Бугун, 8 май куни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенконинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари келаётган байрам – фашизм устидан қозонилган Ғалабанинг 75 йиллиги муносабати билан бир-бирларига самимий табрик ва тилаклар билдирдилар. Биродар халқларимизнинг Буюк Ғалабага эришишда беқиёс ҳисса қўшгани алоҳида қайд этилди.
Суҳбатда Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда икки томонлама савдо муносабатлари жадал ривожланаётгани, иқтисодиётнинг турли тармоқларида ишлаб чиқариш кооперацияси кенгайиб бораётгани, ҳудудлар ва ишбилармон доиралар ўртасидаги мулоқотлар, шунингдек, маданий-гуманитар ва таълим соҳасидаги алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди.
Эришилган келишувларни амалга ошириш ва шерикликнинг янги йўналишларини илгари суриш мақсадида қўшма Ҳукуматлараро комиссия доирасидаги учрашувларни, шу жумладан видеоанжуманлар шаклида давом эттиришга келишиб олинди.
Президентлар пандемия билан боғлиқ икки мамлакатдаги вазиятни муҳокама қилдилар ҳамда коронавирус тарқалишига қарши курашда алоқадор идораларга яқин мувофиқлашув ва ҳамкорликни таъминлаш бўйича топшириқ бердилар.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик қатор долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги доирасида кўп томонлама қўшма тадбир ва дастурларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 май куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди. Чегараолди ҳудудларда Сардоба сув омборидаги фавқулодда ҳодиса оқибатларини бартараф этиш мақсадида яқин ҳамкорликни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.

Сегодня, 8 мая, состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
Главы государств обменялись теплыми поздравлениями и пожеланиями в связи с наступающим праздником – 75-летием Победы над фашизмом. Особо отмечен неоценимый вклад братских народов в достижение Великой Победы.
В ходе беседы рассмотрены современное состояние и перспективы многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью.
С удовлетворением отмечена наблюдаемая в последние годы положительная динамика развития двусторонних торговых отношений, расширения производственной кооперации в разных отраслях экономики, активизации контактов регионов и деловых кругов, а также культурно-гуманитарного и образовательного обмена.
Достигнута договоренность о продолжении регулярных встреч в рамках совместной Межправительственной комиссии, в том числе в формате видеоконференций, в целях практической реализации принятых соглашений и продвижения новых направлений партнерства.
Президенты обсудили складывающуюся в двух странах ситуацию вокруг пандемии и поручили причастным ведомствам обеспечить тесную координацию и взаимодействие в борьбе с распространением коронавируса.
Состоялся также обмен мнениями по ряду актуальных вопросов международной политики и региональной повестки. Важное внимание уделено реализации совместных многосторонних мероприятий и программ в рамках Содружества Независимых Государств.
8 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым. Рассмотрены вопросы, связанные с ликвидацией в приграничных регионах последствий чрезвычайного происшествия на Сардобинском водохранилище.