Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 июль куни қатор хорижий мамлакатларнинг давлат раҳбарлари ва нуфузли сиёсатчилари билан телефон орқали мулоқот қилди.
Хорижий ҳамкорлар давлатимиз раҳбарини таваллуд куни билан самимий муборакбод этиб, Президентимизга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ҳамда аҳоли турмуш даражасини тубдан ошириш, демократик жамият институтларини мустаҳкамлаш, мамлакат иқтисодиётини модернизация қилиш ва халқаро мавқеини юксалтиришга қаратилган кенг кўламли ислоҳот ва янгиланишлар стратегиясини амалга оширишда катта муваффақиятлар тилади.
Ўзбекистон етакчисининг қисқа муддатда юртимизнинг жаҳон мамлакатлари ва кўп томонлама тузилмалари билан шериклик даражасини сезиларли ошириш, уни амалий мазмун билан бойитишга хизмат қилган прагматик ва фаол ташқи сиёсати алоҳида қайд этилди.
Бундан ташқари, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди, бўлажак саммитлар, шу жумладан ШХТ, Туркий давлатлар ташкилоти ва бошқа тузилмаларнинг йиғилишларига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди.
Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин Ўзбекистон Президентимиз раҳбарлигида иқтисодий ва ижтимоий тараққиёт йўлидан муваффақиятли бораётгани, халқаро масалаларда конструктив роль ўйнаётганини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, у куни кеча Шавкат Мирзиёевни дўстлик ва икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги катта хизматлари учун Россиянинг юксак давлат мукофоти – Александр Невский ордени билан мукофотлаш тўғрисида фармон имзоланганини хабар қилди.
Мулоқот чоғида Олий даражадаги учрашувларда эришилган келишувларнинг амалга оширилиши кўриб чиқилди. Ҳукуматлараро даражада йўлга қўйилган самарали ҳамкорлик механизмлари доирасида, шу жумладан савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг юқори суръатини таъминлаш ва устувор кооперация лойиҳаларини илгари суриш мақсадида биргаликдаги фаол ишларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон ва Россия етакчилари ҳудудлар ўртасидаги самарали алоқалар ва алмашинувларни ҳам мамнуният билан қайд этиб, уларни янада кенгайтириш лозимлигини таъкидладилар.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған телефон орқали мулоқотда Президент Шавкат Мирзиёевнинг Марказий Осиё минтақасида барқарорлик ва изчил ривожланишни таъминлаш борасидаги қатъий саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлашини яна бир бор тасдиқлади.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шерикликни ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Олий даражада эришилган, шу жумладан ўзаро савдо ҳажмини ошириш, энергетика, қишлоқ хўжалиги, қурилиш соҳаларида, туризм инфратузилмасини модернизация қилиш бўйича инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш ҳамда гуманитар алмашинувни фаоллаштириш борасидаги келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон, Туркия ва Озарбайжоннинг ташқи ишлар, савдо ва транспорт вазирлари даражасида кўп томонлама маслаҳатлашувларни йўлга қўйиш ташаббусининг амалий аҳамияти қайд этилди.
Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган кенг кўламли ислоҳотларнинг ҳаётга муваффақиятли татбиқ этилиши барқарор ўсиш кафолати бўлиб хизмат қилиши, Янги Ўзбекистонни барпо этиш бўйича юксак мақсад ва вазифалар тез фурсатда рўёбга чиқишига ишонч билдирди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Савдо ва логистика, саноат ва агросаноат соҳаларида кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш муҳимлиги қайд этилди. Ўзбекистон ва Қозоғистон ҳукуматлари даражасида яқиндан алоқаларни давом эттиришга келишиб олинди.
Бундан ташқари, минтақада йирик инфратузилма лойиҳаларини тез фурсатда тайёрлаш ва амалга оширишни бошлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
«Янги Ўзбекистоннинг барпо этилиши ва ривожланиши, мамлакатда бугун амалга оширилаётган туб ислоҳотлар Президент Шавкат Мирзиёевнинг фаолияти билан чамбарчас боғлиқ», деди Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров.
Мулоқотда бўлажак олий даражадаги учрашувларнинг кун тартибини тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.
Икки мамлакат ҳукуматлари савдо шартномалари ва саноат кооперацияси битимларининг янги тўпламини, шунингдек, Ўзбекистон-Қирғизистон стратегик шериклигининг устувор йўналишлари бўйича бошқа икки томонлама ҳужжатларни тайёрлаши муҳимлиги қайд этилди.
Энергетика ва транспорт соҳаларидаги йирик минтақавий лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон етакчиси Қирғизистон Президентини жорий йил 20-21 июль кунлари Чўлпонота шаҳрида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашуви муваффақиятли ўтказилгани билан яна бир бор табриклади.
Телефон орқали мулоқотда Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон давлатимиз раҳбарининг Ўзбекистон-Тожикистон дўстлик, яхши қўшничилик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш ва кенгайтиришдаги алоҳида хизматларини қайд этди.
Жорий йил 2-3 июнь кунлари Тожикистон Президентининг мамлакатимизга расмий ташрифи якунида эришилган келишувларни бажариш бўйича “йўл харитаси”ни ўз вақтида амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Энг аввало энергетика соҳасидаги кооперация лойиҳаларини жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил сентябрь ойида ўтказиладиган Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммитига тайёргарлик масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ўртасида кўп йиллардан буён жадал ривожланиб келаётган дўстлик ва биродарлик муносабатлари кейинги пайтларда янги мазмун билан бойиганини алоҳида таъкидлади. Унинг фикрича, бу Ўзбекистон Президентининг икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратаётган алоҳида эътибори ва улкан шахсий ҳиссаси туфайлидир.
Жорий йил 14-15 июль кунлари Туркманистон Президенти мамлакатимизга амалга оширган давлат ташрифининг самарали якунлари юқори баҳоланди. Қабул қилинган “йўл харитаси” асосида эришилган келишувларни, шу жумладан Саноат кооперацияси бўйича ўрта муддатли дастурни, Чегараолди савдо зонасини ташкил этиш лойиҳасини, биринчи Ҳудудлар форуми ва Ишбилармонлар кенгаши якунида имзоланган савдо шартномалари ва битимларини амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Самарали йўлга қўйилган парламентлараро мулоқот доирасида олиб борилаётган фаол алоқалар ва алмашинувлар алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
«Ўзбекистон равнақ топаётган, ижтимоий-иқтисодий тараққиёт йўлидан дадил бораётган, халқаро майдонда ҳурмат-эътибор қозонган мамлакатга айланди. Биродар Ўзбекистоннинг муваффақиятларидан Озарбайжон Республикаси чин дилдан хурсанд», деди Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев.
Президентлар жорий йил 21-22 июнь кунлари мамлакатимизда ўтган олий даражадаги икки томонлама учрашув ва тадбирларнинг сермаҳсул натижаларини юқори баҳоладилар.
Ўзбекистон-Озарбайжон музокаралари якунида қабул қилинган битим ва келишувларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳукуматлар ва идоралар даражасида фаол мулоқотлар ва алмашинувлар давом этаётгани, ўзаро товар айирбошлашнинг ўсиш суръатлари юқори ва барқарор экани, кооперация лойиҳаларини илгари суриш бўйича биргаликда самарали ишланаётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко “миллий хавфсизликка таҳдид ва хатарлар мисли кўрилмаган даражада бўлган бугунги давримизда кучли ва доно раҳбарликка эҳтиёж айниқса долзарбдир. Давлат манфаатларига содиқлик, масъулиятни ўз зиммасига олишга тайёрлик Ўзбекистоннинг ҳақиқий етакчисига хос фазилатлардир”, деб алоҳида таъкидлади.
Суҳбат чоғида Президентлар кейинги йилларда кўп қиррали Ўзбекистон-Беларусь муносабатлари жадал ривожланиб, аниқ мазмун билан бойиб бораётганини мамнуният билан қайд этдилар.
Ўзаро савдо ҳажми ортмоқда, иқтисодиётнинг турли тармоқларида муваффақиятли кооперация лойиҳалари сони ошмоқда, таълим ва маданий-гуманитар соҳалардаги алмашинув кенгаймоқда.
Ҳукуматлар раҳбарлари даражасида мунтазам ва самарали мулоқот йўлга қўйилгани юқори баҳоланди. Машинасозлик, агросаноат мажмуи, кимё, фармацевтика ва электротехника тармоқларида, амалий ҳамкорликнинг бошқа йўналишларида истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раиси Валентина Матвиенко билан телефон орқали мулоқотда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Яқин ва самарали парламентлараро ҳамкорлик йўлга қўйилгани, бу Ўзбекистон-Россия дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини изчил мустаҳкамлашга хизмат қилаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Минтақавий ҳамкорлик доирасида жорий йил май ойида Ашхобод шаҳрида Марказий Осиё мамлакатлари ва Россиянинг парламентлараро форуми муваффақиятли ўтказилди. Октябрь ойида Тошкент шаҳрида МДҲ Парламентлараро ассамблеясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтади.
Ўзбекистон етакчиси икки мамлакат парламентлари ўртасида яқин ва сермаҳсул ҳамкорликни қўллаб-қувватлашини яна бир бор тасдиқлади.
Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти Нурсултон Назарбоев давлатимиз раҳбари биродар мамлакатларимиз ўртасидаги алоқаларни ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшганини таъкидлади.
Суҳбатда мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланиб, Ўзбекистон-Қозоғистон яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Минтақадаги вазиятнинг ривожланиши юзасидан фикр алмашилди. Шу йилнинг 20-21 июль кунлари Қирғизистонда ўтказилган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувининг якунларига юксак баҳо берилди.
*****
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти номига нуфузли глобал ташкилотлар раҳбарлари ва хорижий етакчилардан қутловлар келган.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш таъкидлаганидек, “Ўзбекистон Президенти раҳбарлигида мамлакат муҳим ислоҳотлар жараёнини амалга ошириш билан бир қаторда иқлим ўзгариши, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва минтақавий ўзаро боғлиқлик борасидаги халқаро саъй-ҳаракатларга ҳисса қўшмоқда».
Бош котиб Ўзбекистон БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзоси сифатида инсон ҳуқуқларини илгари суриш ва ҳимоя қилиш бўйича ўз зиммасига алоҳида мажбурият олганини қайд этди.
«Бирлашган Миллатлар Ташкилоти бундан буён ҳам БМТ низомида мустаҳкамлаб қўйилган қадрият ва принципларни илгари суришда Ўзбекистон Республикасига таянади», дейилади энг нуфузли глобал институт Бош котибининг мактубида.
Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин ўз табрикномасида «Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда турли соҳалардаги янгиланишлар дадил амалга оширилмоқда ва Янги Ўзбекистонни барпо этиш ишлари кенг қулоч ёзмоқда, бундан эса Хитой томони жуда мамнун», деб таъкидлаган.
«Жорий йилда Хитой ва Ўзбекистон ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги нишонланмоқда. Ўттиз йил давомида Хитой-Ўзбекистон муносабатлари узлуксиз ривожланиб, давлатлар ўртасидаги яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли ҳамкорликка намуна бўлиб хизмат қилмоқда.
Жорий йил февраль ойида Пекинда сермаҳсул учрашув ўтказдик ва икки томонлама муносабатларни янги тарихий воқелик шароитларида илгари суриш бўйича муҳим келишувларга эришдик.
Мен Хитой-Ўзбекистон муносабатларини ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқдаман ва Сиз билан ўртамиздаги мустаҳкам дўстликни қадрлайман. Икки мамлакат ва халқ фаровонлиги йўлида кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтиришга биргаликда ҳаракат қилишга тайёрман», деб таъкидлаган Раис Си Цзиньпин.
Қуйидагилар ҳам ўз табрикларини йўллаган:
Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов;
Арманистон Республикаси Президенти Ваагн Хачатурян;
Мўғулистон Президенти Ухаагийн Хурэлсух;
Бирлашган Араб Амирликлари Вице-президенти, Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум;

Президент Республики Узбекистан выступает за дальнейшее расширение взаимовыгодного практического сотрудничества с зарубежными странами и международными организациями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 июля провел ряд телефонных разговоров с главами государств и авторитетными политиками зарубежных стран.
Иностранные партнеры тепло поздравили главу нашего государства с днем рождения, адресовав Президенту искренние пожелания доброго здоровья, благополучия и больших успехов в деле реализации стратегии масштабных реформ и преобразований, направленных на кардинальное повышение уровня жизни населения, усиление институтов демократического общества, модернизацию экономики и укрепление международного авторитета страны.
Особо отмечалась прагматичная и проактивная внешняя политика лидера Узбекистана, позволившая в короткие сроки заметно поднять уровень партнерства нашей страны со странами мира и многосторонними структурами, наполнить его конкретным содержанием.
Кроме того, состоялся обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке, обсуждены вопросы подготовки к предстоящим саммитам, в том числе ШОС, Организации тюркских государств и других.
Президент Российской Федерации Владимир Путин особо отметил, что под руководством Президента Узбекистана страна успешно продвигается по пути экономического и социального развития, играет конструктивную роль в международных делах.
Он также сообщил о подписанном накануне указе о присвоении Президенту Шавкату Мирзиёеву высокой государственной награды России – ордена Александра Невского, за большие заслуги в укреплении дружбы и двустороннего сотрудничества.
В ходе телефонного разговора был рассмотрен ход реализации договоренностей встреч на высшем уровне. Подчеркнута важность продолжения активной работы в рамках налаженных эффективных механизмов сотрудничества для поддержания высокой динамики торгово-экономического сотрудничества и продвижения приоритетных проектов кооперации.
Лидеры Узбекистана и России также с удовлетворением отметили плодотворные контакты и обмены на межрегиональном уровне, и выступили за их дальнейшее расширение.
В телефонном разговоре Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган вновь подтвердил полную поддержку решительным действиям Президента Шавката Мирзиёева по обеспечению стабильности и устойчивого развития в стране и регионе Центральной Азии.
Были рассмотрены актуальные вопросы развития узбекско-турецкого всеобъемлющего стратегического партнерства.
Важное внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне, в том числе по наращиванию объёмов взаимной торговли, ускорению инвестиционных проектов в энергетическом секторе, области сельского хозяйства, промышленности, строительства, модернизации туристической инфраструктуры, а также активизации гуманитарного обмена.
Отмечена практическая значимость инициативы по запуску многосторонних консультаций на уровне министров иностранных дел, торговли и транспорта Узбекистана, Турции и Азербайджана.
Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев выразил уверенность, что успешное претворение в жизнь масштабных реформ, инициированных главой нашего государства, будет служить залогом устойчивого роста, способствовать скорейшему достижению высоких целей и задач по построению Нового Узбекистана.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
Подчеркнута важность ускорения проектов кооперации в сфере торговли и логистики, промышленности, агропромышленного комплекса. Достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия на уровне правительств Узбекистана и Казахстана.
Помимо этого, особое внимание было уделено вопросам скорейшей подготовки и начала практической реализации крупных инфраструктурных проектов в регионе.
«Построение и развитие Нового Узбекистана, а также сегодняшние кардинальные реформы в стране неразрывно связаны с деятельностью Президента Шавката Мирзиёева», подчеркнул Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров.
В ходе разговора были обсуждены вопросы подготовки повестки дня предстоящих встреч на высшем уровне.
Отмечена важность проработки правительствами двух стран нового пакета торговых контрактов и соглашений промышленной кооперации, а также других двусторонних документов по приоритетным направлениям узбекско-кыргызского стратегического партнерства.
Отдельное внимание уделено продвижению крупных региональных проектов в области энергетики и транспорта.
Лидер Узбекистана еще раз поздравил Президента Кыргызстана с успешным проведением очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии 20-21 июля этого года в городе Чолпон-Ате.
В ходе телефонной беседы Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон отметил особые заслуги лидера Узбекистана в укреплении и углублении узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и многогранного сотрудничества.
Отмечена важность своевременной практической реализации «дорожной карты» по выполнению договоренностей, достигнутых по итогам официального визита Президента Таджикистана в нашу страну 2-3 июня этого года.
Особое внимание уделено ускорению проектов кооперации, прежде всего в энергетической сфере.
Обсуждены также вопросы подготовки к предстоящему в сентябре этого года Самаркандскому саммиту Шанхайской организации сотрудничества.
Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов особо отметил, что динамично развивающиеся на протяжении многих лет отношения дружбы и братства между Республикой Узбекистан и Туркменистаном за последние годы обогатились новым содержанием. По его словам, это стало возможным благодаря постоянно уделяемому особому вниманию и огромному личному вкладу Президента Узбекистана в укрепление двустороннего сотрудничества.
Высоко оценены плодотворные итоги государственного визита Президента Туркменистана в нашу страну, состоявшегося 14-15 июля этого года. Подчеркнута важность практической реализации достигнутых договоренностей на основе «дорожной карты», в том числе среднесрочной Программы промышленной кооперации, проекта создания Зоны приграничной торговли, контрактов и соглашений по итогам первого Форума регионов и Делового совета.
С особым удовлетворением отмечены активные контакты и обмены по линии налаженного эффективного межпарламентского диалога.
«Узбекистан стал процветающий страной, уверенно идущей по пути социально-экономического прогресса, завоевав авторитет на международной арене. Азербайджанская Республика искренне радуется успехам братского Узбекистана», заявил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Президенты высоко оценили плодотворные результаты двусторонних встреч и мероприятий на высшем уровне, прошедших в нашей стране 21-22 июня этого года.
Были обсуждены вопросы практической реализации соглашений и договоренностей, принятых по итогам узбекско-азербайджанских переговоров.
С особым удовлетворением отмечены продолжающиеся интенсивные контакты и обмены на межправительственном и межведомственном уровнях, устойчиво высокие темпы роста взаимного товарооборота, эффективная совместная работа по продвижению проектов кооперации.
Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко особо отметил, что «в наше время с его беспрецедентным уровнем угроз и вызовов национальной безопасности особенно актуален запрос на сильное и мудрое руководство. Преданность интересам государства, готовность взять ответственность на себя характеризуют настоящего лидера Узбекистана».
В ходе беседы Президенты двух стран с удовлетворением отметили наблюдаемое в последние годы динамичное развитие узбекско-белорусских многоплановых отношений и их наполнение конкретным содержанием.
Растут объемы взаимной торговли, увеличивается число успешных проектов кооперации в различных отраслях экономики, расширяется образовательный и культурно-гуманитарный обмен.
Дана высокая оценка налаженному регулярному и продуктивному диалогу на уровне глав правительств. Ведется проработка перспективных проектов в сфере машиностроения, агропромышленном комплексе, химической, фармацевтической и электротехнической отраслях, других направлениях практического взаимодействия.
В телефонном разговоре с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и углубления многогранного сотрудничества между двумя странами.
С большим удовлетворением отмечено налаженное тесное и эффективное межпарламентское взаимодействие, способствующее последовательному укреплению узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
В рамках регионального взаимодействия в мае этого года в городе Ашхабаде успешно проведен Межпарламентский форум стран Центральной Азии и России. В октябре в городе Ташкенте состоится очередное заседание Межпарламентской ассамблеи СНГ.
Лидер Узбекистана еще раз подтвердил свою поддержку развитию тесного и плодотворного сотрудничества между парламентами двух стран.
Первый Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев отметил весомый вклад главы нашего государства в развитие двусторонних связей между братскими странами.
В ходе беседы были с удовлетворением отмечены динамичное развитие многопланового сотрудничества, последовательное укрепление узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Состоялся обмен мнения по развитию ситуации в регионе. Были высоко оценены плодотворные итоги очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, проведенной 20-21 июля этого года в Кыргызстане.
*****
На имя Президента Республики Узбекистан также поступили поздравительные послания руководителей авторитетных глобальных организаций и зарубежных лидеров.
Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш отметил, что «под руководством Президента Узбекистана страна вносит вклад в международные усилия, связанные с изменением климата, охраной окружающей среды и региональной взаимосвязанностью, осуществляя при этом значительный процесс реформирования».
Он подчеркнул, что Узбекистан в качестве члена Совета ООН по правам человека взял на себя особое обязательство продвигать и защищать права человека.
«Организация Объединенных Наций будет и впредь рассчитывать на Республику Узбекистан в продвижении ценностей и принципов, закрепленных в уставе ООН», заявил Генеральный секретарь этого самого авторитетного глобального института.
В своем поздравительном послании Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин подчеркнул, что«под руководством Президента Шавката Мирзиёева в Узбекистане уверенно продвигаются преобразования в различных сферах и бурно развертывается строительство Нового Узбекистана, чему китайская сторона искренне радуется».
«В этом году отмечается 30-летие со дня установления дипломатических отношений между Китаем и Узбекистаном. На протяжении 30 лет китайско-узбекские отношения непрерывно развиваются и служат примером добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества между государствами.
В феврале текущего года мы провели плодотворную встречу в Пекине и достигли важных договоренностей по продвижению двусторонних отношений в новых исторических реалиях.
Уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений и ценю сложившуюся с Вами глубокую дружбу. Готов прилагать совместные усилия по дальнейшему углублению многопланового сотрудничества на благо двух стран и народов», отметил Председатель Си Цзиньпин.
Свои поздравительные послания также направили:
Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов;
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян;
Президент Монголии Ухаагийн Хурэлсух;
Вице-президент, Премьер-министр Объединенных Арабских Эмироатов, правитель Эмирата Дубаи Мухаммад бин Рашид аль Мактум;
Председатель Правительства Российской Федерации Михаил Мишустин;
заместитель Председателя Совета безопасности Российской Федерации Дмитрий Медведев;
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян;
заместитель Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов, министр внутренних дел Сейф бин Заид Аль Нахаян;
председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь Содружества Независимых Государств Сергей Лебедев;