рағбат муҳити шакллантирилишига дастлабки тарихий қадамлар қўйилди.
Муҳим тадбирлардан яна бири, мамлакатда инновацион экотизимни ташкил этиш (бу экотизим таркибига илм-фан ва ишлаб чиқаришдаги интеграция ҳам киради) ва тизимли тартибга солиш мақсадида Президентимизнинг 2018 йил 21 сентябрда бешта устувор йўналишдан иборат “2019-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасининг инновацион ривожлантириш стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармони қабул қилинди. Натижада илмий ишланмаларни тижоратлаштиришда манфаатдорликка асосланган инновацион тадбиркорлик тизими йўлга қўйилиб, илмий маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳажми ортди.
“Олим-банк-тадбиркор” учлиги иштирокида илмий ишланмаларни тижоратлаштиришнинг янги тизими ана шу фармон самарасидир. Илмий ишланмаларни тижоратлаштириш доирасида умумий қиймати 149,5 миллиард сўм бўлган лойиҳалар тайёрланди, ишлаб чиқарилган илмий маҳсулотлар ҳажми 18 миллиард сўмдан ошди.
Илмий-техник дастурларни шакллантиришнинг эски тизими тубдан ислоҳ қилиниб, илм-фанга оид давлат дастурлари учун давлат буюртмаси асосида аниқ маҳсулот яратишга қаратилган грант танловлари мунтазам ўтказилмоқда. Бу эса илм-фанга ажратилаётган маблағлар мақсадли сарфланиши ва халқаро ҳамкорлик кенгайишига хизмат қилмоқда.
Иқтисодиётнинг турли соҳаларидаги муаммоларни илм-фансиз ечиш қийин. Вазирлигимизнинг асосий вазифаси ҳам илм-фан ёрдамида соҳалар ривожига кўмак беришдир. Бунинг учун тематик танловлар ўтказиб, олимлар ва тадқиқотчиларнинг янги кашфиётларга қўл-қанот бўлмоқдамиз. Масалан, 2019 йилда 187 та долзарб тематик лойиҳага давлат буюртмаси танловлари эълон қилинган бўлиб, мазкур танловларга 766 та (бир лойиҳа буюртмасига ўртача 4 та лойиҳа) тақдим этилган. Белгиланган тартибда ўтказилган илмий экспертиза натижаларига кўра 147 та лойиҳага 117,2 миллиард сўм маблағ ажратилди.
Натижада олимлар ўртасида рақобат муҳити шаклланди, доимий грант маблағларини олиш имкони яратилди, битта лойиҳани молиялаштириш 3,5 баробарга ошди ҳамда маблағларнинг камида 40 фоизи зарур асбоб-ускуналар, реагент ва материаллар сотиб олишга йўналтирилди.
Илгари олимлар учун шундай имконият бормиди? Тадқиқотлар давлат даражасида қўллаб-қувватланармиди? Афсуски, қанчалаб ихтиролар вақтида эътибор бўлмаганидан стол тортмаларида чанг босиб қолиб кетди.
Ёки хорижий давлатлар билан ҳамкорлик масаласини олайлик. Соҳага эътибор туфайли ҳозирги кунда Германия, Россия ва Беларусь Республикаси билан 9,6 миллиард сўмлик 38 та қўшма илмий лойиҳа амалга оширилмоқда. Евроосиё ҳамжамияти, Туркия, Хитой ва Ҳиндистон давлатлари билан қўшма лойиҳаларга танловлар эълон қилинди.
Давлатимиз раҳбари олимлар билан ўтказилган учрашувларда илмий лойиҳаларни хусусий сектор ва тармоқ ташкилотлари билан тенг шерикликда молиялаштириш бўйича топшириқ берган эди. Натижада ушбу амалиёт йўлга қўйилиб, илмий фаолиятга оид дастурларни молиялаштиришга 30 миллиард сўм қўшимча маблағ жалб қилинмоқда. Бу ҳам илмий ижодкорликка берилаётган қўшимча рағбатдир.
Илмий-инновацион лойиҳаларни қўшимча молиялаштириш мақсадида Жаҳон банкининг ишланмаларни тижоратлаштиришга ажратиладиган 50 миллион АҚШ доллари миқдоридаги имтиёзли заём маблағларини жалб қилиш юзасидан эришилган келишув ҳам бу борада катта ютуқ бўлди.
Ушбу ислоҳотлар самарасида мамлакатимизда инновацион ишлаб чиқаришга йўналтирадиган стартап экотизим пайдо бўлди. Илк бор стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва молиялаштириш тизими шакллантирилиб, умумий қиймати 31,5 миллиард сўмлик 34 та стартап лойиҳа молиялаштирилди ва рақобатбардош янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш ўзлаштирилди. Ўзбекистондаги илк илмий лойиҳалар акселератори ана шу қадамларнинг самараси сифатида ташкил этилди.
Умуман олганда, вазирлигимиз илм-фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги интеграцияни таъминлаш учун аввало зарур тизимни тўғри йўлга қўя олди, деб ишонч билан айта оламан. Бироқ бу интеграцияни янада мустаҳкамлашда олдимизга қўйилган вазифалар жуда кўп ва улар албатта босқичма-босқич амалга оширилади.
– Юртимизда фан билан ишлаб чиқариш интеграциясини мустаҳкамлашга тўсиқ бўлаётган асосий муаммоларни санаб ўтсангиз?
– Ўзбекистонда ўн йиллар давомида илм-фанда оқсоқланиш даври кузатилди. Президент Шавкат Мирзиёев 2018 йили Ўсимлик ва ноорганик моддалар кимёси институтида олимлар билан учрашувда Ўзбекистонда илм-фан 20-25 йил ортда қолиб кетганини таъкидлаган эди. Бу, афсуски, ишлаб чиқаришнинг илм-фанга “ишончи” йўқолишига олиб келганди.
Маълумки, ҳар бир мамлакатнинг илмий салоҳияти олимлари сонига қараб белгиланади. 2018 йилги статистик маълумотларга кўра, юртимизда 1 миллион аҳолига 476 нафар олим тўғри келади. Дунё бўйича ўртача кўрсаткич эса 1478 нафар. Исроилда бу кўрсаткич – 8342, Корея Республикасида – 7498, АҚШда – 4245, Россияда – 2822 нафарни ташкил этади.
Албатта, сўнгги йилларда мамлакатимиз илмий салоҳиятини ошириш мақсадида олимларимизни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, ёш тадқиқотчиларни илмий фаолиятга кенг жалб этиш бўйича кўплаб ишлар бажарилди. Жумладан, 2019 йил 29 октябрда “Илм-фан ва илмий фаолият тўғрисида” қонун қабул қилинди.
Илмий тадқиқот ва олий таълим муассасаларининг моддий-техник базаси жисмонан ва маънан эскирган эди. Бу муаммони бартараф этиш мақсадида илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасалари илмий лабораторияларига 40 турдаги замонавий асбоб-ускуналар учун 2,95 миллион АҚШ доллари ажратилди.
Энг долзарб муаммолардан бири илмий тадқиқотларни молиялаштириш нисбатан паст даражада эди. Илм-фан ва инновацион фаолиятни ривожлантиришга ажратилган маблағлар миллий иқтисодиётнинг жорий ҳолатига мос эмас, аксарият маблағлар ойлик иш хақига йўналтирилади. Бугунги кунда бизда илм-фанга ажратилган маблағлар ЯИМга нисбатан 0,2 фоизни ташкил этади. Ушбу кўрсаткич жаҳон бўйича ўртача 1,7 фоизга тенг. Хусусан, Хитойда 2008 йилда 1,4 фоиздан 2,14 фоизгача, Корея Республикасида 3,1 фоиздан 4,5 фоизгача ошган. Бундан ташқари, тармоқлар корхоналари томонидан илмий-тадқиқотларга буюртма бериш ва молиялаштиришдаги иштироки пастлиги давлат бюджетига оғир юк бўлиб қолмоқда. Сўнгги 3 йилда илм-фан соҳасига давлат бюджетидан ажратилган маблағлар 2-3 мартагача оширилган бўлса-да, бу ўсиш суръати асосан илмий фаолият билан шуғулланувчи субъектларнинг ойлик маошини оширишга йўналтирилиб, мамлакатда илмий ташкилотларнинг моддий-техника баъзасини ривожлантиришга етарли маблағлар ажратилмаяпти.
Шуни тушунишимиз керакки, биз кутаётган технологик ривожланиш қачонки инновациялар бўлсагина амалга ошади. Инновациялар бўлиши учун кенг кўламли илмий тадқиқот фаолиятини амалга ошириш зарур. Бу эса, илмий тадқиқот фаолиятини молиялаштириш ҳажмини оширишни талаб этади.
Тизимли муаммолардан яна бири, аксарият тармоқ вазирлик ва ташкилотларда инновацияларни жорий қилиш бўйича бўлинмалари ташкил этилмаган, мавжуд тузилмалар эса бошқа ишлар билан машғул. Натижада тармоқларга инновацияларни жорий қилиш фақат Инновацион ривожланиш вазирлиги зиммасига тушиб қолган.
Тармоқ вазирликлар ва корхоналар ўз йўналишларидаги илмий ташкилотлар билан алоқалари интеграциялашмаган, илмий-тадқиқотларни ташкил этишда деярли қатнашмаяпти. Бу эса маҳаллий илмий ишланмаларни амалиётга мослаштиришга тўсқинлик қилмоқда, ишлаб чиқариш корхоналари асосан чет элдан тайёр ускуналарни сотиб олиш билан технологик қарамликни оширмоқда.
Қолаверса, инновацион фаолиятни ташкил этиш ва бошқариш бўйича махсус билим ва кўникмага эга мутахассислар етишмайди. Ҳозирги кунда инновацион тадбиркорликни кенгайтириш, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг инновацион ривожланишини таъминлаш учун замонавий кадрлар тайёрлаш бўйича таълим муассасаси ёки таълим йўналиши мавжуд эмас. Кадрлар таъминоти илғор чет эл компанияларида маълум вақт ишлаган ёки қисқа муддатли малака ошириш курсларини тамомлаган мутахассислар билан чекланиб қолган. Бу эса нафақат инновацияларни яратиш, балки уларни бозорга мослаштириш ва амалиётга жорий қилиш жараёнларининг қийинлашувига жиддий таъсир этмоқда.
– Мамлакатимиз Сингапур, Индонезия, Корея Республикаси каби инновацион иқтисодий тараққиётга эришган давлатлар қаторидан жой олиши учун илм-фан соҳасида қандай ислоҳотларни амалга ошириш зарур?
– Инновацион иқтисодиёт учун энг муҳим механизм бу инновацион кичик ва ўрта бизнесни, инновацион тадбиркорликни ривожлантиришдир. Акс ҳолда илмга сарфлаётган маблағлар яна самарасиз кетади. Саноат билан алоқаларни ривожлантириш учун ишланмаларни ишлаб чиқаришга жорий этиш ва уларни фандан ишлаб чиқаришга ўтказиш механизмларини мустаҳкамлаш зарур. Бу эса мақсадли технологик платформаларни амалга оширишни, саноат корхоналарида, инновацияларни жорий қилиш марказларида, илмий-тадқиқот муассасаларида технопарклар, конструкторлик ва тадқиқотчилик бўлимларини ривожлантиришни талаб этади.
Шунингдек, илғор технологик йўналишлар асосида университет илм-фанини такомиллаштириш ва академик институтлар билан ўзаро алоқаларини мустаҳкамлаш лозим. Университет илм-фанининг технологик базасини модернизациялаш талаб этилади. Бу йўналишда қатъий чоралар кўриш зарур. Aсосий истиқболли йўналишларни қамраб олувчи илмий-тадқиқот муассасалари тармоғини кенгайтириш керак. Бундай университетлар ўз атрофида илмий-тадқиқот институтларни бирлаштириши ва шу асосда инновацион кластерларни шакллантириши лозим.
Шу мақсадларда илмий ташкилотлар, университетлар таркибида илмий-инновацион кластерлар, инновация марказлари, конструкторлик устахоналари, бизнес, стартап аселераторлари ташкил қилинади. Вилоятлар марказларида эса инновация марказлари, ёшлар технопарклари, технологиялар трансфери марказлари, кичик илмий-ишлаб чиқариш кластерлари ҳамда инновацион полигонлар фаолияти йўлга қўйилади.
Қувонарлиси, мамлакатимиз маҳсулотлари сифатли, арзон, истеъмолчилар талабига тез ва осон мослашувчан бўлиши ҳамда жаҳон бозоридаги юқори рақобатга жавоб беришини таъминлаш учун хусусий секторни илмий тадқиқот фаолиятига жалб этиш қўллаб-қувватланмоқда. Бу ишни янада кенгайтириш мақсадида илмий лойиҳаларни хусусий сектор ва тармоқ ташкилотлари билан тенг шерикликда молиялаштириш амалиёти йўлга қўйилмоқда. Масалан, Бухоро пахтачилик-тўқимачилик кластери томонидан умумий қиймати 15 миллиард сўм маблағ ажратилди ва давлат буюртмаси доирасида корхона муаммоларини ечимига қаратилган тематик лойиҳалар танловлари ташкил қилиниб, танлов натижаларига кўра тенг шерикликда молиялаштирилмоқда. Шунингдек, Энергетика вазирлиги, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг жами 15,4 миллиард сўм маблағлари ҳисобидан илмий лойиҳаларни тенг шерикликда молиялаштириш юзасидан танловлар эълон қилинди.
– Кадрлар масаласи илм-фан, саноат ва таълимда ўта муҳим. Вазирлик томонидан илмий кадрларни чет элда малакасини ошириш бўйича ўтказилаётган танловлар кутилган натижа бераяптими?
– Асосий мақсадимиз инсон капиталини ривожлантириш экан, биламизки унга узоқ стратегик мақсадларни эътиборга олган ҳолда сармоя киритилади. Оддий мисол, оилада фарзандларимиз баркамол инсон бўлиб етишиши учун биз уларнинг сифатли таълим олишига сармоя киритамиз ва йиллар ўтиб бу сармоя ўз натижаларини бера бошлайди. Худди шу каби ёш олимларимизнинг чет мамлакатлардаги стажировкалари уларнинг етук мутахассис бўлиб етиши ва илмий ютуқлари билан ўзаро тажриба алмашиш, хорижий давлатлар эришаётган ютуқлар билан яқиндан танишишига замин яратади. Кўплаб тадқиқотчиларимиз стажировка вақтида илмий тадқиқот фаолияти билан боғлиқ замонавий лаборатория ускуналарида тажриба олиб бормоқда. Тармоқ корхоналари тасарруфидаги илмий тадқиқот муассасалари ҳодимлари эса олган билимини ўз соҳалари бўйича аниқ лойиҳаларга жорий этмоқда.
Масалан, Олмалиқ кон-металлургия комбинати тасарруфидаги илмий-тадқиқот муассасаларининг 10 нафар ёш олимларидан иборат гуруҳ Корея Республикасининг “KIRAM” ноёб металлар институтида, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация марказининг 6 нафар ёш олими Бирлашган Араб Амирликларининг Шўрланиш шароитида биодеҳқончилик халқаро марказида стажировка ўтаб, бугунги кунда олган билимини ишлаб чиқаришда қўлламоқда.
Ҳозирга қадар вазирлигимиз томонидан 212 нафар ёш олим АҚШ, Хитой, Германия, Италия, Бельгия, Швейцария, Жанубий Корея, Буюк Британия, Испания, Нидерландия, Ҳиндистон, Озарбайжон, Россия, Беларусь ва бошқа давлатлар етакчи илмий марказларига илмий стажировкаларга юборилди. Бу эса ўтган йилга нисбатан 4 баробар кўпдир.
Таъкидлаш лозимки, ривожланган мамлакатларнинг тажрибасини ўрганиш мамлакатимизнинг яқин ва узоқ келажакдаги илм-фани ва инсон капиталини ривожлантириш учун киритилган асосий сармояларидан бири ҳисобланади. Бугун қўйилган қадамлар иқтидорли ёшларни илм-фанга жалб қилиш, олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларининг илмий салоҳиятини мустаҳкамлаш ва улардан келажакда юртимизнинг инновацион ривожланишида самарали фойдаланиш алоҳида аҳамият касб этади.
– Жорий йилнинг Илм, фан ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили, деб номланиши вазирликка ҳам алоҳида масъулият юклайди. Рақамли иқтисодиётнинг мамлакатимиз, жамиятимиз учун аҳамияти ҳақида гапириб берсангиз.
– Бугунги тезкор давр ҳар бир соҳа инновацион ғоя ва технологиялар асосида ривожланишини, жаҳон фани ютуқларидан кенг фойдаланишни тақозо этмоқда. Бу – жамият ва давлат ҳаётининг барча соҳаларини изчил, барқарор ривожлантириш, мамлакатнинг муносиб келажагини барпо этиш учун муҳим мезон. Инновация илм-маърифат билан юзага чиқади. Рақобатбардош иқтисодиётни шакллантириш учун бизга чуқур билим, юксак салоҳиятли ёшлар керак. Замонавий билимларни ўзлаштириш, чинакам маърифат ва юксак маданият эгаси бўлиш ҳар биримиз учун ҳаётий эҳтиёжга айланиши лозим. Албатта, вазирлигимизнинг жорий йилги режалари ҳам шунга мувофиқ тузилган.
Президентимизнинг 2020 йилни мана шундай номлаши илм-маърифатга, рақамли иқтисодиётга ўтиш ва ахборот технологияларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётганидан далолат беради. Бу халқимиз манфаати йўлидаги инқилобий бурилишдир. Масалан, иқтисодиёт тармоқларига жорий этиладиган технологиялар классификациясида сунъий интеллект деструктив турига мансуб бўлиб, у жаҳон бозорига аввал мавжуд бўлмаган тубдан янгиланган ва янги қийматга эга маҳсулотларни олиб киради. Ҳозирги кунда сунъий интеллект дунё мамлакатларида давлат бошқаруви, саноат тармоқлари, таълим, тиббиёт, қишлоқ ҳўжалиги, мудофаа ва миллий ҳавфсизлик, туризм ва бизнес соҳаларида кенг оммалашмоқда. Мамлакатимизда сунъий интеллектнинг ривожланиши ахборот технологиялари, нейрохирургия, генетика, биоинженерия, кибернетика, нанотехнология, биомимика ва бошқа фундаментал, амалий илмий-тадқиқот фаолиятларининг янада жадал суратларда ривожланишига хизмат қилади.
Ўтган йили Ўзбекистон “Халқаро ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш индекси” бўйича 8 поғонага кўтарилди. Аммо бу етарли натижа эмас. Аксарият вазирлик ва идоралар, корхоналар рақамли технологиялардан мутлақо йироқ. Рақамли иқтисодиётни шакллантириш керакли инфратузилма, кўп маблағ ва меҳнат талаб этишини қайд қилган ҳолда, давлатимиз раҳбари ушбу мақсадни келгуси беш йилдаги энг устувор вазифалардан бири эканини таъкидлаган эди. Рақамли иқтисодиётнинг афзаллиги шундаки, ушбу тизим нафақат маҳсулот ва хизматлар сифатини оширади, балки ортиқча харажатларни ҳам камайтиради. Энг муҳими, коррупцияга чек қўяди, ушбу иллатни йўқотишда самарали воситадир.
Ўзбекистон билимга асосланган мустаҳкам ва барқарор иқтисодиётни риволантириш йўлидан бормоқда. Жорий йил ва келгуси беш йилда юқорида санаб ўтилган устувор соҳаларга катта эътибор қаратилиши инновацион экотизимни ривожлантириш, халқимизнинг ҳаёт даражаси ва сифатини ошириш, энг муҳими, мамлакатимизнинг жаҳон ҳамжамияти билан тенг ркақобатга киршиши учун мустаҳкам замин яратади.

Узбекистан избрал путь достижения стабильного развития посредством развития науки. Так как недостаточное внимание к научным изысканиям, отсутствие поддержки инноваций тормозит развитие многих сфер страны.
Президент Шавкат Мирзиёев с первых дней деятельности в качестве главы государства уделяет большое внимание поддержке науки, инновационной деятельности, поощрению ученых.
Беседа с министром инновационного развития Республики Узбекистан Иброхимом АБДУРАХМОНОВЫМ посвящена роли науки в развитии всех сфер, задачам министерства,повышению конкурентоспособности страны на международной арене путем применения инновационных идей и технологий.
– Иброхим Йулчиевич, до образования министерства не было единого органа по поддержке внедрения инноваций в производство. Может ли в настоящее время министерство стать организацией, способной на необходимом уровне полностью интегрировать науку, образование и производство?
– В обеспечении интеграции науки и производства практически все государства используют единый «золотой треугольник», то есть модель наука-государство-бизнес. Модель одна, но у каждого государства собственная политика в обеспечении интеграции. У «золотого треугольника» нет завершающего звена. Интеграция – постоянно развивающийся процесс.
С образованием министерства были предприняты фундаментальные меры по обеспечению интеграции. Первые шаги, естественно, были начаты с совершенствования системы управления. В вузах и научно-исследовательских учреждениях вместо должностей проректоров или заместителей директоров по научной работе были введены должности проректоров или заместителей директоров по научной работе и инновациям, налажена система координации их деятельности министерством.
Заместители директоров по научной работе и инновациям отдельных научно-исследовательских учреждений Академии наук Республики Узбекистан одновременно были назначены проректорами по научной работе и инновациям профильных высших учебных заведений. На одного из заместителей органов государственного и хозяйственного управления возложена ответственность за вопросы инновационного развития. Таким образом, в научных организациях, министерствах и отраслевых учреждениях появились «офицеры инноваций», постоянно занимающиеся инновационной деятельностью.
Вторым шагом стало определение важных для инновационной деятельности дополнительных источников финансирования и посредством этого создание инновационных фондов с целью формирования свободной среды для инновационной деятельности. Было намечено, что эти фонды будут направлять средства на стимулирование научных исследований и инновационных разработок, закупку лабораторного оборудования и материалов, формирование и обновление научно-исследовательской инфраструктуры, материальное стимулирование научных работников и на затраты, связанные с инновационной деятельностью.
Согласно Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития» задействован специальный портал инновационных разработок, направленный на коммерциализацию научных исследований, обеспечение их практической результативности, неразрывность цепочки “заказчик – исследователь – инвестор”.
Главное, намечены механизмы коммерциализации научных исследований и определена заинтересованность в них ученых. Следовательно, во-первых, предоставлены свобода и большие возможности для инновационной деятельности, во-вторых, сделаны первые исторические шаги на пути формирования стимулирующей среды.
В целях организации и системного упорядочения в стране инновационной экосистемы (также в эту структуру входит и интеграция в науке и производстве) 12 сентября 2018 года был принят Указ Президента “Об утверждении стратегии инновационного развития Республики Узбекистан в 2019-2021 годах”, предусматривающий пять приоритетных направлений развития. В результате в условиях коммерциализации научных разработок налажена основанная на заинтересованности система инновационного предпринимательства и увеличено производство научной продукции.
Результатом указа стала новая система коммерциализации научных разработок при участии тройки “ученый - банк - предприниматель”. В рамках коммерциализации научных разработок подготовлены проекты общей стоимостью 149,5 миллиарда сумов, объем разработанной научной продукции превысил 18 миллиардов сумов.
Коренным образом реформирована прежняя система формирования научно-технических программ, для научных программ по созданию конкретной продукции на основе государственного заказа проводятся грантовые конкурсы. Это способствует целевому использованию средств, выделяемых на развитие науки, и расширению международного сотрудничества.
Сложно решать проблемы в экономике без науки. Основная задача министерства – содействие развитию ее сфер при помощи науки. Для этого проводятся тематические конкурсы, поддерживаются новые изобретения ученых и исследователей. Например, в 2019 году на основе государственного заказа были объявлены конкурсы по 187 актуальным тематическим проектам, на них было представлено 766 проектов (в среднем по 4 проекта на один проектный заказ). По результатам научной экспертизы на 147 проектов было выделено 117,2 миллиарда сумов.
В результате среди ученых сформировалась здоровая конкурентная среда, появилась возможность получения грантовых средств, финансирование одного проекта увеличилось в 3,5 раза, по меньшей мере 40 процентов средств направлены на приобретение необходимого оборудования, реагентов и материалов.
А раньше были для ученых такие возможности? Исследования поддерживались государством? К сожалению, из-за отсутствия внимания многие изобретения так и остались на бумаге.
Или же возьмем, к примеру, сотрудничество с зарубежными странами. Благодаря уделяемому сфере вниманию с Германией, Россией, Республикой Беларусь реализуются 38 проектов стоимостью 9,6 миллиарда сумов. Объявлены конкурсы на совместные проекты со странами Евразии, Турцией, Китаем и Индией.
На встречах главы государства с учеными было дано указание о финансировании на равных условиях научных проектов частного сектора и отраслевых организаций. В результате такая практика была внедрена в жизнь, для финансирования научных программ привлекаются дополнительно 30 миллиардов сумов. Это также является стимулированием научного творчества.
В целях дополнительного финансирования научно-инновационных проектов со Всемирным банком достигнуто соглашение о привлечении выделяемых на коммерциализацию разработок льготных заемных средств в объеме 50 миллионов долларов.
В результате проведенных реформ в стране сформирована стартап экосистема, направленная на инновационное производство. Впервые была создана система поддержки и финансирования стартап проектов, осуществлено финансирование 34 стартап проектов общей стоимостью 31,5 миллиарда сумов и освоено производство новой конкурентоспособной продукции. В результате проведенной работы в Узбекистане появился первый акселератор научных проектов.
В целом, можно сказать, для обеспечения интеграции науки и производства министерству удалось наладить необходимую систему. Но перед нами стоят важные задачи по укреплению этой интеграции, и, безусловно, они будут поэтапно реализовываться.
– Каковы основные проблемы, препятствующие интеграции науки и производства в нашей стране?
– В Узбекистане на протяжении десятилетий в сфере науки был период застоя. На состоявшейся в 2018 году в институте химии растительных веществвстрече с учеными Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что в нашей стране наука отстала на 20-25 лет. Это, к сожалению, привело к утрате доверия производителей науке.
Научный потенциал каждой страны определяется числом ученых. Согласно статистическим данным 2018 года на 1 миллион человек у нас приходится 476 ученых. Средний мировой показатель составляет 1478. В Израиле этот показатель равен 8342, Республике Корея – 7498, США – 4245, России – 2822.
В последние годы в целях повышения научного потенциала в стране проведена ощутимая работа по поддержке и стимулированию ученых, широкому привлечению молодых исследователей к научной деятельности. 29 октября 2019 года принят Закон “О науке и научной деятельности”.
Материально-техническая база научно-исследовательских и высших образовательных учреждений физически и морально устарела. Для устранения этой проблемы было выделено 2,95 миллиона долларов на приобретение 40 видов современного оборудования для научных лабораторий научно-исследовательских учреждений и высших образовательных заведений.
Одной из серьезных проблем был низкий уровень финансирования научных исследований. Средства, выделяемые на развитие научной и инновационной деятельности, не соответствовали текущему состоянию национальной экономики, основная часть их направлялась на выплату заработной платы. В настоящее время в нашей стране средства, выделяемые на науку, составляют 0,2 процента от объема ВВП. Мировой показатель в среднем равен 1,7 процента.
В 2008 году в Китае этот показатель возрос с 1,4 до 2,14, в Республике Корея - с 3,1 до 4,5 процента. Низкий уровень заказов отраслевых предприятий на научные исследования и участие в их финансировании тяжелым грузом ложится на бюджет государства. В последние 3 года средства, выделяемые из государственного бюджета на сферу науки, увеличены в 2-3 раза, но эти средства направляются в основном на увеличение заработной платы субъектов, занимающихся научной деятельностью, в стране не хватает средств на развитие материально-технической базы научных учреждений.
Нужно понимать, ожидаемое нами техническое развитие будет достигнуто лишь при наличии инноваций. Для создания инноваций необходимо осуществлять научно-исследовательскую деятельность. А это, в свою очередь, требует увеличения объема финансирования научных исследований.
Еще одна системная проблема - в большинстве отраслей, министерств и организаций не открыты отделы по внедрению инноваций, а открытые занимаются другими делами. В результате внедрение инноваций в отрасли переложено на министерство инновационного развития.
Не интегрированы связи между отраслями, министерствами, предприятиями и научными организациями по соответствующим направлениям. Это служит препятствием в практическом внедрении местных научных разработок, увеличивает технологическую зависимость производственных предприятий, так как они вынуждены закупать готовое оборудование за рубежом.
Вместе с тем недостаточно специалистов, обладающих знаниями и навыками организации и управления инновационной деятельностью. В настоящее время нет образовательных направлений и образовательных учреждений по подготовке современных кадров для расширения инновационного предпринимательства, обеспечения технологического развития отраслей экономики и социальной сферы. Кадровое обеспечение ограничивается специалистами, проработавшими определенное время в зарубежных компаниях или специалистами, закончившими краткосрочные курсы повышения квалификации. Это оказывает негативное воздействие и на процесс создания инноваций, и на практическое внедрение.
– Какие реформы необходимы в научной сфере, чтобы наша страна заняла место в ряду таких развитых в инновационном плане стран, как Сингапур, Индонезия, Республика Корея?
– Важнейшим механизмом должно стать развитие среднего бизнеса, инновационного предпринимательства. В противном случае средства, затрачиваемые на науку, не дадут эффекта. Для развития производства необходимо внедрять разработки и укреплять механизм их перевода от науки к практике. Это требует реализации целевых технологических платформ, развития технопарков, конструкторских и исследовательских отделов на промышленных предприятиях, центров по внедрению инноваций, научно-исследовательских учреждений.
Вместе с тем с учетом передовых технологических направлений необходимо совершенствовать университетские науки, устанавливать связи с академическими институтами. Требуется модернизация технологической базы университетских наук. В этом направлении необходимо проведение конкретных мер. Нужно расширять сеть научно-исследовательских учреждений, охватывающих основные перспективные направления. Также университеты должны объединяться с научно-исследовательскими институтами и на этой основе формировать инновационные кластеры.
Таким образом в структуре научных учреждений, университетов будут образованы научно-инновационные кластеры, инновационные центры, конструкторские мастерские, бизнес, стартап акселераторы. А в областных центрах будет налажена деятельность инновационных центров, молодежных технопарков, центров трансфера технологий, малых научно-производственных кластеров и инновационных полигонов.
Отрадно, что в нашей стране поддерживается привлечение частного сектора к научно-исследовательской деятельности для обеспечения производства качественной, пользующейся спросом, конкурентоспособной и доступной продукции. В целях расширения работы в этом направлении внедряется практика финансирования научных проектов частным сектором и отраслевыми учреждениями на равных партнерских условиях.
Например, Бухарским хлопково-текстильным кластером выделены средства в объеме 15 миллиардов сумов, в рамках государственного заказа организованы конкурсы тематических проектов, направленные на решение проблем предприятия. По итогам конкурса финансирование проводится на равных партнерских условиях. Таким же образом, за счет средств в объеме 15,4 миллиарда сумов, выделенных министерством энергетики, государственными комитетами по геологии и минеральным ресурсам, по развитию туризма, объявлены конкурсы, по итогам которых научные проекты финансируются на равных партнерских условиях.
– Кадровый вопрос особо актуален в науке, производстве, образовании. Дают ли результаты проводимые министерством отборочные конкурсы на повышение квалификации научных кадров за рубежом?
– Наша главная цель - развитие человеческого капитала, и мы знаем, этот процесс инвестируется с учетом долгосрочных стратегических целей. Простой пример. Мы вкладываем деньги в образование своих детей, чтобы они получили глубокие знания и востребованные профессии. С течением времени эти инвестиции окупаются и дают результаты. Точно так же стажировка молодых ученых в зарубежных странах служит основой для их становления квалифицированными специалистами, обмена опытом, знакомства с достижениями зарубежных стран.
Многие наши исследователи в период стажировки наряду с научной деятельностью приобретают опыт работы на современном лабораторном оборудовании, имеющем отношение к научно-исследовательской деятельности. Работники научно-исследовательских учреждений при отраслевых предприятиях внедряют полученные знания в конкретные проекты по своим сферам.
Например, группа в составе 10 молодых ученых научно-исследовательского учреждения Алмалыкского горно-металлургического комбината стажировались в институте редких металлов “KIRAM” Республики Корея, 6 молодых ученых Международного инновационного центра Приаралья при Президенте Республики Узбекистан – в Международном центре биоземледелия в условиях засоления Объединенных Арабских Эмиратов и в настоящее время они применяют полученные знания в производстве.
К настоящему времени министерством 212 молодых ученых направлены на научную стажировку в ведущие научные центры США, Китая, Германии, Италии, Бельгии, Швейцарии, Южной Кореи, Великобритании, Испании, Нидерландов, Индии, Азербайджана, России, Беларуси и других стран. Это в 4 раза больше, чем в прошлом году.
Уместно отметить, изучение опыта развитых стран считается одной из основных инвестиций, вкладываемых в развитие науки и человеческого фактора в стране. Проводимая сегодня работа играет важную роль в вовлечении молодежи в научную сферу, укреплении научного потенциала вузов и научно-исследовательских учреждений и его эффективном использовании в дальнейшем инновационном развитии страны.
– Объявление нынешнего года Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики возлагает определенную ответственность и на министерство. Расскажите о значении цифровой экономики для нашей страны и общества.
– Нынешнее стремительное время требует развития любой сферы на основе инновационных идей и технологий, широкого использования достижений мировой науки. Это главный критерий последовательного, стабильного развития всех сфер жизни страны и общества, формирования достойного будущего государства. Для формирования конкурентоспособной экономики нам нужна молодежь, обладающая глубокими знаниями и большим потенциалом. Для каждого из нас жизненной необходимостью должны стать стремление к освоению современных наук, овладение высокой культурой и знанием. И планы министерства составляются с учетом этих приоритетов.
Объявление Президентом 2020 года Годом развития науки, просвещения и цифровой экономикисвидетельствует о большом внимании к развитию данных направлений. Это революционный поворот во имя интересов народа. В технологической классификации, которая будет внедряться в отраслях экономики, искусственный интеллект относится к деструктивным видам, который вносит на мировой рынок не существовавшую ранее продукцию с новой стоимостью.
В отдельных странах искусственный интеллект широко популяризуется в сферах государственного управления, обороны и национальной безопасности, отраслях промышленности, образовании, туризме, бизнесе. В нашей стране развитие искусственного интеллекта будет способствовать развитию информационных технологий, нейрохирургии, генетики, биоинженерии, кибернетики, нанотехнологий, биохимии и других направлений фундаментальной и практической научно-исследовательской деятельности.
В прошлом году Узбекистан в «Международном индексе развития информационно-коммуникационных технологий» поднялся на 8 позицию. Однако, на этом нельзя останавливаться. Отдельные министерства, ведомства, предприятия еще довольно далеки от цифровых технологий. Подчеркивая, что формирование цифровой экономики требует необходимой инфраструктуры и больших средств, глава государства определил эту задачу одной из приоритетных на ближайшие пять лет.
Преимущества цифровой экономики заключаются в следующем: эта система не только повышает качество продукции и услуг, но и сокращает излишние затраты. Главное, цифровая экономика служит эффективным средством устранения коррупции.
Узбекистан идет по пути развития научно обоснованной стабильной экономики. Обращение особого внимания на перечисленные выше сферы в ближайшие пять лет заложит прочную основу для развития инновационной экосистемы, повышения уровня и качества жизни народа и, главное, для равной конкуренции нашей страны с мировым сообществом.