Ҳурматли оммавий ахборот воситалари вакиллари!
Авваламбор, сизларни, бугун Тошкент шаҳрида ўтказилаётган тарихий анжуманни – Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувини ёритиш мақсадида тўпланган оммавий ахборот воситалари вакилларини самимий қутлашдан мамнунман.
Ушбу форматдаги доимий мулоқотларни ўтказиш ташаббуси ҳурматли ҳамкасбларим – минтақа етакчиларининг фаол қўллаб-қувватлаши билан амалга ошмоқда.
Шу муносабат билан 1998 йили Ашхабод шаҳрида бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари саммитининг тарихий аҳамиятини ҳамда 2018 йилда Нур-Султон шаҳридаги Маслаҳат учрашувининг самарали натижаларини алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман.
Бугунги самимий музокараларимиз ҳам анъанавий дўстлик ва ўзаро англашув руҳида ўтди.
Учрашувлар Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг минтақада ишонч ва яхши қўшничилик муҳитини янада мустаҳкамлашга бўлган интилиши ва қатъий сиёсий иродасининг яққол ифодаси бўлди.
Биз ўзаро ҳамкорликнинг долзарб масалаларини атрофлича муҳокама қилдик. Мамлакатларимиз ўртасидаги алоқаларни ҳар томонлама кенгайтириш йўлида бутунлай ҳамфикр эканимизни яна бир бор тасдиқладик.
Учрашув долзарб минтақавий ва халқаро масалалар бўйича бизнинг қараш ва ёндашувларимиз ўзаро жуда яқин эканини намойиш этди.
Минтақанинг мавжуд улкан иқтисодий салоҳиятидан фойдаланган ҳолда, устувор соҳаларда мулоқот ва шерикликни ривожлантиришга келишиб олдик.
Биз давлатларимиз ўртасидаги савдо тўсиқларини бартараф этиш, саноат кооперациясини янада кучайтириш учун барча саъй-ҳаракатларни амалга оширамиз.
Энергетика инфратузилмаларини модернизация қилиш ва минтақанинг транзит имкониятларини кенгайтиришга қаратилган йирик лойиҳаларни рўёбга чиқариш ниятидамиз.
Иқтисодий ва транспорт коридорларининг самарали минтақавий тизимини яратиш борасида фаол ҳамкорлигимиз бундан кейин ҳам давом этади.
Сув ресурсларидан биргаликда фойдаланиш, иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатларини юмшатиш, экологик хатарларга қарши курашиш масалалари бўйича ҳам батафсил фикр алмашдик.
Биз инновацион технологияларни жалб қилиш, “яшил иқтисодиёт” принципларини жорий этиш, чўлланишнинг олдини олиш орқали Оролбўйи муаммоларини ечишдаги саъй-ҳаракатларимизни мувофиқлаштириб борамиз.
Мамлакатларимиз минтақалари ўртасида фаол мулоқотни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, илм-фан, таълим, туризм, маданият ва спорт соҳаларида қўшма тадбирларни мунтазам ўтказиб боришга келишиб олдик.
Биз Марказий Осиё халқларини бирлаштириб турадиган умумий қадрият ва анъаналарни асраб-авайлаш, кенг тарғиб қилиш бўйича қўшма дастурларни амалга оширишдан манфаатдор эканимизни баён этдик.
Музокаралар чоғида минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш учун кўп томонлама ҳамкорлик масалаларига айниқса жиддий эътибор қаратилди. Жумладан, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва махсус хизматлар ўртасида ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Биз Афғонистон можаросини тинч йўл билан ҳал этиш бўйича халқаро саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш тарафдоримиз. Биродар афғон халқига амалий ёрдам кўрсатишни, ён қўшнимиз бўлган ушбу мамлакатда бевосита улар иштирокида қўшма инфратузилма лойиҳаларини ва минтақавий ташаббусларни илгари суришни бундан кейин ҳам жадал давом эттирамиз.
Бу чора-тадбирлар Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш, тинчлик жараёнларини таъминлаш, иқтисодиётни қайта тиклаш учун зарур шарт-шароитлар яратишига ишонамиз.
Минтақамиз давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви формат́идаги ҳар йил ўтказиладиган саммитлар ғоятда муҳим эканини барчамиз қатъий маъқулладик.
Учрашувларимиз ҳамкорлигимизнинг энг долзарб масалаларини очиқлик ва ўзаро ишонч асосида муҳокама қилиш учун самарали мулоқот майдони бўлишини яна бир бор тасдиқлади.
Саммит якунида муносабатларимиз натижадорлигига хизмат қиладиган муҳим ҳужжатлар қабул қилинди.
Бу ўринда, аввало, Қўшма баёнот ҳақида тўхталишни истар эдим. Мазкур ҳужжат бизнинг минтақавий ҳамкорлигимизни ҳар томонлама чуқурлаштириш, дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш борасидаги умумий сиёсий иродамизни яна бир бор тасдиқлади.
Биз Маслаҳат учрашувларига тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш Регламентини маъқулладик. Ушбу ҳужжат саммитларга пухта ҳозирлик кўриш, уларни тизимли равишда ўтказиш, келишилган ва ўзаро манфаатли қарорлар қабул қилишга асос бўлиб хизмат қилади.
Биз Туркманистон Президентининг таклифини тўла қўллаб-қувватладик ва оқсоқолимиз, Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Абишевич Назарбоевни Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувининг фахрий раиси этиб сайладик.
Эътиборингизни муҳим бир масалага қаратмоқчиман. Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви формати қандайдир янги минтақавий ташкилот тузиш ҳақида гапиришга асос бўла олмайди.
Ҳурматли журналистлар!
Марказий Осиё – асрлар давомида қондош халқлар тинч ва тотув яшаб келаётган жаҳондаги кам сонли минтақалардан биридир.
Бизни муштарак тарих ва маданият, ягона муқаддас дин, ўхшаш менталитет, маънавий-ахлоқий қадрият ва анъаналар ҳамда ажралмас дўстлик чамбарчас боғлаб туради.
Буларнинг барчаси халқларимиз фаровонлиги ва равнақи йўлида Марказий Осиё давлатлари салоҳиятини бирлаштиришга қаратилган ўзаро манфаатли ҳамкорлигимиз учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилади.
Сўзимнинг якунида шуни айтишни истардимки, биз олий даражадаги минтақавий мулоқотни ривожлантиришнинг сифат жиҳатидан мутлақо янги босқичига кўтарилдик.
Ҳеч шубҳасиз, биргаликдаги интилишларимиз билан олдимизда турган барча мақсадларга албатта эришамиз. Марказий Осиёни хавфсиз ва барқарор тараққиёт минтақасига, кўпқиррали шериклик маконига айлантирамиз.
Биз навбатдаги Маслаҳат учрашувимизни келгуси йили Қирғизистоннинг гўзал Бишкек шаҳрида ўтказишга келишиб олдик.
Эътиборларингиз учун раҳмат.
Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг иккинчи Маслаҳат учрашуви доирасидаги тадбирлар якунига етди.

Заявление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на брифинге по итогам Консультативной встречи глав государств Центральной Азии
Уважаемые представители средств массовой информации!
Искренне приветствую вас, представителей средств массовой информации, участвующих в освещении исторического события –проходящей сегодня в Ташкенте Консультативной встречи глав государств Центральной Азии.
Она стала возможной благодаря активной поддержке моими коллегами – лидерами стран региона инициативы о проведении нашего регулярного диалога в таком формате.
В этой связи хотел бы особо отметить историческое значение саммита глав государств Центральной Азии, состоявшегося в 1998 году в городе Ашхабаде, и плодотворные результаты Консультативной встречи в 2018 году в городе Нур-Султане.
Сегодняшние наши переговоры также прошли в традиционно дружеской обстановке и в духе полного взаимопонимания.
Это ещё одно яркое подтверждение твёрдой политической воли и приверженности глав центральноазиатских государств укреплению доверия и добрососедства в регионе.
Мы всесторонне обсудили актуальные вопросы взаимодействия и вновь подтвердили принципиальный выбор в пользу активного наращивания сотрудничества между нашими странами.
Встреча продемонстрировала совпадение оценок и близость позиций по региональной и международной повестке.
Достигнута договорённость развивать диалог и партнёрство в приоритетных сферах, используя для этого имеющийся огромный экономический потенциал региона.
Будем и далее прилагать все усилия для устранения торговых барьеров, а также более тесной промышленной кооперации между нашими государствами.
Намерены продвигать реализацию крупных проектов, направленных на модернизацию энергетической инфраструктуры и расширение транзитных возможностей региона.
Продолжится активное сотрудничество в создании региональной системы эффективных экономических и транспортных коридоров.
Состоялся также обстоятельный обмен мнениями по вопросам регионального сотрудничества в области совместного водопользования, смягчения последствий изменения климата и противодействия экологическим вызовам.
Мы будем координировать усилия в решении проблемы Приаралья, привлечении в регион инновационных технологий, внедрении принципов «зелёной экономики», предотвращении опустынивания земель.
Согласились поддерживать активные обмены и контакты на уровне регионов наших стран, а также регулярно проводить совместные мероприятия в области науки, образования, туризма, культуры и спорта.
Была выражена взаимная заинтересованность в реализации совместных программ по сохранению и широкому продвижению общих ценностей и традиций, объединяющих народы Центральной Азии.
Большое внимание было уделено вопросам многостороннего сотрудничества в обеспечении безопасности и стабильности в регионе. В частности, обсуждены возможности взаимодействия по линии правоохранительных ведомств и спецслужб.
Все наши страны выступают за активизацию международных усилий по урегулированию конфликта в Афганистане. Мы будем и далее оказывать практическую помощь братскому афганскому народу, продвигать региональные инициативы и совместные инфраструктурные проекты с участием нашего соседа.
Убеждены, что эти меры позволят создать необходимые условия для продвижения мирного процесса, стабилизации обстановки в Афганистане и экономического восстановления этой страны.
Все поддержали важность ежегодных саммитов в формате Консультативных встреч глав государств региона. Подчеркнули, что наши Консультативные встречи будут диалоговой площадкой для открытого и доверительного обсуждения наиболее актуальных вопросов регионального сотрудничества.
По итогам саммита приняты важные документы, направленные на повышение эффективности нашего взаимодействия.
Прежде всего хотел бы остановиться на Совместном заявлении, в котором подтверждена общая политическая воля всесторонне углублять региональное сотрудничество, укреплять сложившиеся отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства.
Мы также одобрили Регламент подготовки и проведения Консультативных встреч. Данный документ позволит обеспечить тщательную подготовку к саммитам, их организацию на системной основе, принятие согласованных и взаимовыгодных решений.
Мы полностью поддержали предложение Президента Туркменистана и избрали нашего аксакала Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Нурсултана Абишевича Назарбаева Почётным председателем Консультативной встречи глав государств Центральной Азии.
Вместе с тем хотел бы обратить ваше внимание на то, что проведение встреч глав государств Центральной Азии в формате консультаций – это не повод для разговоров о создании какой-либо новой региональной организации.
Уважаемые журналисты!
Центральная Азия – один из немногих регионов, где родственные народы испокон веков живут бок о бок в мире и согласии.
Нас объединяют общие история и культура, наша священная религия, схожие менталитет, духовно-нравственные ценности и традиции, а также крепкая дружба.
Всё это – мощный фундамент для тесного и взаимовыгодного сотрудничества государств Центральной Азии, объединения потенциала во имя благополучия и процветания наших народов.
В заключение я хотел бы особо отметить, что мы вступили в качественно новый этап развития регионального диалога на высшем уровне.
Уверен, что совместными усилиями мы обязательно решим все стоящие перед нами задачи, превратим Центральную Азию в пространство безопасности, устойчивого развития и всестороннего партнёрства.
Наша очередная Консультативная встреча состоится в следующем году в Кыргызстане – прекрасном городе Бишкеке.