Ўзбекистон Президенти Фузулий шаҳрига келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжонга давлат ташрифининг иккинчи куни рафиқаси билан бирга Фузулий шаҳрига келди.
Олий мартабали меҳмонларни Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев ва рафиқаси кутиб олди.
Шаҳар буюк озарбайжон шоири ва мутафаккири Муҳаммад Фузулий шарафига номланган. Ўтган асрнинг тўқсонинчи йилларигача Фузулий туманида саноат ва қишлоқ хўжалиги ривожланган. Бу ерда кутубхоналар, маданият уйлари, музейлар, театрлар, боғлар ва бошқа маданий объектлар фаолият юритган.
2020 йилда Фузулий тумани ва шаҳрида кенг кўламли тикланиш ишлари бошланди. Шаҳарда халқаро аэропорт, замонавий турар-жой мажмуаси, тиббиёт ва таълим муассасалари қуриб битказилди. Фузулийни тиклаш ишларини 2026 йилгача якунлаш режалаштирилган.

Президент Узбекистана прибыл в город Физули
Во второй день государственного визита в Азербайджан Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл в город Физули.
Высоких гостей встретили Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев с супругой.
Свое название город получил в честь великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммада Физули.
До девяностых годов прошлого века в Физулинском районе развивались промышленность и сельское хозяйство. Здесь действовали библиотеки, дома культуры, клубы, музеи, театры, парки и другие культурные объекты.
В 2020 году в Физулинском районе и одноименном городе начались масштабные восстановительные работы. В городе уже построены международный аэропорт, современный жилой комплекс, возводятся кварталы жилых домов, медицинские и образовательные учреждения. Восстановление Физули планируется завершить к 2026 году.